Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Agnieszka Kamińska 14.09.2011

Bandarenka nominowany do nagrody Sacharowa

Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim uznała zasługi opozycjonisty o wolność i demokrację na Białorusi.
Bandarenka nominowany do nagrody Sacharowafot. Flickr/Radio Svaboda, svaboda.org

Na wtorkowym posiedzeniu Europejskich Konserwatystów i Reformatorów zapadła decyzja o nominacji kandydatów z ramienia grupy do tegorocznej nagrody imienia Andrieja Sacharowa na rzecz wolności myśli.

Nominację Źmiciera Bandarenki wystawił europoseł Marek Migalski. Decyzja ECR w ocenie Marka Migalskiego po raz kolejny pokazuje, że Unia Europejska opowiada się po stronie praw człowieka i demokracji i daje silny sygnał reżimowi Aleksandra Łukaszenki, że los białoruskich opozycjonistów nie jest nam obojętny.

Drugim z nominowanych jest Dr Izeldeen Abuelaish - palestyński lekarz, który przez lata pracował w izraelskich szpitalach pomagając obu stronom konfliktu.

Prawo zgłaszania kandydatów do nagrody Sacharowa ma każda grupa polityczna w Parlamencie Europejskim lub 40 posłów. Zwycięzcę tegorocznej edycji wyłoni Konferencja Przewodniczących 27 października. Wcześniej o trzech finalistach zadecyduje wspólne posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych i Komisji Rozwoju.

Opozycjonista w kolonii karnej

Źmicier Bandarenka to znany białoruski opozycjonista oraz członek Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. Obecnie znajduje się w kolonii karnej, gdzie trafił mimo tego, że w lipcu przeszedł poważną operację kręgosłupa i potrzebna mu jest rehabilitacja.

Bandarenka w latach 1995-1996 pracował w niezależnej radiostacji Radio 101.2 FM, która została zamknięta przez władze. Jest jednym z założycieli społecznej inicjatywy Charter-97 oraz koordynatorem kampanii Europejska Białoruś. Podczas wyborów 2010 Dzmitrij był mężem zaufania prezydenckiego kandydata Andreja Sannikaua.

Bandarenka został aresztowany 20 grudnia po wielkiej demonstracji opozycji w Mińsku przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich i oskarżony o zorganizowanie wiecu naruszającego porządek publiczny oraz aktywnego w nim uczestnictwa. 27 kwietnia zapadł wyrok w jego sprawie został skazany na 2 lata kolonii karnej, Bandarenkę oskarżono z artykułu o organizacji i przygotowaniu działań poważnie naruszających porządek publiczny lub o aktywnym w nich udziale.

Przyłączając się do akcji wsparcia białoruskich więźniów politycznych zorganizowanej przez organizację Libereco, dr Marek Migalski został „ojcem chrzestnym” Źmiciera Bandarenki.

Wyroki kolonii karnej odbywają również inni znani opozycjoniści białoruscy - w tym kandydaci na prezydenta Andrej Sannikau, Mykoła Statkiewicz, Dzmitryj Wus, a także lider Młodego Frontu Źmicier Daszkiewicz.

agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś