Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 07.09.2022

„Późne żółte” – hamulec czy gaz do dechy?

To pytanie setki tysięcy kierowców zadaje sobie każdego dnia, poruszając się po polskich ulicach. Czy przejazd na żółtym jest legalny? Kiedy powinniśmy postąpić wbrew kodeksowi? Czy złamanie prawa można w jakiś sposób usprawiedliwić?

Przepisy prawa są jasne - żółte światło nie zezwala nam na wjazd na skrzyżowanie. Mimo to, zdaniem Mateusza Lubczańskiego z autokult.pl, przepisy nie są do końca precyzyjne i mogą sprawiać polskim kierowcom wiele problemów.

„Późne żółte” to pojęcie znane głównie w Polsce. Wykorzystują je szczególnie młodzi kierowcy. Widząc zapalające się światło, zdecydowanie częściej przyspieszają, niż hamują, aby „jeszcze przelecieć”.

Posłuchaj
00:37 żółte 1.mp3 Czy wjazd na żółtym jest legalny? (Rozrusznik/PRK)

01:10 żółte 2.mp3 Pojęcie "późnego żółtego" (Rozrusznik/PRK)

Ustalmy jedno: nie znajdziesz w Kodeksie zapisu o „późnym żółtym”. Jest jednak pewien wyjątek od tej reguły. Prawo przewiduje sytuację, która zezwala kierowcy na wjechanie na skrzyżowanie mimo słonecznego koloru sygnalizatora.

Jest to możliwe wyłącznie wtedy, gdy nasz pojazd znajduje na tyle blisko świateł, że hamowanie mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa na drodze. Nagłe zatrzymanie może skończyć się tym, że w tył Twojego samochodu z impetem wjedzie inny uczestnik ruchu.

Posłuchaj
01:10 żółte 3.mp3 Kiedy możemy wjechać za sygnalizator? (Rozrusznik/PRK)

-


Przejazd każdego kolejnego skrzyżowania wiąże się z koniecznością podejmowania decyzji dot. minimalizacji zagrożeń. Jeżeli Policja uzna, że Twoja ocena przemknięcia na żółtym świetle była niewłaściwa, może nałożyć na Ciebie mandat w wysokości 500 zł oraz 6 punktów karnych. Mateusz Lubczański zaznacza jednak, że interpretacja zdarzenia zależy od policjanta.

Posłuchaj
00:41 żółte 4.mp3 Pamiętajmy o ruchu poprzecznym! (Rozrusznik/PRK)

01:05 żółte 5.mp3 Ocena sytuacji należy do Policjanta. Czy możemy się z nim nie zgodzić? (Rozrusznik/PRK)

-

YT: Przejazd na "późnym żółtym"


Istnieją dwa typy kierowców:

  • jedni, gdy tylko widzą żółte światło, przepisowo zatrzymują się przed skrzyżowaniem;
  • inni dociskają pedał gazu, by zdążyć przejechać przed zapaleniem się czerwonego.

Ci drudzy to zdecydowana większość kierujących na polskich drogach.

- To oczywiście sprzeczne z kodeksem drogowym i zupełnie niezrozumiałe - twierdzi Mariusz Kurczyk z Komendy Głównej Policji.

-

Posłuchaj
00:48 żółte 7.mp3 Przejazd na żółtym tylko w wyjątkowych sytuacjach (Rozrusznik/PRK)

Co zrobić, by nie doprowadzać do niebezpiecznych sytuacji na drodze związanych ze zmianą koloru sygnalizatora? Przede wszystkim zwracajmy uwagę na przejścia dla pieszych - jeśli widzimy, że piesi się zatrzymują, oznacza to, że niebawem i dla nas zapali się czerwone światło.

Posłuchaj
01:09 żółte 8.mp3 Zwracaj uwagę na przejścia dla pieszych! (Rozrusznik/PRK)

„Późne żółte” to temat, który dzieli polskich kierowców od dziesięcioleci. Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie: Jechać czy hamować. Rada jest jedna: bądź rozsądny! Oceń sytuację i podejmij decyzję, która zapewni Tobie i innym użytkownikom drogi możliwie największy poziom bezpieczeństwa.

 

R. Kilen


CZYTAJ TAKŻE: