Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 03.04.2012

Sprawdzian szóstoklasisty 2012 - sprawdź co i jak! (wideo)

Jest to marzenie każdego z uczniów – przystąpić do egzaminu, którego nie można nie zdać – mówiła w Jedynce Joanna Toczko, wicedyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Sprawdzian szóstoklasisty 2012 - sprawdź co i jak (wideo)fot. PAP/Darek Delmanowicz

O godzinie 10.00 uczniowie zakończyli pisać godzinny egzamin, który testuje ich umiejętności w zakresie czytania, pisania, rozumowania i wykorzystywania wiedzy w praktyce.

>>> ZOBACZ ARKUSZE <<<

- W tym przypadku nie istnieje kategoria "zdał, nie zdał". Każdy uczeń, który przystępuje do egzaminu po prostu otrzymuje wynik. Jest on dosyć rozbudowany, ponieważ jest w nim informacja nie tylko o tym, ile punktów otrzymał za rozwiązanie całego testu, ale również jaki wynik uzyskał w poszczególnych grupach umiejętności – mówiła Joanna Toczko.

Zaznaczyła jednak, że przystąpienie do sprawdzianu szóstoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej i wykazuje wiedzę ucznia. To jedynie informacja dla niego i jego rodziców, a także dla dotychczasowej szkoły i nauczycieli. 

Czytaj więcej o egzaminie >>>

Uczeń, jak podkreśla wicedyrektor CKE, otrzymuje w tym momencie swojej edukacji bardzo dobrą diagnozę. Uczniowie mogą zdobyć 40 punktów. – To nie powinno mieć wpływu na przyszłość. Trzymamy za wszystkich zdających kciuki – dodała.

Sprawdzian szóstoklasisty 2012. Podstawowe informacje>>>
Sprawdzian szóstoklasisty 2012. Co powinien umieć uczeń>>>
Sprawdzian szóstoklasisty 2012. Przykładowe zadania>>>
Sprawdzian jest powszechny i obowiązkowy, co oznacza, że muszą do niego przystąpić wszyscy uczniowie - zarówno uczniowie szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży, jak i słuchacze szkół podstawowych dla dorosłych (wyjątki>>>).
Uczniowie, którzy do sprawdzianu nie przystąpią w danym roku, muszą powtórzyć ostatnią klasę szkoły podstawowej i przystąpić do sprawdzianu w roku następnym.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>
Sprawdzianu nie można nie zdać. Wynik ma znaczenie tylko informacyjne i nie powinien być podstawą do prowadzenia jakiejkolwiek selekcji. Każdy uczeń, który ukończył szkołę podstawową, niezależnie od wyników sprawdzianu musi być przyjęty do gimnazjum w swoim rejonie, jeśli nie ukończył 16. roku życia.

sm

/