Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 08.01.2022

Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych. Praktyka jedno, teoria drugie?

Każdego roku na przejściach kolejowych dochodzi do setek wypadków. Zaostrzanie przepisów i zmiany w infrastrukturze mają zwiększyć bezpieczeństwo, jednak zawsze najwięcej zależy od nas samych - kierowców i pieszych.

W tegorocznym kodeksie drogowym znajdziemy mnóstwo zmian. Będą dotyczyły m.in. zasad zachowania na przejazdach kolejowych - objeżdżania i omijania opuszczonych zapór lub półzapór, wjeżdżania lub wchodzenia na przejazd kolejowy po rozpoczęciu ich opuszczania oraz wjeżdżania na przejazd kolejowy mimo braku miejsca do kontynuowania jazdy po drugiej stronie. Są to najczęstsze przyczyny tragicznych wypadków z udziałem pojazdów szynowych. Od nowego roku za wymienione wyżej wykroczenia grozi grzywna w wysokości minimum 2 000 złotych.

Zaostrzenie przepisów drogowych to nie jedyne rozwiązanie, które ma poprawić bezpieczeństwo na przejściach kolejowych. W takich miejscach powstaje coraz więcej bezkolizyjnych skrzyżowań, które mają jeszcze więcej zabezpieczeń. Ostatecznie wszystko zależy jednak od samego kierującego.

– Kierowcy powinni zwracać większą uwagę podczas przejazdu na przejściu kolejowym – mówi Mariusz Michalak z portalu motofakty.pl.

Posłuchaj
00:28 Wyobraźnia kluczem do prawidłowego przejazdu przez przejście kolejowe .mp3 Wyobraźnia kluczem do prawidłowego przejazdu przez przejście kolejowe (PRK/Rozrusznik)

Jakie są podstawowe błędy popełniane przez kierowców?

Przede wszystkim ignorowanie znaku "Stop". Część kierowców nie zatrzymuje w pełni swojego samochodu, a niektórzy potrafią "śmignąć" przez tory, nie zwracając uwagi, czy z lewa lub prawa nadjeżdża pociąg. Takie zachowanie jest bardzo niebezpieczne. Zderzenie z rozpędzoną, wielotonową maszyną kończy się zazwyczaj śmiercią.

Posłuchaj
00:47 Jakie błędy popełniają kierowcy na przejściach kolejowych?.mp3 Jakie błędy popełniają kierowcy na przejściach kolejowych? (PRK/Rozrusznik)

Wydawać by się mogło, że znaki, szlabany i sygnalizatory świetlne powinny dotrzeć do niektórych kierowców. Jednak nie do wszystkich trafiają takie ostrzeżenia. Doskonale odzwierciedlają to statystyki. Od początku 2021 roku doszło w Polsce do prawie 190 wypadków na przejściach kolejowych. W ich wyniku ciężko rannych zostało 15 osób, a 46 poniosło śmierć.


– Dla niektórych zatrzymanie pojazdu to jest jednak zbyt wiele, co jest absurdalne – mówi Mirosław Siemieniec z Polskich Linii Kolejowych.

Posłuchaj
01:10 Zachowania kierowców na przejściach kolejowych.mp3 Zachowania kierowców na przejściach kolejowych (PRK/Rozrusznik)

W okolicach przejazdu kolejowego wydarzyć może się wszystko. Jak w sytuacji zagrożenia pomóc kierowcy, który utknął pod szlabanami? Jak ostrzec kolejarzy?

Każdy przejazd kolejowo-drogowy ma indywidualny numer, który możemy znaleźć na żółtych naklejkach w pobliżu torowiska. Obok znajdują się też telefony alarmowe (gdybyś w stresie zapomniał o numerze 112), z których bez obaw powinieneś korzystać w razie niebezpieczeństwa na przejeździe.


kw


CZYTAJ TAKŻE: