Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 19.10.2021

Kurs na prawo jazdy – czy instruktorzy kształcą coraz gorzej?

Wiele młodych osób postrzega przekroczenie progu pełnoletności jako awans, który pociąga za sobą szereg przywilejów. Jednym z nich jest możliwość uzyskania prawa jazdy. Wraz z instruktorem wsiadają do samochodu z literą „L” na dachu i próbują spełnić marzenie o własnych 4 kółkach. Nauczyciel ma niewiele czasu, aby przekazać uczniowi wiedzę potrzebną na drodze. Niektórzy twierdzą, że dobrych instruktorów jest coraz mniej. Ile w tym prawdy?

Uwagę zwracają wyniki zdawalności egzaminów na prawo jazdy. W Polsce w skali kraju to zaledwie 35 proc. Dla porównania w Wielkiej Brytanii sukces odnosi 47 proc. nowych kierowców, a w Niemczech ponad 70 proc.! Czy to znaczy, że młodzi Niemcy są zdolniejsi od Polaków?

– Niekoniecznie. Świadczy to raczej o lepszym poziomie szkolenia - uważa Tomasz Matuszewski, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie.

Posłuchaj
01:00 Wyniki zdawalności nie napawają optymizmem (Na luzie/PRK) Wyniki zdawalności nie napawają optymizmem (Na luzie/PRK)

-


Dziś instruktorom potrzeba czegoś więcej niż umiejętności dobrej jazdy samochodem i poprawnego przekazywania zasad ruchu drogowego. Liczą się tzw. umiejętności miękkie – sposoby dotarcia do ucznia, dostrzeżenia jego indywidualnych cech i wykorzystania ich podczas kursu.

– Każdy instruktor ma przed sobą jedno niezwykle ważne zadanie: musi wychować młodego kierowcę. Powinien ukształtować jego zachowanie na drodze i odpowiednio przestrzec przed ryzykami, które na niej czyhają - wylicza Tomasz Matuszewski.

Posłuchaj
01:04 Zadaniem instruktora jest ukształtowanie nowego kierowcy (Na luzie/PRK) Zadaniem instruktora jest ukształtowanie nowego kierowcy (Na luzie/PRK)

Tomasz Matuszewski uważa, że bezpieczeństwo na polskich drogach zależy w części od jakości kształcenia młodych kierowców. Na to z kolei ma wpływ jakość szkolenia instruktorów.

Posłuchaj
00:35 Mamy wiele do poprawy! (Na luzie/PRK) Mamy wiele do poprawy! (Na luzie/PRK)

-


Czy w ciągu 30 godzin wykładów i 30 godzin jazd można wychować dobrego młodego kierowcę? Wielu się tylko uśmiechnie i stwierdzi, że w tym czasie da się co najwyżej wyćwiczyć poprawnie manewry, które trzeba wykonać podczas egzaminu. O uzupełnianie wiedzy, doświadczenie i prawidłowe nawyki każdy musi zadbać sam.

Tomasz Matuszewski proponuje, by powołać okrągły stół instruktorski, przy którym branża wspólnie z osobami decyzyjnymi wypracuje nowe pomysły na szkolenie nowych instruktorów i na doszkalanie obecnych. Być może wtedy zdawalność egzaminów na prawo jazdy się poprawi. Na efekty takich zmian na pewno przyjdzie nam jednak jeszcze poczekać.


P. Michalski


CZYTAJ TAKŻE: