Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Agnieszka Kamińska 08.02.2021

Dzień Solidarności z Białorusią: siedziby władz w biało-czerwono-białych barwach, operacja dronów na Dźwinie

Międzynarodowy Dzień Solidarności z Białorusią, obchodzony 7 lutego z inicjatywy Swiatłany Cichanouskiej, przyniósł niezliczone gesty solidarności zarówno ze strony demokratycznych społeczeństw, jak i polityczne gesty poparcia dla białoruskiej walki o wolność ze strony władz demokratycznych państw. Siedziby władz w wielu stolicach rozbłysły w biało-czerwono-białych barwach, liderzy demokratycznych państw przekazywali wyrazy wsparcia dla białoruskiej walki o wolność, domagali się uwolnienia więźniów politycznych.

pap białoruś protesty 1200.jpg
O tym, jak Białorusini zaskoczyli świat. Walka o wolność i demokrację tuż za polską granicą

W wielu stolicach podświetlono budynki w barwach białoruskiej biało-czerwono-białej flagi lub w inny sposób ozdabiano przestrzeń publiczną, sygnalizując solidarność z Białorusinami, zorganizowano demonstracje i konferencje. Liderzy wielu demokratycznych państw wyrażają swoją solidarność m.in. w formie nagrań wideo z wyrazami wsparcia dla Białorusi.

Wstępne szacunki mówią o tym, że w akcji wzięło udział około 40 państw, około 100 miast, zorganizowano około 200 różnego rodzaju akcji solidarności z Białorusinami. 

Do obchodów Międzynarodowego Dnia Solidarności z Białorusią przyłączyły się instytucje Unii Europejskiej, departament stanu USA, resorty spraw zagranicznych i placówki dyplomatyczne, Polski, państw bałtyckich, Niemiec, Ukrainy, Czech, Wielkiej Brytanii, Kanady, Słowacji, Norwegii, Hiszpanii, Irlandii i innych państw. Wielu polityków i grup politycznych czy osób publicznych z państw demokratycznych opublikowało filmy wideo lub oświadczenia w geście solidarności z Białorusią.

Od kilkunastu dni z okazji dnia solidarności organizowane są konferencje z udziałem m.in. dyplomatów z państw europejskich, organizowane są spotkania i różnego rodzaju wydarzenia, które mają wyrazić wsparcie dla białoruskiej walki o wolność.

***

Flagi Białorusi na budynkach pałaców prezydenckich, parlamentów, ambasad, w metrze  

W wielu państwach podświetlono budynki w barwach biało-czerwono-białych na znak solidarności z Białorusinami lub przyozdabiano je tymi kolorami białoruskiej historycznej flagi.


"Z inicjatywy Swiatłany Cichanouskiej Międzynarodowy Dzień Solidarności z Białorusią; każdy Naród ma prawo do wolnych wyborów, bezpiecznego życia, własnego modelu rozwoju i szacunku; na tym polega nasza Europa wolnych Narodów i równych państw" - napisał na Twitterze Krzysztof Szczerski z Kancelarii Prezydenta.

Pałac prezydencki w Warszawie przyozdobiła okolicznościowa grafika świetlna z napisem "Solidarni z Białorusią".

W warszawskim metrze władze miasta wyznaczyły miejsce na grafiki przypominające o walce Białorusinów o wolność. Podświetlony został Pałac Kultury, flaga historyczna Białorusi zawisła nad ratuszem.

Na Litwie na biało-czerwono-biało podświetlono pałac prezydencki.

W Estonii biało-czerwono-biały stał się dzisiaj budynek parlamentu.

Na Łotwie w Rydze niebo rozświetliły reflektory w barwach biało-czerwono-białej flagi.


Na zamrożonej rzece Dźwinie z wykorzystaniem dronów namalowano biało-czerwono-białą flagę.

O wsparciu dla białoruskiej walki o wolność zapewnił minister spraw zagranicznych Ukrainy, Dmytro Kuleba.

Pałac prezydencki został podświetlony w geście solidarności z Białorusinami także w Słowacji.

W Niemczech specjalne wystąpienie nagrała kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Także minister spraw zagranicznych Norwegii Ine Eriksen Soreide przekazała Białorusinom wyrazy wsparcia.


Specjalne oświadczenie złożyło ministerstwo spraw zagranicznych Hiszpanii.

Wyrazy wsparcia przekazał resort dyplomacji Irlandii.

To tylko niektóre przykłady gestów solidarności, płynących z wielu państw.

Unia Europejska wspiera Białoruś

Szef Rady Europejskiej Charles Michel napisał, że Unia Europejska nieprzerwanie wspiera Białorusinów. Wezwał do zaprzestania przemocy wobec protestujących i uwolnienia więźniów politycznych. 

Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE przypominała o planie gospodarczym dla wolnej Białorusi, który zaproponowała Polska, tzw. planie Marshalla dla Białorusinów. Pomysł ten, zgłoszony przez Warszawę, został zaaprobowany przez państwa UE.

Polska wezwała KE do opracowania gospodarczego planu dla wolnej Białorusi.

Szef europejskiej dyplomacji i Komisja Europejska wsparli Białorusinów w walce o ich prawa i zaapelowali o uwolnienie więźniów politycznych.

W Brukseli miało miejsce także spotkanie ambasadorów z krewnymi ofiar represji na Białorusi, m.in. z rodziną zabitego podczas protestów Aleksandra Tarajkowskiego.

Placówki dyplomatyczne Polski i wielu państw zachodnich przyłączyły się do Dnia Solidarności z Białorusią

Biało-czerwono-białe flagi Białorusi wyświetlono wczoraj wieczorem na budynkach ambasad Polski i Litwy w Waszyngtonie.

Był to element obchodów Dnia Solidarności z Białorusią, w którym wzięli udział polscy, litewscy i amerykańscy dyplomaci oraz przedstawiciele społeczności białoruskiej w Stanach Zjednoczonych.

Wyrazy solidarności przekazała także ambasada RP w Londynie. Ambasadorzy Polski, Litwy i dyrektor think tanku RUSI w artykule dla "The Sunday Telegraph" zaapelowali o wsparcie dla Białorusinów w ich walce o wolność.  "Tak jak 30 lat temu Europa zjednoczyła się, by pokonać komunizm, tak teraz musi przewodzić i okazać solidarność z Białorusinami walczącymi o uczciwe i demokratyczne procesy w swoim kraju" - napisali. 

 

***

Dzień Solidarności w wielu miastach Europy

Także władze miast w całej Europie odznaczały Międzynarodowy Dzień Solidarności z Białorusią, m.in. umieszczając historyczne białoruskie flagi na siedzibach miejskiej administracji.

Miało miejsce wiele społecznych inicjatyw, organizowano demonstracje. W Pradze na billboardach prezentowanych w ramach kampanii "Bohaterowie Białorusi" można było zobaczyć wizerunki niektórych białoruskich więźniów politycznych.


Twitter/agkm