Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 22.03.2011

Skok cywilizacyjny na polskiej wsi

Dzięki pieniądzom kierowanym na wieś, w tym dopłatom rolnym, na polskiej prowincji dokonują się wielkie przemiany.
Skok cywilizacyjny na polskiej wsiGlow Images/East News

- Świetlica w miejscowości Szerominek została oddana w listopadzie 2010 roku - chwali się wójt gminy Płońsk Aleksander Jarosławski. Budynek był zdewastowany, ale władze zdecydowały się przywrócić go mieszkańcom. - Bo nawet wiejskie zebrania musiały odbywać się w wypożyczonym autobusie - precyzuje Włodzimierz Kędzik, przewodniczący Rady Gminy. Wniosek gminy obejmował nie tylko remont świetlicy, ale też budowę placu zabaw dla dzieci i boiska sportowego. W tej chwili mieszkańcy mają już takie miejsce, w którym mogą się spotkać, w którym mogą odbywać się różne imprezy. Działa też w świetlicy miniprzedszkole, dzięki któremu rodzice mogą poświęcić czas na załatwienie swoich spraw bez obawy o los dzieci.

W ramach programu PROW gmina wyremontowała wcześniej świetlicę w miejscowości Strachowo, a zamierza w tym roku wybudować świetlicę dla mieszkańców Słoszewa. Tam znajdzie się też miejsce dla sportowców i strażaków. Gmina, w ramach programu Innowacyjna Gospodarka, złożyła wniosek i w tym roku chce do świetlic wstawić sprzęt komputerowy, żeby mieszkańcy, a zwłaszcza młodzież, mieli dostęp do internetu.

W tym roku w gminie Płońsk zainwestowano dwa miliony złotych, z czego ponad milion to środki unijne. Gmina pozyskuje pieniądze również z innych programów np. Funduszu Spójności, które wykorzystuje na remonty i budowę dróg oraz ochronę środowiska poprzez budowę kanalizacji. Tam gdzie kanalizacji nie opłaca się budować, są stawiane przydomowe oczyszczalnie ścieków. Wybudowano ich już ponad 300.

Na całym Mazowszu w ramach PROW jest do dyspozycji około miliarda złotych. - Było pięć naborów i w sumie złożono ponad 1100 projektów - mówi marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Zawarto ponad pół tysiąca umów na kwotę 500 milionów złotych. Z tych pieniędzy odbudowywane są zabytki, rewitalizowane inne obiekty, jak na przykład szkoły, remontowane strażnice OSP, czy budowane obiekty sportowe. Najwięcej jednak pieniędzy jest przeznaczanych na wodociągi i kanalizację. Marszałek Struzik zauważa, że dzięki pieniądzom kierowanym na wieś dokonuje się tam skok cywilizacyjny.

(ag)

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi: www.minrol.gov.pl oraz Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich: www.ksow.pl