Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Urszula Tokarska 15.04.2011

Przepisy dotyczące praw ofiar przemocy w UE

Przygotowywana przez UE dyrektywa ma ujednolicić te przepisy. Co 4 kobieta w Europie jest ofiarą przemocy...
Przepisy dotyczące praw ofiar przemocy w UEfot.Glow Images
Posłuchaj
  • Przepisy dotyczące praw ofiar przemocy w UE

Trwają prace nad dyrektywą, która ma ujednolicić przepisy dotyczące praw ofiar przemocy. W Unii Europejskiej brakuje jednakowych uregulowań, obowiązujących we wszystkich krajach. W UE co roku zgłaszanych jest aż 30 milionów przestępstw dotyczących przemocy.
Agnieszka Jas:

W Unii Europejskiej nie ma jeszcze jednolitego prawa dotyczącego ochrony kobiet, które są ofiarami przemocy.

Urszula Nowakowska z Centrum Praw Kobiet: - W tej chwili dopiero mówi się o dyrektywie unijnej, która by zunifikowała rozwiązania we wszystkich krajach Unii, jeśli chodzi o ochronę praw kobiet doświadczających różnych form przemocy. Teraz wszystko zależy od kraju członkowskiego.

Każdy kraj ma własne przepisy i pomagając ofiarom przemocy kieruje się swoimi uregulowaniami prawnymi. Przygotowywana przez Unię Europejską dyrektywa ma wskazywać kierunek działań i ujednolicić przepisy.

Janusz Wojciechowski – europoseł: - Chodzi o to, aby państwom członkowskim wskazać co powinno być w ich prawie, żeby kobiety były dobrze chronione. UE nie wydaje bezpośrednich przepisów, które wprost regulują te sprawy, natomiast może wydawać dyrektywy, które zawierają pewne zalecenia dla krajów członkowskich, co powinno być w prawie poszczególnych krajów po to, by kobiety były lepiej chronione.

Zdaniem profesor Eleonory Zielińskiej z Uniwersytetu Warszawskiego istotne jest to, aby ofiary przemocy były tak samo traktowane, a sprawcy tak samo karani we wszystkich unijnych krajach.

Prof. Eleonora Zielińska: - Chodzi o to, by tak samo chronić te osoby w Polsce i tak samo jak wyjadą do Francji.

Janusz Wojciechowski: - Sprawca poza tym powinien być odizolowany od rodziny, a nie rodzina ma jemu uciekać z oczu. To on jest obowiązany nie wchodzić w drogę tej rodzinie, którą krzywdził, bo jeżeli znajdzie się w jakiejś odległości od tych osób, które krzywdził, to nawet nie potrzeba udowadniać, że coś złego zrobił, bo naruszył zakaz i ponosi tego konsekwencje.

Ze statystyk prowadzonych przez międzynarodowe organizacje wynika, że co 4 kobieta w Europie jest ofiarą przemocy.

Najważniejsze wydarzenia w PE:

- PE przygląda się sytuacji na Bałkanach Zachodnich. W środę i czwartek eurodeputowani rozmawiali na ten temat z posłami parlamentów krajowych.

- Kraje UE mają prawo wyboru czy chcą upraw żywności genetycznie modyfikowanej na swoim terenie czy nie. W czwartek europosłowie zadecydowali, że rządy krajów będą mogły zakazać hodowli GMO, kiedy stwierdzą, że uprawy mogą mieć negatywny wpływ np. na środowisko.

- W PE rozpoczęła pracę specjalna grupa, która ma zmienić kodeks postępowania deputowanych i wprowadzić nowe zasady ich kontaktów z lobbystami. To reakcja na ujawniony skandal korupcyjny; kilku europosłów zostało przyłapanych na braniu łapówek od lobbystów za przeforsowanie zmian w unijnych przepisach. Deputowani z Austrii, Słowenii i Rumunii mieli otrzymać nawet 100 tysięcy euro. Aferę nagłośniła brytyjska gazeta „Sunday Times”, której dziennikarze zorganizowali prowokację.

Czy wiesz, że...

Funkcjonowanie PE kosztuje każdego z obywateli UE około 3 euro rocznie. Pieniądze na utrzymanie PE pochodzą z budżetu UE, który jest finansowany przede wszystkim ze składek państw członkowskich, obliczanych na podstawie ich dochodu narodowego.

Konkurs dla uważnych:

Dzisiaj nasze pytanie konkursowe brzmi: Jak nazywa się dokument zawierający zalecenia prawne dla krajów członkowskich?

Odpowiedź prosimy nadsyłać na adres: europarlament@polskieradio.pl

Dwie osoby, które najszybciej prawidłowo odpowiedzą na nasze pytanie, otrzymają upominki ufundowane przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego oraz Program Pierwszy Polskiego Radia.

W poprzednim odcinku najszybciej odpowiedzieli: Rafał Czarnik z Iwierzyc i Barbara Kiejnich z Poznania.

Więcej informacji na temat prac Parlamentu Europejskiego znajdą Państwo na stronie internetowej: www.europarl.pl