Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 24.11.2021

Nowe ograniczenia dla młodych kierowców?

Według europejskich statystyk, co piąta ofiara wypadku samochodowego to osoba poniżej 30. roku życia. Jak poprawić bezpieczeństwo na drogach? Wprowadzić ograniczenia dla młodych kierowców!

W 2010 roku władze Unii Europejskiej postawiły sobie za cel znaczące ograniczenie liczby śmiertelnych ofiar wypadków w ciągu kolejnych 10 lat. Projekt zakończył się fiaskiem. Problem wciąż jest olbrzymi, więc znawcy poszukują rozwiązania poprawiającego bezpieczeństwo na drogach Europy.

Niebawem ma wejść w życie unijna dyrektywa, która zaostrzy przepisy drogowe dla młodych kierowców. Wśród proponowanych rozwiązań jest zerowy limit alkoholu we krwi i zezwolenie na prowadzenie wyłącznie w towarzystwie innej osoby z prawem jazdy. Wszystko dlatego, że według statystyk, co piąta ofiara wypadków to właśnie osoby poniżej 30 roku życia.

– Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu postuluje wprowadzenie okresu próbnego, gdzie w pewnym zakresie swoboda poruszania się byłaby nieco ograniczona – mówi adwokat Marek Karczmarczyk z Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku.

Posłuchaj
02:59 Nocna zmiana 1.mp3 Jakie ograniczenia mają dotknąć młodych kierowców w Europie? (PRK/Na Luzie)

W niektórych krajach ograniczenia dla młodych kierowców zostały wprowadzone już dawno - tak jest m.in. w państwach skandynawskich. Czy przekłada się to na bezpieczeństwo? Patrząc na statystki - zdecydowanie tak. W ubiegłym roku na norweskich drogach zginęło mniej niż 100 osób. Dla porównania - w Polsce w 2020 roku to niemal 2500 tysiąca…

– Na te wyniki składają się dwie sytuacje: przede wszystkim kultura wewnętrza osób ze Skandynawii, a także gęstość zaludnienia – dodaje Marek Karczmarczyk.

Posłuchaj
01:23 Nocna zmiana 2.mp3 Czy w innych państwach młodzi kierowcy są inaczej wychowywani pod kątem prowadzenia samochodu? (PRK/Na luzie)

Eksperci podkreślają, że ważna jest przede wszystkim edukacja i wychowanie młodych (przyszłych) kierowców. W dzisiejszych czasach dostęp do samochodu nie jest rarytasem a codziennością. Młodzież nie przywiązuje do jazdy aż tak wielkiej wagi, jak to było przed laty, co może mieć wpływ na "rozluźnienie" takich uczestników ruchu drogowego.

Młodzi kierowcy mają pełne prawo uważać, że planowane ograniczenia są zdecydowanie zbyt rygorystyczne. Jeżeli ma przełożyć się to jednak na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników polskich dróg - jesteśmy za! 

kw

CZYTAJ TAKŻE: