Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 12.05.2022

Paliwo na zapas

Rosyjska inwazja na Ukrainę, zwłaszcza na początku wojny, wywołała ogromną panikę na stacjach benzynowych. Kierowcy starali się zabezpieczyć przed ewentualnym brakiem paliwa, często narażając tym samym na ogromne niebezpieczeństwo.

Doskonale pamiętamy długie kolejki kierowców, tankujących ogromne ilości paliwa, nie tylko do swoich samochodów, ale także do naczyń zupełnie do tego nieprzeznaczonych. Strach wywołał u ludzi zachowania, które nazwać można co najmniej lekkomyślnymi, a na stacjach rzeczywiście pojawiły się karteczki z napisem „brak paliwa”.

– Cały ten problem był sztucznie wykreowany – mówi Dawid Piekarz z Instytutu Staszica:

Posłuchaj
01:16 016f2ea3.mp3 Popyt a braki na stacjach (Wysokie Obroty/PRK) Popyt a braki na stacjach (Wysokie Obroty/PRK)

-


W panice związanej z ewentualnym brakiem paliwa na stacjach ludzie tankowali je w cokolwiek było pod ręką. Takie zachowanie jest nie tylko niezgodne z prawem, ale i niebezpieczne. Istnieją bowiem specjalne przepisy dotyczące transportu paliw, które jasno regulują to, w jaki sposób substancje te można przewozić.

Posłuchaj
01:08 016f2ea6.mp3 Jak przewozić paliwo? - Jakub Bogucki, analityk rynku paliw z epetrol.pl (Wysokie Obroty/PRK) Jak przewozić paliwo? - Jakub Bogucki, analityk rynku paliw z epetrol.pl (Wysokie Obroty/PRK)

Poza narażeniem się na poważne niebezpieczeństwo, przewożenie paliwa w sposób niezgodny z prawem może wiązać się również z dużymi kosztami. Wysokość grzywny sięga nawet 5 tysięcy złotych, a kierowca może dodatkowo trafić do aresztu.

Posłuchaj
00:55 016f2ea2.mp3 Kary za nieprzepisowy przewóz paliwa (Wysokie Obroty/PRK) Kary za nieprzepisowy przewóz paliwa (Wysokie Obroty/PRK)

Niezwykle istotne jest także to, w jaki sposób przechowujemy magazynowane paliwo. Polska Izba Paliw Płynnych oraz Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego przypominają o obowiązujących w tej kwestii zasadach prawnych.

Posłuchaj
00:57 016f2e9d.mp3 Jak przechowywać paliwo? (Wysokie Obroty/PRK) Jak przechowywać paliwo? (Wysokie Obroty/PRK)

00:51 016f2e9e.mp3 Bezpieczeństwo przechowywania jest najważniejsze! (Wysokie Obroty/PRK) Bezpieczeństwo przechowywania jest najważniejsze! (Wysokie Obroty/PRK)

-


Oprócz właściwego miejsca kluczowe są także naczynia. One też muszą być prawnie dopuszczone do trzymania tego rodzaju materiału i spełniać odpowiednie standardy.

Posłuchaj
00:58 016f2e9f.mp3 W czym przechowywać paliwo? (Wysokie Obroty/PRK) W czym przechowywać paliwo? (Wysokie Obroty/PRK)

– Paliwo ma swój termin ważności – podkreśla Jakub Bogucki, analityk rynku paliw z epetrol.pl

Posłuchaj
00:43 016f2ea0.mp3 Czas przydatności paliwa (Wysokie Obroty/PRK) Czas przydatności paliwa (Wysokie Obroty/PRK)

Biorąc pod uwagę niebezpieczeństwo przechowywania paliwa, a także dość krótki czas jego przydatności do użycia, może się okazać, że indywidualne magazynowanie przynosi więcej strat niż korzyści – również tych finansowych.


prk/pupec/bp

CZYTAJ TAKŻE: