Raport Białoruś

"Małe zwycięstwo". Sąd podważa zarzuty wobec kombatantki AK o przemyt paczek

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2014 17:08
Sąd w Grodnie odesłał do urzędu celnego przedstawiony przez niego protokół. Urząd ten oskarża 83-letnią prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi, Weronikę Sebastianowicz, o przemyt pomocy żywnościowej dla kombatantów. Jednak paczki dla kombatantów nadal pozostają w składzie celnym.
Audio
  • Weronika Sebastianowicz o postanowieniu sądu w sprawie paczek (źr. IAR)
Weronika Sebastianowicz
Weronika SebastianowiczFoto: PolskieRadio.pl

Poinformował o tym konsul generalny RP w Grodnie Andrzej Chodkiewicz. Jego zdaniem oznacza to, iż zarzuty stawiane Sebastianowicz zostały podważone.
- Rozprawa zakończyła się odesłaniem protokołu urzędu celnego w Grodnie ponownie do tego urzędu, ponieważ po przesłuchaniu pani Weroniki i przesłuchaniu świadków sędzia, jak rozumiem, stwierdziła, że zarzuty stawiane pani Sebastianowicz zorganizowania całej grupy przemytniczej przewożącej paczki z żywnością na Białoruś są bezpodstawne - powiedział Chodkiewicz. Konsul przyznał, że "trudno powiedzieć", jakie będzie dalsze postępowanie regionalnego urzędu celnego w Grodnie, ale - jak ocenił - "wygląda na to, że chyba sprawa zostanie zakończona".
W jego ocenie w ciągu dwóch dotychczasowych rozpraw proces "pokazał, że paczki zostały dostarczone przez konsulat generalny RP, nie zaś przez jakąś zorganizowaną grupę przestępczą". - Taki zarzut został, jak rozumiem, podważony - mówił Chodkiewicz po piątkowej rozprawie.
Sąd nie wyznaczył daty następnej rozprawy i nie określił, w jakim czasie urząd celny ma zmienić lub zweryfikować odesłany protokół. Jak ocenił dyplomata, następny krok zależy od urzędu celnego i od tego, czy ponowi on zarzut wobec pani Sebastianowicz, czy też zamknie sprawę.
To właśnie urząd celny w Grodnie skierował do sądu sprawę przeciwko Sebastianowicz, oskarżając ją o zorganizowanie przemytu z Polski. Chodzi o ponad 70 paczek od polskiego Stowarzyszenia Odra-Niemen z pomocą na święta wielkanocne dla kombatantów Armii Krajowej na Białorusi, które zarekwirowano 2 kwietnia z domu Sebastianowicz, mimo obecności polskich konsulów.
Sebastianowicz zeznała w sądzie, że paczki wielkanocne dla kombatantów AK zostały jej przywiezione 2 kwietnia samochodem polskiego konsulatu, a znajdowały się w nich produkty żywnościowe, takie jak makaron, ryż czy czekolada. Zapewniła też, że wbrew twierdzeniom urzędu celnego zawartość paczek nie była przeterminowana.
Urząd celny twierdzi, że niezidentyfikowana osoba z Polski nabyła i rozdała innym osobom w Polsce produkty żywnościowe i upominki o wartości blisko 4 tys. złotych, by osoby te przemyciły je drobnymi partiami na Białoruś. Towary te - według urzędu celnego - znalazły się potem w domu Sebastianowicz. Zdaniem urzędu miała ona koordynować ten przemyt, popełniając wykroczenie administracyjne, zagrożone karą grzywny o równowartości od 250 do 1400 zł.

"Małe zwycięstwo"

Przewodnicząca Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi Weronika Sebastianowicz określiła odesłanie protokołu do urzędu celnego jako ”małe zwycięstwo”.  Jednak żywność z Polski pozostaje obecnie w składzie celnym i nie trafi na razie do potrzebujących. - Nie raz sobie myślę, że znajdzie się ktoś mądry i pomyśli, że nie warto zabierać tego makaronu tym 90-letnim kombatantom - mówi IAR kapitan Sebastianowicz. Dodaje, że "politycznie chodzi o coś innego".

