Raport Białoruś

Putin: Unia Eurazjatycka powstanie już w maju

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 08:00
Unię Eurazjatycką będą tworzyć Rosja, Białoruś i Kazachstan. Ma dołączyć do niej Armenia, mapę drogową jest Kirgistan. Władimir Putin stwierdził, że uważa Ukrainę za kluczowego partnera Unii Celnej.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): Unia Eurazjatycka ma powstać już w maju
Aleksander Łukaszenka i Władimir Putin
Aleksander Łukaszenka i Władimir PutinFoto: PAP/EPA/YURI KADOBNOV/POOL

Rosja, Białoruś i Kazachstan już w maju tego roku podpiszą umowę o utworzeniu Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej. Decyzję taką podjęli podczas spotkania w Moskwie przywódcy trzech krajów: Władimir Putin, Aleksander Łukaszenka i Nursułtan Nazarbajew.

Nowa Unia zakłada swobodny przepływ: osób, towarów, kapitału i usług. Do założycielskiej trójki wkrótce ma dołączyć Armenia, a Kirgistan otrzyma ”mapę drogową”. W trakcie spotkania trzech szefów państw padło również stwierdzenie, że kluczowym partnerem, na początek dla Unii Celnej a w przyszłości dla Unii Gospodarczej jest Ukraina.

Władimir Putin zaproponował opracowanie wspólnego planu "pomocy" Ukrainie, a jednocześnie strategii ochrony przedsiębiorstw: Rosji, Białorusi i Kazachstanu przed skutkami ukraińskiego kryzysu.

Putin: trzeba chronić Unię Celną przed skutkami kryzysu

Putin przyznał, że Ukraina jest kluczowym partnerem gospodarczym Unii Celnej. - Łączą nas ścisłe więzy przemysłowe i handlowe. Ukraina wchodzi w strefę wolnego handlu Wspólnoty Niepodległych Państw. Nadzwyczajna sytuacja na Ukrainie wywołuje poważny niepokój - oświadczył.

- Gospodarka ukraińska znajduje się w ciężkim, jeśli nie najcięższym kryzysie. Możliwe są negatywne skutki również dla rynku Unii Celnej. Trzeba razem pomyśleć, co należy podjąć w celu ochrony naszych producentów i eksporterów, a także wypracować parametry dalszej współpracy z Ukrainą - dodał. Zaznaczył zarazem, że "należy robić wszystko, by pomóc naszym partnerom wyjść z tej trudnej sytuacji, w której dziś się znajdują".

Wcześniej w środę Putin zwrócił się z prośbą do rosyjskiego rządu, by utrzymywał współpracę z ukraińskimi partnerami i by nie przekładał sytuacji politycznej na kwestie współpracy gospodarczej. "Jesteśmy świadkami politycznego napięcia, lecz nie powinno ono odbić się na naszej współpracy gospodarczej" - powiedział Putin członkom rosyjskiego gabinetu ministrów.

Posiedzenie na szczeblu szefów państw Najwyższej Eurazjatyckiej Rady Gospodarczej (NERG), kierowniczego organu Unii Celnej (UC) odbyło się w podmoskiewskiej rezydencji Nowe Ogariewo.

IAR/PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Putin przydzielił Białorusi 2 miliardy dolarów kredytu

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2013 23:59
W ostatnich miesiącach sytuacja gospodarcza i budżetowa Białorusi gwałtownie się pogorszyła, a rezerwy walutowe tego kraju znacznie się obniżyły.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Soczi w cieniu Majdanu. ”Putin jest śmiertelnie przerażony”

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2014 22:00
Jeśli Ukraina odejdzie ku Europie, Władimir Putin będzie skończony jako polityk, jego nimb ”odnowiciela imperium” pryśnie. A co jeszcze straszliwsze dla Kremla, przykład będzie zaraźliwy dla Rosjan – mówi portalowi PolskieRadio.pl Wacław Radziwinowicz, autor książki ”Soczi. Igrzyska Putina”. Nie wątpi, że Putin zrobi w kwestii ukraińskiej wszystko co w jego mocy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"The Economist": Zachód musi ukarać Putina za konflikt na Ukrainie. "Wyrzucić z G8"

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 01:11
Architektem konfliktu na Ukrainie jest prezydent Rosji Władimir Putin, który chce, by pozostała ona w strefie wpływów Kremla; może sięgnąć po bardziej drastyczne środki nacisku na Kijów. Zachód musi ukarać Putina za ukartowanie konfliktu - pisze "The Economist".
rozwiń zwiń