Raport Białoruś

Sprzedano dawny dworek Moniuszków na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 12:37
Dworek w Śmiłowiczach pod Mińskiem, który należał kiedyś m.in. do rodziny Moniuszków, został kupiony na aukcji za 24 tys. dol. Nabywcą jest prywatna firma.
Stanisław Moniuszko wg Adolphea Lafosse
Stanisław Moniuszko wg Adolphe'a LafosseFoto: Biblioteka Narodowa w Warszawie/Wikipedia, domena publiczna

Poinformował w piątek państwowy dziennik "SB. Biełaruś Siegodnia". Nieruchomość wystawiono na sprzedaż, gdyż właściciela, czyli Ministerstwa Rolnictwa, nie było stać na jego renowację. Nowy właściciel zgodnie z warunkami transakcji będzie musiał odrestaurować budynek, a raczej - jak pisze "SB. Biełaruś Siegodnia" - "to, co z niego zostało, bo zachowały się tylko malownicze ruiny".
Restauracja potrwa co najmniej dwa lata. Kompleks składa się z XX-wiecznego skrzydła dworku oraz ruin części wzniesionej w XIX w., a także fragmentu ogrodzenia z bramą i parku. Cena wywoławcza wynosiła nieco ponad 22 tys. dolarów.
- To z pewnością przyciągnie do Śmiłowicz jeszcze więcej turystów - powiedział dziennikowi b. szef Państwowej Komisji ds. UNESCO Uładzimir Szczasny, przypominając, że w mieście znajduje się już powstałe kilka lat temu muzeum urodzonego tu malarza Chaima Soutine'a . - Niegdyś w śmiłowickim dworku wisiał znany na całym świecie obraz Walentego Wańkowicza  ”Mickiewicz na Judahu skale” który znajduje się dziś w warszawskim Muzeum Narodowym. Majątek był ważnym ośrodkiem kulturalnym - zaznaczył. Podkreślił, że w 2019 r. będzie obchodzona 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki.
Majątek w Śmiłowiczach, które leżą 27 km na wschód od białoruskiej stolicy, należał w przeszłości do rodu Sapiehów, Zawiszów i Ogińskich. W 1791 r. przeszedł we władanie dziadka słynnego kompozytora, także Stanisława Moniuszki, który na początku XIX w. rozpoczął tu budowę dworku. Na początku XX w. dobudowano do niego nowy korpus w stylu neogotyckim. Jeszcze kilka lat temu w nowym korpusie dworku mieściło się śmiłowickie liceum rolnicze.

Śmiłowicze
Śmiłowicze w XIX wieku. Ryc. J. Pieszka. Żródło: Aftanazy R. Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej

Poprzednie próby sprzedaży kompleksu kończyły się niepowodzeniem. W grudniu wstawiono go na sprzedaż w cenie wywoławczej wynoszącej ponad miliard rubli białoruskich (ponad 100 tys. dolarów), ale nie było chętnych do kupna. Wówczas cenę obniżono o 80 proc.

Dworek w Śmiłowiczach był, jak przekonywała państwowa gazeta białoruska "Zwiazda", pierwowzorem "strasznego dworu" z opery Moniuszki.

Budynek miał kiedyś wieżę zegarową, a opowieści dziadka kompozytora bardzo podziałały ponoć na jego wyobraźnię.

Obecny stan obiektu oraz jego wygląd z 1917 r. przedstawiają m.in. zdjęcia na stronie białoruskiego Towarzystwa Ochrony Zabytków (pod adresem https:\/\/pomniki.budzma.org/news/dvoryec-v-smilovichakh-vystavili-na-prodazhu-za-22-tysyachi).

Moniuszko, który urodził się w 1819 r. w Ubielu pod Mińskiem, zamieszkał w Mińsku wraz z rodzicami na początku lat 30. XIX w. Miasto opuścił w 1837 r., gdy pojechał na studia do Berlina.

PAP/agkm

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Polska płyta najlepsza na świecie. Moniuszko triumfuje

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 14:00
Muzycy ze Szczecina odbiorą w Mediolanie nagrodę International Classical Music Awards, największe wyróżnienie w świecie muzyki klasycznej, za nagranie opery "Verbum nobile" Stanisława Moniuszki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiera "Verbum nobile" w Mińsku. "Muzyka Moniuszki nigdy się nie zestarzeje"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2013 22:55
Producent premierowej opery Aleksander Czachouski mówi, że chce odrodzić operę na Białorusi. W jego ocenie doskonale wpisuje się w ten cel twórczość Stanisława Moniuszki, którego niezwykle ceni. - Był kompozytorem polskim, ale i częściowo białoruskim - uważa producent.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W centrum Mińska stanie pomnik Stanisława Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 12:39
O postawienie pomnika kompozytorowi zgłosili się do władz miasta Mińska białoruscy wielbiciele jego muzyki.
rozwiń zwiń