Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 10.07.2020

Bezpieczeństwo podczas prac polowych

Łany zbóż mienią się już złotem, niedługo zaczną się żniwa, a wraz z nimi okres wytężonych prac na polach i niestety okres, kiedy dochodzi do największej liczby wypadków w rolnictwie. Głównie przy obsłudze maszyn rolniczych. Ich skala przeraża

W  2019 roku zgłoszono do Oddziałów Regionalnych i Placówek Terenowych KRUS 13 641 wypadków, w tym 57 śmiertelnych. To mniej niż w 2018 roku, ale nadal zbyt wiele.


Posłuchaj
17:54 [ PR1]PR1 (mp3) 10 lipiec 2020 17_13_02.mp3 Jak bezpiecznie pracować w rolnictwie? (Bezpieczna Jedynka)

Katarzyna Mietelska z GIP zauważa, że zazwyczaj są to wypadki, którym można by było zapobiec. - To usuwanie blokad w prasach, usuwanie uszkodzeń przy pracującym napędzie, albo wjeżdżanie i zjeżdżanie ze wzniesień - mówi. Nie jest rzadki widok ludzi przewożonych na błotnikach ciągników lub w przyczepach. Wśród ofiar są też dzieci, angażowane do prac polowych.   

Maszyny są coraz bezpieczniejsze i konstruowane tak, aby chroniły użytkowników. Mariusz Borodziuk z serwisu maszynowego zauważa, że dlatego takie ważne jest, aby zwracać uwagę na bezpieczeństwo osób trzecich mogących znaleźć się w zasięgu pracy maszyny. Rolnicy często zapominają, że mogą doznać urazów nie tylko mechanicznych. Na przykład podczas dokonywania oprysków do kabiny może dostać się środek chemiczny, który spowoduje zatrucie.

Maszyn w drodze na pole i z pola często poruszają się po drogach publicznych. W takim przypadku muszą posiadać homologację. - Celem homologacji jest zapewnienie wszystkim uczestnikom ruchu drogowego tego, żeby maszyny rolnicze nie stwarzały zagrożenia - mówi Roman Nadratowski z PIMot. Zwraca uwagę, że homologacji nie podlegają maszyny zawieszone na ciągniku, natomiast maszyny ciągnione są traktowane jak przyczepy, a te mają obowiązek posiadania homologacji już od dawna.

Od 2007 roku Państwowa Inspekcja Pracy prowadzi szkolenia i prelekcje dla rolników, podczas których pokazuje jak zachować się bezpiecznie podczas prac polowych. Szkolone są również młodzież, która wkrótce wejdzie do zawodu i dzieci.
Katarzyna Mietelska zwraca uwagę, że ważny jest odpoczynek podczas prac polowych.

Posłuchaj całej audycji.

"Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce



***

Tytuł audycji: "Bezpieczna Jedynka" w ramach audycji "Ekspres Jedynki" 

Rozmawiali: Patryk Kuniszewicz i Patryk Michalski

Goście: Katarzyna Mietelska (wicedyrektor Departamentu Prewencji i Promocji w Głównym Inspektoracie Pracy), Mariusz Borodziuk (kierownik serwisu maszyn rolniczych), Roman Nadratowski (kierownik Zakładu Homologacji Sieci Badawczej Łukasiewicz Przemysłowego Instytutu Motoryzacji)

Data emisji: 10.07.2020 r. 

Godzina emisji: 17.10

ag