Raport Białoruś

Ukazała się nowa książka Alesia Bialackiego, powstała w więzieniu

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 13:44
Publikacja nosi tytuł "Rtęciowe srebro życia". To już druga książka białoruskiego więźnia politycznego, szefa Centrum Praw Człowieka "Wiasna" Alesia Bialackiego, napisana w kolonii karnej. Jest poświęcona wydarzeniom lat 2010-2011 na Białorusi.
Aleś Bialacki podczas procesu w 2011 roku.
Aleś Bialacki podczas procesu w 2011 roku.Foto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

W grudniu 2010 r. odbyły się na Białorusi wybory prezydenckie, po których nastąpiły brutalne represje wobec opozycji. Bialacki opisał te wydarzenia w listach, wspomnieniach i rozważaniach, które składają się na jego książkę. Od sierpnia ubiegłego roku były one publikowane fragmentami na jego blogu na opozycyjnym portalu "Biełorusskij Partizan".

"Pisać o wydarzeniach lat 2010-2011 jest jednocześnie łatwo, bo wyraźnie odbiły się w mojej pamięci, i trudno, bo jednak czas nieubłaganie odbiera świeżość emocjom, giną setki i tysiące drobnych szczegółów, które tworzą wielobarwny obraz życia" - napisał Bialacki w jednym z listów zawartych w książce.

Tacciana Rawiaka z "Wiasny" powiedziała, że Bialacki pisał książkę od września 2012 do czerwca 2013 r. - Faktycznie jest to historia życia Alesia z tego okresu, historia Wiasny i całego sektora obrony praw człowieka, a nawet historia całej Białorusi w tych trudnych latach - podkreśliła.

Jest to już druga książka Bialackiego, jaka ukazuje się w czasie odbywania przez niego kary. W zeszłym roku wydano na Litwie książkę "Oświeceni białoruskością", zawierającą literaturoznawcze teksty Bialackiego. Była ona przygotowywana na 50. urodziny działacza w 2012 roku, ale ponieważ w 2011 roku został on skazany, ukazała się z opóźnieniem. Włączono do niej także cztery eseje napisane przez Bialackiego w więzieniu.

Bialacki został skazany 24 listopada 2011 roku na 4,5 roku kolonii karnej o zaostrzonym rygorze wraz z konfiskatą mienia za rzekome zatajenie wyjątkowo wysokich dochodów. Nakazano mu też zapłacenie państwu 757,5 mln rubli białoruskich (ok. 90 tys. dol.). Sąd uznał, że Bialacki nie zapłacił podatków od ponad 560 tys. euro przekazanych na jego konta w bankach w Polsce i na Litwie w latach 2007-2010.  Pieniądze te gromadzone były na potrzeby organizacja "Wiasna", gdy na Białorusi nie można było jej zarejestrować.

PAP/agkm

***

Adres Alesia Bialackiego w kolonii w Bobrujsku (można wysyłać do niego listy i kartki)

Алесь Бяляцкі

Беларусь 213807, Магілёўская вобл., г. Бабруйск, вул. Сікорскага, 1, Папраўчая калонія №2, атрад №14.

***

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Lider białoruskiej "Wiasny": nie spodziewam się wyzwolenia więźniów politycznych

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2013 23:59
Władze Białorusi nie mają motywacji, by uwolnić więźniów politycznych. Sytuacja na Białorusi jest trudna. Wprowadzono przepisy represyjne wobec społeczeństwa obywatelskiego. Nasza "Wiasna" działa pod ciągłą presją – mówi Polskiemu Radiu obrońca praw człowieka Walancin Stefanowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleś Bialacki zgłoszony przez polskich posłów do Nobla

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 13:44
Wniosek o rejestrację kandydatury białoruskiego opozycjonisty Alesia Bialackiego do Pokojowej Nagrody Nobla został we wtorek wysłany do komitetu noblowskiego. Podpisało się pod nim 151 parlamentarzystów zarówno z PO, jak i z PiS.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Książka Alesia Bialackiego zakazana na terytorium Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2014 17:51
Kilkadziesiąt egzemplarzy książki białoruskiego obrońcy praw człowieka i więźnia politycznego zatrzymano na granicy. Teraz sad orzekł, że trzeba je wywieźć z powrotem.
rozwiń zwiń