Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 29.10.2014

Minister obrony Rosji: rozwijamy współpracę wojskową z Białorusią

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu stwierdził, że prozachodnie siły dążą do sformowania na Ukrainie”przedniej linii nacisku” na państwo związkowe Białorusi i Rosji. Zapowiedział m.in. poszerzenie programu manewrów, potwierdził przekazanie Białorusi rakiet S-300 i rozmieszczenie myśliwców w Bobrujsku.
Siergiej SzojguSiergiej SzojguWikipedia/news.kremlin.ru/video/1399

WOJNA NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

Generał Siergiej Szojgu powiedział w Mińsku, że we współczesnych warunkach ”należy mieć gotowe do walki siły zbrojne i formować efektywne mechanizmy zapewnienia bezpieczeństwa międzynarodowego”. Szojgu brał udział w posiedzeniu wspólnego kolegium ministrów obrony Białorusi i Rosji w Mińsku.

Czytaj także: może powstać wspólny system płatniczy Rosji i Białorusi. Premier Białorusi: prace ruszają >>>

Minister Szojgu zaznaczył, że w tym celu Rosja rozwija współpracę wojskową ze swoimi sojusznikami, przede wszystkim z Białorusią. Zdaniem rosyjskiego ministra obrony to Stany Zjednoczone i Unia Europejska sprowokowały odsunięcie od władzy prawomocnego prezydenta Ukrainy i popierają działania Kijowa w kwestii siłowego stłumienia niezadowolonych z nowej władzy. Dlatego - jak stwierdził Szojgu - należy uważnie odnosić się do procesów zachodzących na Ukrainie.

- W istocie prozachodnie siły dążą do stworzenia w tym kraju przednich rubieży nacisku na Państwo Związkowe (Związek Białorusi i Rosji) oraz wywarcia wpływu na stabilny rozwój Rosi i Białorusi - oznajmił rosyjski minister.

Dlatego - jak zaznaczył - to ważne, by mieć zdolne do walki siły zbrojne oraz stworzyć skuteczne mechanizmy gwarantowania bezpieczeństwa międzynarodowego. - W tym celu rozwijamy współpracę wojskową z naszymi sojusznikami. W pierwszym rzędzie opierany się na konsekwentnym wsparciu Białorusi - powiedział.

”Postępuje integracja wojskowa obu państw”

Również minister obrony Białorusi Siarhiej Żadobin podkreślił, że "co roku następuje wzmocnienie potencjału obronnego Państwa Związkowego, co świadczy o pozytywnym procesie wojskowej integracji dwóch państw". Dodał, że przede wszystkim postępuje rozwój i unowocześnienie regionalnych zgrupowań wojsk.

Myśliwce rosyjskie w Bobrujsku i systemy rakietowe dla Białorusi

Szojgu zapowiedział, że w 2015 r. na lotnisku w Bobrujsku rozpocznie pełnienie dyżuru bojowego 12 samolotów wojskowych Su-27, dwie szkoleniowe maszyny Su-27 oraz cztery wojskowe śmigłowce Mi-8. Poinformował również, że do końca bieżącego roku Rosja zakończy przekazywanie Białorusi czterech systemów rakietowych S-300.

Żadobin podkreślił, że Rosja jest głównym dostawcą sprzętu wojskowego na Białoruś, a także jej najważniejszym partnerem, jeśli chodzi o jego remont i modernizację. - Zawarliśmy już ponad 50 kontraktów na dostawę i modernizację sprzętu wojskowego, a kolejne kilkadziesiąt jest w fazie opracowania lub uzgadniania - powiedział.

Program ćwiczeń poszerzony

Szojgu dodał, że na posiedzeniu kolegium zatwierdzono ogólne wytyczne dotyczące przeprowadzenia wspólnych rosyjsko-białoruskich manewrów "Tarcza Związku-2015". Podkreślił, że ćwiczenia te, które odbędą się na poligonach Rosji i Białorusi, będą głównym wydarzeniem w zakresie przygotowania sił zbrojnych w przyszłym roku.

Rosyjski minister zaznaczył, że program ćwiczeń roku został poszerzony w związku ze "zmieniającą się sytuacją u naszych granic i generalnie na świcie". - Chcielibyśmy przećwiczyć wiele praktycznych działań na wypadek powstania nowych zagrożeń dla Państwa Związkowego - dodał.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl