Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Agnieszka Kamińska 25.03.2014

Dziesięciu posłów z Litwy zaopiekuje się więźniami politycznymi z Białorusi

Dziesięciu litewskich posłów różnych partii politycznych zobowiązało się do objęcia opieką po jednym białoruskim więźniu politycznym - ogłosił wiceprzewodniczący parlamentu Litwy oraz pomysłodawca akcji Petras Ausztreviczius. Zwrócą się do parlamentów innych państw UE, aby przyłączyli się do tej akcji.
Demonstracja w Dzień Wolności w Mińsku. Transparent z napisem: Wolność dla więźniów politycznychDemonstracja w Dzień Wolności w Mińsku. Transparent z napisem: "Wolność dla więźniów politycznych"PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

- W ten szczególny sposób, wyznaczając opiekunów (białoruskim więźniom politycznym), wyrażamy solidarność z Białorusią walczącą o niepodległość - powiedział Ausztreviczius w Sejmie podczas obchodów Dnia Wolności Białorusi.

Litewscy posłowie zobowiązali się m.in. do wysyłania listów do więzionych Białorusinów, informowania społeczności międzynarodowej o warunkach, w jakich są przetrzymywani, oraz reprezentowania ich interesów w staraniach o uwolnienie.

Ausztreviczius, który objął opieką białoruskiego obrońcę praw człowieka Alesia Bialackiego, zapowiedział, że zwróci się również do innych parlamentów państw Unii Europejskiej z prośbą o przyłączenie się do litewskiej akcji, aby "w każdym parlamencie było jak najwięcej deputowanych opiekujących się więźniami politycznymi" z Białorusi.

Według Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna", którego szefem jest Bialacki, na Białorusi jest co najmniej 11 więźniów politycznych.

Dzień Wolności jest świętowany przez białoruskie środowiska opozycyjne 25 marca, w rocznicę powstania w 1918 r. pierwszego państwa białoruskiego - Białoruskiej Republiki Ludowej, która istniała do powołania w lutym 1919 r. Litewsko-Białoruskiej Republiki Rad.

Dzień Wolności w Mińsku >>>

Po rozpadzie ZSRR na początku lat 90. święto niepodległości Białorusi obchodzono 27 lipca, w dzień ogłoszenia deklaracji suwerenności w 1991 r. Jednak z inicjatywy Aleksandra Łukaszenki w 1996 r. święto przeniesiono na 3 lipca, w uznawaną oficjalnie rocznicę wyzwolenia kraju spod okupacji hitlerowskiej w 1944 r.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl