Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 06.10.2014

Na Białorusi otwarto wystawę ”Jan Karski. Człowiek Wolności"

To okazja, żeby opowiedzieć o Janie Karskim, ale też o polskim podziemiu i o Armii Krajowej, o której na Białorusi mówi się negatywnie - podkreślił Robert Kostro z Muzeum Historii Polski.
Wystawa o Janie Karskim w MińskuWystawa o Janie Karskim w MińskuWłodzimierz Pac, Polskie Radio

W Mińsku, białoruskiej stolicy otwarto wystawę ”Jan Karski. Człowiek Wolności". Ekspozycja będzie czynna przez najbliższe dwa tygodnie w Muzeum Historii Miasta Mińska.

Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski, powiedział na otwarciu wystawy, że jest to bardzo ważna wystawa dla Białorusi. - Polska i Białoruś to sąsiednie kraje. Tymczasem bardzo słabo znamy nawzajem swoją historię. Dla mnie jest to okazja, żeby opowiedzieć o Janie Karskim, ale też o polskim podziemiu i o Armii Krajowej, żeby Białorusini się dowiedzieli czegoś pozytywnego (o tej organizacji), bo często o Armii Krajowej mówi się tutaj w negatywnych, czarnych barwach - podkreślił dyrektor Kostro.

Z kolei Uładzimir Hilep - przewodniczący Białoruskiej Fundacji Kultury powiedział Polskiemu Radiu, że Jan Karski był wyjątkowym człowiekiem. - Myślę, że nikomu nie udało się powtórzyć jego heroicznego czynu ujawnienia Holocaustu - zaznaczył Hilep. - Jest tu dużo młodzieży. Powinna ona potraktować czyn Karskiego jako przykład patriotyzmu, oddania swojemu krajowi, swojej ojczyźnie, swojemu narodowi i swojemu ludowi - oświadczył Hilep.

Ekspozycja opowiada o życiu Karskiego, jego wyprawie z Warszawy do Londynu, gdzie przekazał raport o zagładzie Żydów, oraz o jego powojennej działalności.

Goście wystawy na ponad 20 planszach mogą przeczytać o działalności Karskiego, obejrzeć przedstawiające go zdjęcia oraz kopie dokumentów związanych z jego działalnością, np. notę polskiego rządu do państw alianckich, przygotowaną m.in. na podstawie informacji przekazanych przez Karskiego, nawołującą do ratowania Żydów.

Mińsk jest jednym z 20 miejsc, gdzie zaprezentowano dotąd wystawę. Była ona już pokazywana m.in. w Stanach Zjednoczonych (w tym w siedzibie ONZ w Nowym Jorku) i we Włoszech.

Jan Karski (Jan Kozielewski) urodził się w Łodzi w 1914 roku, zmarł w Waszyngtonie w 2000 roku. Przed wybuchem II wojny światowej był pracownikiem MSZ. W czasie okupacji działał w konspiracji jako kurier władz Polskiego Państwa Podziemnego. Jako pierwszy przedstawił aliantom szczegółową relację o eksterminacji Żydów, ale jego apele o ratunek nie przyniosły rezultatów.

Po wojnie Karski pozostał na emigracji w USA, pracując na waszyngtońskim Uniwersytecie Georgetown. W 1994 r. dostał honorowe obywatelstwo Izraela. W 1998 r. izraelski Instytut Pamięci Yad Vashem, który uznał Karskiego za Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, zgłosił jego kandydaturę do Pokojowej Nagrody Nobla. W 2012 r. prezydent USA Barack Obama odznaczył go pośmiertnie Prezydenckim Medalem Wolności. Karski jest kawalerem Orderu Orła Białego.

IAR/PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Fot.
Fot. Włodzimierz Pac, Polskie Radio