Weronika Sebastianowicz, pseudonim „Różyczka” za działalność w Armii Krajowej w 1952 roku została skazana na 25 lat łagrów. Po śmierci Stalina na mocy amnestii wróciła do domu.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
szeleszczyciel2014-06-20 23:10 Zgłoś
Użytkownik Oberek napisał
Różyczko, piękny masz uśmiech. Młodość nie zniknęła z Twojej przez te wszystkie lata
Tak, rzeczywiście piękna twarz, a serce harde.
Oberek2014-06-20 19:10 Zgłoś
Różyczko, piękny masz uśmiech. Młodość nie zniknęła z Twojej przez te wszystkie lata
Czytaj także

Początek roku w polskiej szkole w Grodnie

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2013 08:40
Rok szkolny rozpocznie 511 uczniów w Szkole Polskiej w Grodnie na zachodniej Białorusi. To więcej niż poprzednio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy na Białorusi uczcili pamięć obrońców Grodna z 1939 roku

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2013 12:00
Na mogiłach obrońców Grodna złożono kwiaty i zapalano znicze. 20 września minęła 74. rocznica trzydniowej obrony miasta przez polskich żołnierzy i ochotników przed nacierającymi żołnierzami Armii Czerwonej we wrześniu 1939 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Poczobut nagrodzony za odwagę. "Nie przemilcza tego, o czym powinien krzyczeć cały świat"

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2013 21:45
Dziennikarz i działacz mniejszości polskiej na Białorusi Andrzej Poczobut został jednym z laureatów tegorocznej nagrody w dziedzinie praw człowieka, przyznawanej przez opozycyjny portal Karta'97. Nazwiska laureatów ogłoszono we wtorek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kalendarz IPN: Żołnierze Polski Podziemnej na obrazach Polaków z Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 10:51
Kalendarz przygotowany przez IPN zamieszcza reprodukcje portretów m.in. Witolda Pileckiego, Zygmunta Szendzielarza ”Łupaszki”, dowódców związanych z Armią Krajową okręgu wileńskiego i nowogródzkiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruscy celnicy zabrali paczki dla kombatantów AK na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 23:56
Urząd celny w Grodnie zarekwirował ponad 70 paczek z pomocą dla kombatantów Armii Krajowej na Białorusi - poinformował konsul generalny RP w Grodnie Andrzej Chodkiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przewodnicząca związku Armii Krajowej na Białorusi stanie przed sądem

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 14:51
Celnicy z Grodna oskarżyli 83-letnią Weronikę Sebastianowicz o przemyt – z powodu paczek z pomocą żywnościową dla byłych kombatantów Armii Krajowej, mieszkających na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Proces liderki żołnierzy Armii Krajowej na Białorusi przełożono na 17 czerwca

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 07:53
Przewodnicząca Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej na Białorusi, 83-letnia Weronika Sebastianowicz, jest oskarżana o "przemyt". Chodzi o paczki z pomocą żywnościową dla kombatantów Armii Krajowej. Konsul w Grodnie podkreśla, że to pomoc humanitarna, przekazywana za pośrednictwem konsulatu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sikorski: śledzimy sprawę szefowej Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 19:52
Służba konsularna już interweniuje w sprawie 83-letniej kapitan Weroniki Sebastianowicz - powiedział w Senacie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Proces kombatantki AK. Prezes Związku Polaków na Białorusi: cały czas testują, czy damy się złamać

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 08:45
W Grodnie rusza rano proces przeciw Weronice Sebastianowicz. Szefowa Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi ma stanąć przed białoruskim sądem za rzekomy przemyt pomocy żywnościowej dla członków stowarzyszenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prezes IPN: proces przeciw kapitan Sebastianowicz to uderzenie w środowisko Armii Krajowej

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 08:22
Proces kapitan Weroniki Sebastianowicz jest antypolską akcją - uważa prezes IPN Łukasz Kamiński.
rozwiń zwiń