Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Kamińska 23.10.2013

Dyplomaci z Polski i ze Szwecji jadą na Białoruś - na rozmowy z władzami

Przedstawiciele MSZ Polski i Szwecji w najbliższych dwóch dniach (24 i 25 października) przeprowadzą rozmowy w Mińsku z białoruskimi władzami.
Budynek rządu i jednocześnie parlamentu w Mińsku na Białorusi. Przed nim stoi pomnik Włodzimierza LeninaBudynek rządu i jednocześnie parlamentu w Mińsku na Białorusi. Przed nim stoi pomnik Włodzimierza Leninafot. Wikipedia/CC/Nuno Godinho

Jest to związane ze zbliżającym się szczytem Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Polska i Szwecja zapoczątkowały program Partnerstwa Wschodniego zacieśniający współpracę Unii z Białorusią, Ukrainą, Mołdawią, Gruzją, Azerbejdżanem i Armenią.

Niezależna białoruska agencja prasowa BiełaPAN poinformowała, że dyplomaci z Polski i Szwecji mają zaplanowane rozmowy z przedstawicielami białoruskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i administracji A. Łukaszenki. Jak dowiedziało się Polskie Radio w piątek dyplomaci z Polski i Szwecji mają przekazać oświadczenie dla prasy o wynikach swoich spotkań.

Z Warszawy na rozmowy do Mińska ma przybyć Jarosław Bratkiewicz, dyrektor polityczny MSZ, Beata Pęksa, pełnomocnik Ministra Spraw Zagranicznych ds. Partnerstwa Wschodniego i Konrad Pawlik, wicedyrektor Departamentu Wschodniego polskiego MSZ.

Władze w Mińsku otrzymały zaproszenie do udziału w szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Nie wiadomo jednak kto z białoruskich polityków na niego pojedzie. MSZ w Mińsku poinformował wcześniej, że udział Białorusi w tym szczycie znajduje się w gestii Aleksandra Łukaszenki.

Wspólny list Radosława Sikorskiego i Carla Bildta

Białoruskie portale, a także polskie media od poniedziałku cytują list szefów MSZ Polski i Szwecji, Radosława Sikorskiego i Carla Bildta, zachęcający kraje Partnerstwa Wschodniego do integracji z Unią Europejską., wzwyający jednocześnie Białoruś do uwolnienia więźniów politycznych, a inne kraje do zaprzestania stosowania selektywnej sprawiedliwości.

Znajduje się tam również zapowiedź podróży ministrów lub ich przedstawicieli m.in. do Mińska.  ”Dzisiaj - pięć lat później oraz w przededniu trzeciego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie - wyruszamy w podróż, podczas której my lub nasi przedstawiciele odwiedzimy stolice państw Partnerstwa Wschodniego: Kiszyniów, Kijów, Tbilisi, Baku, Erywań i Mińsk” - piszą szefowie dyplomacji.

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś