Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Tomasz Barański 16.12.2019

K. Winkler: świat wraca na tory XIX-wieczne, gdzie dominują duże mocarstwa

- Coraz mniejszą rolę zaczynają odgrywać takie instytucje jak WTO czy Bank Światowy (...), a coraz ważniejsze są spotkania nieformalne, jak G7, G20 czy m.in. ASEM w Madrycie. To tam podejmowane są decyzje, ale nie przekładają się one na wiążące zobowiązania czy akty prawne - powiedział dr Krzysztof Winkler (UW) w audycji "Świata Pogląd" w Polskim Radiu 24.
Posłuchaj
  • Dr Krzysztof Winker: mamy do czynienia ze zderzeniem gospodarek rozwiniętych Europy i najszybciej rozwijających się gospodarek Azji (Świata Pogląd/PR24).
Czytaj także

ASEM to forum dialogu i współpracy, które ma zacieśniać relacje między państwami obu kontynentów. Uczestniczy w nim 53 partnerów: 51 państw Europy i Azji, Unia Europejska oraz sekretariat Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej. W sumie członkowie reprezentują 60 procent ludności świata i 55 procent światowego handlu.

Tematy bezpieczeństwa i zmian klimatu w Madrycie

Oficjalny temat 14. spotkania ministrów spraw zagranicznych ASEM to: "Azja i Europa: razem na rzecz skutecznego multilaterlizmu". - Jeżeli mamy USA jak stronę dominującą, a nie hegemona, a potem Chiny jako nr 2, potem Niemcy, Brazylię, Japonię, Indie, to potrzebne są nowe fora, gdzie będzie można się spotykać i ustalać na drodze rozmów i dialogu, jak przebiegnie linia podziału - powiedział w PR24 dr Krzysztof Winkler (UW).

Kwestie bezpieczeństwa, zmiany klimatu i rola kobiet w konfliktach zbrojnych - to tylko niektóre tematy, które są poruszane przez ministrów spraw zagranicznych z krajów Europy i Azji na spotkaniu ASEM w Madrycie. Bierze w nim udział również szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz.

Minister Jacek Czaputowicz w Madrycie

Polski minister będzie miał wystąpienie na jednej z dwóch sesji plenarnych, poświęconej połączeniu między regionami. Jak zapowiedział, będzie mówił o zaangażowaniu Polski w Trójmorze oraz we współpracę z Chinami w ramach 17+1. Szefowie dyplomacji będą dyskutowali również o Korei Północnej, Iranie i walce z terroryzmem. Minister Czaputowicz dodał, że rozmowy będą dotyczyły też sytuacji na Bliskim Wschodzie.

- Będę zwracał uwagę na rolę Polski na Bliskim Wschodzie w ramach Procesu Warszawskiego, zaangażowanie na rzecz stabilizacji tego regionu i myślę, że to jest ważny aspekt tego działania - ocenił.

Szef MSZ zwrócił uwagę, że w szczycie biorą udział ministrowie i wiceministrowie z takich państw, jak Chiny, Japonia, ale też na przykład z Rosji i Kazachstanu. - Myślę, że razem społeczność międzynarodowa powinna działać na rzecz unormowania sytuacji, w szczególności na Bliskim Wschodzie - podkreślił.

Szef polskiej dyplomacji dodał, że tematem spotkanie będą też zmiany klimatyczne. - Zwracam uwagę na stanowisko Polski, bo chodzi o to, że Unia Europejska, z jednej strony ma ambitne cele, powinna je realizować, Polska nie występuje przeciwko temu, tylko chciałaby pewnych realnych ram czasowych do wprowadzenia neutralności klimatycznej - zaznaczył. Powiedział też, że około 90 procent "zanieczyszczeń i zagrożeń dla klimatu pochodzi spoza Unii Europejskiej. - Musimy zwracać uwagę, i w ramach Unii Europejskiej, tym partnerom zewnętrznym, że to jest jakby wyzwanie dla całego świata - podkreślił.

ASEM to forum dialogu i współpracy

Asem ma zacieśniać relacje między państwami obu kontynentów. Szczyty ASEM organizowane są co dwa lata - na zmianę w Europie i Azji. Pomiędzy szczytami organizowane są spotkania ministrów, w tym szefów dyplomacji. 

***

Audycja: Świata pogląd 
Prowadzący: Paweł Lekki
Gość: Krzysztof Winkler (UW)
Data emisji: 16.12.2019
Godzina emisji: 16.47

Polskie Radio 24/tb/IAR/PAP