Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 21.03.2022

Autonomiczna furgonetka z 1986 roku?

W dobie postępującej elektryfikacji, gdy auta zasilane prądem nikogo już nie dziwią, prawdziwymi pojazdami przyszłości zdają się samochody autonomiczne. Jak się jednak okazuje, pierwsze przymiarki do tej technologii pojawiły się już w drugiej połowie lat 80.!

samochód autonomiczny
Czy pojazdy autonomiczne to przyszłość motoryzacji?

Giganci motoryzacyjni nieustannie pracują nad udoskonaleniem nowej technologii. To, że za kilka lub kilkanaście lat autonomiczne samochody pojawią się na ulicach naszych miast, jest niemal pewne. W niektórych stanach USA pojazdy autonomiczne już teraz mogą poruszać się w ruchu ulicznym. Wciąż jednak dalekie są od perfekcji, więc upowszechnienia możemy spodziewać się dopiero wtedy, gdy kwestie bezpieczeństwa zostaną dopięte na ostatni guzik.

Choć technologia wydaje się nowinką i wymysłem czasów współczesnych, okazuje się, że pierwsze prace w tym zakresie prowadzono już prawie 40 lat temu. Dowodem na to jest materiał z 1986 roku, który pojawił się w jednym z amerykańskich portali Future of Transportation. Grupa naukowców z Uniwersytetu Carnegie Mellon w Pittsburghu pracowała nad pojazdem, który mógłby poruszać się po ulicach bez udziału człowieka. Co ciekawe, projekt o nazwie NavLab został ukończony, a furgonetka pozytywnie przeszła wszystkie testy. 

NavLab 1 oparto na modelu furgonetki Chevroleta. Na użycie tak dużego pojazdu zdecydowano się z prostego powodu – we wnętrzu trzeba było zamontować ogromny system komputerów odpowiadających za samodzielną jazdę. Elektronika w tamtych czasach zajmowała o wiele więcej miejsca niż dziś! Samochód potrafił samodzielnie pokonać trasę i omijał przeszkody. Jego prędkość maksymalna nie była imponująca – wynosiła około 30 km/h. To jednak nie miało znaczenia podczas badań nad rozwojem samojezdnych aut. 


kw

CZYTAJ TAKŻE:

Źródło: motor1.com