Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Agnieszka Kamińska 30.12.2012

Najbardziej absurdalny areszt roku: za pluszowe misie

Białoruski student dziennikarstwa Anton Suriapin został aresztowany przez KGB, gdyż opublikował zdjęcia pluszowych misiów, które Szwedzi z awionetki zrzucili na Białoruś.
 Najbardziej absurdalny areszt roku: za pluszowe misiemynewsdesk.com/Studio Total

Białoruś zajęła niechlubne pierwsze miejsce na świecie w kategorii „absurdalny areszt roku” w tegorocznym zestawieniu Amnesty International. Do więzienia KGB w lipcu trafił student Anton Suriapin, który na swojej stronie internetowej pokazał zdjęcia misiów zrzuconych na Białoruś ze szwedzkiej awionetki. Pluszaki miały przytwierdzone do łapek małe transparenty wzywające do wolności słowa na Białorusi.
Szwedzka agencja PR Studio Total zorganizowała po długich przygotowaniach przelot awionetką nad Białorusią 4 lipca 2012 roku. Samolot wystartował z terytorium Litwy. Następnego dnia Szwedzi opublikowali również film z przelotu nad Mińskiem i Iwieńcem. Mimo tego, władze Białorusi przez kilka tygodni zaprzeczały, że do przelotu doszło. Białoruski MON stwierdził nawet, że film dokumentujący przelot to "ordynarna manipulacja" z użyciem Photoshopa i programów do edytowania wideo.


Anton Suriapin jako jeden z pierwszych dotarł do zdjęć pluszaków, znalezionych przez mieszkańców Białorusi i opublikował je na stworzonej przez siebie stronie. W efekcie do jego domu przyjechało KGB, przeszukano jego mieszkanie, a jego samego umieszczono w areszcie śledczym Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego Białorusi (KGB). Przez kilka tygodni nie było wiadomo, jakie zarzuty są mu stawiane. Obrońcy praw człowieka informowali, że zarzucono mu „pomoc w przekroczeniu granicy przez zorganizowaną grupę osób”. Dopiero w sierpniu oficjalnie ogłoszono zarzuty. Miesiąc po aresztowaniu Suriapin został zwolniony z aresztu, ale nie cofnięto oskarżeń, a student musiał podpisać oświadczenie, że nie będzie opuszczał kraju.
Amnesty International uznali Suriapina za więźnia sumienia. Na drugim miejscu w spisie AI jest areszt blogerów w Bachrajnie za „zniesławienie króla”, a na trzecim aresztowanie imama z Gambii, który krytykował karę śmierci.

Karta 97/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś