Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Owsiński 11.05.2011

Polski samolot był zagrożony atakiem w Benghazi? Radosław Sikorski w Libii

Szef MSZ składa wizytę w Libii. Nie obyło się jednak bez problemów. W czasie, gdy samolot wojskowy wiozący polską delegację podchodził do lądowania w Benghazi, polskie służby otrzymały informację o zagrożeniu atakiem.
Polski samolot był zagrożony atakiem w Benghazi? Radosław Sikorski w Libii(fot. PAP/Paweł Supernak)
Posłuchaj
  • Radosław Sikorski z wizytą w Benghazi - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
  • Radosław Sikorski: narodowi libijskiemu życzymy zwycięstwa w procesie demokratyzacji
Czytaj także

Samolot zawrócił w kierunku Europy i dopiero kilkadziesiąt minut później podjął drugą, tym razem udaną próbę lądowania.

Radosław Sikorski jest pierwszym szefem dyplomacji z kraju wchodzącego w skład Grupy Kontaktowej do spraw Libii, który składa wizytę w Libii. Razem z ministrem w Benghazi są jego doradcy oraz dziennikarze.

Na swoim Twitterze minister poinformował wcześniej, że udaje się "w ciepłe miejsce". - Lecimy, gdzie jest jeszcze goręcej. Twitter może nie działać - napisał.

Benghazi to miasto w którym w połowie lutego rozpoczęła się libijska rewolucja. Jest siedzibą Przejściowej Rady Narodowej, czyli rządu powstańców, uznanego m.in. przez państwa Unii Europejskiej za prawowitego partnera do rozmów.

Radosław Sikorski spotkał się z przewodniczącym Przejściowej Rady Narodowej Mustafą Abdel Dżalilem. Po spotkaniu powiedział, iż ma nadzieję na zakończenie konfliktu w Libii i podkreślił, że składa wizytę w imieniu całej Unii Europejskiej, a nie tylko Polski. - Jestem tutaj w porozumieniu z Wysoką Przedstawiciel Unii Europejskiej po to, aby przekazać, że uznajemy Radę za prawowitego partnera do rozmów dla Unii Europejskiej. Jedynym rozwiązaniem dla Libii jest odejście od władzy pułkownika Kaddafiego i rozpoczęcie procesu konstytucyjnego, który doprowadzi do demokratyzacji Libii. Tego życzymy narodowi libijskiemu i w tym, w demokratyzacji Libii życzymy mu zwycięstwa - powiedział Sikorski po spotkaniu.

Minister Radosław Sikorski spotkał się także z dyplomatami z Wielkiej Brytanii, Francji, Stanów Zjednoczonych czy Włoch, obecnymi w Benghazi.

Pomoc dla Libijczyków

Szef polskiej dyplomacji odwiedzi też miejscowy szpital i przekaże 12 palet środków medycznych zebranych w Polsce dla Libijczyków-ofiar walk z wojskami Muammara Kadafiego.

Wizyta ministra Radosława Sikorskiego w Libii została uzgodniona z szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton oraz z sojusznikami z NATO. Polscy dyplomaci tłumaczą, że podróż do Benghazi jest wyrazem poparcia dla powstańców i ich programu demokratycznych przemian w Libii. Podróż jest też związana z zaplanowanym w lipcu przejęciem przez Polskę przewodnictwa w Unii Europejskiej.

IAR, to