Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 31.12.2021

GDDKiA w walce z zimą na drodze

Ostatnie dwa tygodnie to trudny czas dla większości kierowców. Śliskie drogi, zaspy oraz zaśnieżone pobocza to nieodłączni wrogowie drogowych wojażerów. Aby zminimalizować negatywne skutki i zmniejszyć liczbę wypadków, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przygotowywała się do zimy od dłuższego czasu. Czy skutecznie?

shutterstock_1836203950.jpg
Bezpieczna jazda zimą

-

Zima to okres, w którym kierowca powinien uważać na każdym zakręcie (a także na prostej)! Zmieniające się warunki atmosferyczne utrudniają podróżowanie - oprócz śliskiej nawierzchni, bardzo często ograniczona jest też widoczność. Ważne jest jednak to, aby kierowcy sami nie komplikowali sobie życia.

Każdej zimy na drogach pojawiają się samochody pokryte grubą warstwą śniegu. Jedni kierowcy po prostu z pośpiechu zapominają o odśnieżeniu swojego pojazdu, a inni z lenistwa wolą to sobie świadomie darować. Tłumaczą się tym, że wiatr zrobi to za nich.

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, pojazd ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu wszystkich uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu. Oprócz tego trzeba pamiętać o czytelnych tablicach rejestracyjnych. Kierowcy, którzy nie stosują się do tych przepisów muszą liczyć się z mandatem w wysokości nawet 500 zł.


A co z kierowcami tirów? Usunięcie śniegu z ich pojazdów wydaje się sporym wyzwaniem! GDDKiA zapewnia na trasach całego kraju specjalnie rampy do odśnieżania, dzięki którym w szybki sposób można poradzić sobie z białym puchem (lub twardym lodem).

Posłuchaj
02:12 Odśnieżanie samochodów ciężarowych za pomocą ramp .mp3 Odśnieżanie samochodów ciężarowych za pomocą ramp (PRK/Wysokie Obroty)

Bezpieczeństwo w czasie podróży zależy w głównej mierze od zachowań nas samych. Dobre przygotowanie do zimy infrastruktury drogowej sprawia jednak, że nie muszą oni walczyć z matką naturą o własne przetrwanie.

Co roku mówi się, że "zima zaskoczyła drogowców". Jak było w tym roku?

– Mamy już koniec grudnia, a tak naprawdę do zimy jesteśmy przygotowani już od ponad dwóch miesięcy – mówi Szymon Piechowiak, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Posłuchaj
01:21 Czy zima w tym roku zaskoczy drogowców?.mp3 Czy zima w tym roku zaskoczy drogowców? (PRK/Wysokie Obroty)

Migające żółte reflektory na drodze nie są elementem dekoracji bożonarodzeniowej, a nieodłącznym elementem zaśnieżonych dróg. W czasie śnieżyc na ulice wyjeżdżają pługi, które systematycznie usuwają zalegający śnieg posypując jednocześnie nawierzchnię solą, aby zmniejszyć ryzyko poślizgu.

– Mamy do dyspozycji ponad 2,5 tysiąca pojazdów, które pozwolą nam na usuwanie śniegu i posypywanie solą dróg w całym kraju – podkreśla Szymon Piechowiak.

Posłuchaj
01:22 Zimowa rzeczywistość na drodze .mp3 Zimowa rzeczywistość na drodze (PRK/Wysokie Obroty)

-


Przy zwalczaniu śliskości i odśnieżaniu dróg krajowych w trakcie sezonu zimowego pracuje aż kilka tysięcy osób. Odpowiadają oni za ponad 18 tysięcy kilometrów tras w całej Polsce - trzeba przyznać, że pracy jest całe mnóstwo! Nie wszystkie drogi wymagają równego traktowania. GDDKiA stworzyła dla nich specjalne standardy, co pozwala na dokładną pracę przy usuwaniu zimowych utrudnień.

Posłuchaj
02:00 Jak wygląda praca przy odśnieżaniu dróg? .mp3 Jak wygląda praca przy odśnieżaniu dróg? (PRK/Wysokie Obroty)

Wszystkim kierowcom życzymy bezpiecznych, zimowych podróży. Warto pamiętać, że prędkość trzeba zawsze dostosować do warunków panujących na drodze.

Miejmy szansę spotkać się w nowym roku! 


kw/GDDKiA/Policja


CZYTAJ TAKŻE: