Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Paula Golonka 12.10.2011

Tysiąc więźniów za izraelskiego kaprala

We wtorek Izrael i Hamas podpisały porozumienie w sprawie wymiany porwanego pięć lat temu Gilada Szalita na 1027 palestyńskich więźniów. Dlaczego Izrael zawarł porozumienie z siłą przez władze żydowskiego państwa nieuznawaną?
Stopklatka z wyemitowanego w telewizji Hamasu nagrania z 2009 roku, na którym Gilad Szalit udowadnia Izraelczykom, że żyjeStopklatka z wyemitowanego w telewizji Hamasu nagrania z 2009 roku, na którym Gilad Szalit udowadnia Izraelczykom, że żyjeFot. PAP/EPA

Gilad Szalit, izraelski kapral, po 5 latach wraca do domu. Żołnierz został uprowadzony 25 czerwca 2006 r. w wyniku ataku palestyńskich bojowników na posterunek armii izraelskiej w pobliżu Kerem Szalom, niedaleko granicy ze Strefą Gazy. Do wymiany Szalita na 1027 palestyńskich więźniów dojdzie "w najbliższych dniach". Władze Izraela przez 5 lat twardo stały na stanowisku, że w tej sprawie targu nie będzie.

Jan Piekarski, były ambasador Polski w Izraelu, tłumaczy, że o zmianie decyzji zadecydował głód sukcesu. - Sukcesu, którego potrzebował zarówno rząd izraelski, jak również Hamas. Dla premiera Netanjahu uwolnienie Szalita to była z jednej strony sprawa zobowiązania moralnego i realizacji tego, co w Izraelu jest bardzo silne, czyli poczucia solidarności i troski o swoich żołnierzy, o swoich młodych ludzi – mówi. Gość Trójki podkreśla, że rodzice porwanego żołnierza prowadzili niezwykle popularną w Izraelu kampanię krytyki i masowych demonstracji, domagając się zwiększenia wysiłków rządu na rzecz wypuszczenia Szalita.

Zdaniem byłego ambasadora Polski w Izraelu z politycznego punktu widzenia uwolnienie Szalita odwraca uwagę na Bliskim Wschodzie od innego ważnego problemu, jakim jest wniosek o uznanie Autonomii Palestyńskiej, złożony przez prezydenta Mahmuda Abbasa. – Tym ruchem zarówno Netanjahu zdejmuje uwagę z tego procesu i Hamas wraca do gry, dlatego, że wcześniej jedynym partnerem do rozmów był Abbas i Netanjahu.

Audycji "Trzy strony świata" można słuchać w poniedziałki i środy o 16.45

(pg)