Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Kamińska 02.08.2015

Na Białorusi znaleziono skarb - monety z 17. wieku

Monety odkopano w trakcie prac przy budowie nowej obwodnicy wokół Mińska. Znaleziono w sumie 233 monety, tak zwane boratynki.

Boratynki to były miedziane szelągi bite w Rzeczypospolitej - zarówno w Koronie, jak i Wielkim Księstwie Litewskim. Najstarsza odkopana moneta pochodzi z 1660 roku, a najmłodsza z 1667. Skarb jest w dosyć dobrym stanie, mimo tego że prawie 350 lat przeleżał w ziemi. Został znaleziony w okolicy podstołecznego miasteczka Raków, w miejscu, gdzie wcześniej znajdowała się osada.

Przy budowie nowej drogi znaleziono w sumie ponad 20 różnych pamiątek, część z okresu średniowiecza. Na razie nie ujawniono gdzie dokładnie się znajdowały, aby nie przyciągać uwagi poszukiwaczy skarbów. Prace nad badaniem znalezisk będą kontynuowane.

Tzw. potop szwedzki niósł ze sobą kryzys gospodarczy w Rzeczypospolitej. Zarządca mennicy w Krakowie, Tytus Liwiusz Boratini zaproponował, by bito monetę miedzianą, która miała mieć umownie wartość srebrnego szeląga (1/3 grosza).  Sejm zgodził się na ten projekt, choć ten nowy miedziany szeląg nie odpowiadał wartości nominalnej.

IAR/Wikipedia/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl