Raport Białoruś

”Polska jest jedną z bram Białorusi do świata”

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2014 00:02
Zadaniem dwustronnego dialogu jest praca nad błędami przeszłości, by osiągnąć pożądany poziom współpracy - pisze w piątek państwowy dziennik białoruski "Zwiazda". Jednocześnie autor publikacji zaznacza, na czym w jego ocenie ma polegać ta relacja. M.in. strona polska miałaby ”zrozumieć”, że polskie rozumienie niezależności, demokracji i prawa "nie jest uniwersalne dla Białorusi".
Polityka zagraniczna. Który z kandydatów na prezydenta ma przewagę w tym zakresie?
Polityka zagraniczna. Który z kandydatów na prezydenta ma przewagę w tym zakresie?Foto: mpgraphics/sxc.hu/cc

"Biorąc pod uwagę znaczenie, jakie zaczyna mieć to państwo (tj. Polska) w Unii Europejskiej, oraz jego stosunki ze Stanami Zjednoczonymi, można bez przesady powiedzieć, że jedna z bram do świata zachodniego na Białorusi znajduje się w Warszawie, a wiele osób na Zachodzie do tej pory patrzy na nasz kraj polskimi oczami" - twierdzi komentator gazety Alaksandr Szpakouski.

Podkreśla on, że do dialogu i poszukiwania zadowalających form partnerstwa zmusza oba kraje m.in. wspólnota historycznego szlaku na pewnych etapach, mocne więzi kulturalne i naukowe, a także istnienie znacznej mniejszości polskiej na Białorusi i białoruskiej w Polsce. Tymczasem - jak zauważa Szpakouski - polityczne stosunki dwustronne są "bodaj najtrudniejszym odcinkiem pracy dla specjalistów krajowego MSZ", choć to Polska jako drugie państwo po Ukrainie ustanowiła stosunki dyplomatyczne z Białorusią. Podobne nastawienie do władz białoruskich mają - według niego - także polscy eksperci i dyplomaci.
"Oczywiście Białorusini i Polacy mają odmienne, a w gruncie rzeczy nawet przeciwstawne poglądy na źródła istniejących nieporozumień. Jest też jasne, że przyczyny białorusko-polskich konfliktów nie mogą leżeć w sferze polityki tyko jednego państwa" - pisze Szpakouski.

Publicysta przypomina kilka etapów rozwoju stosunków dwustronnych od momentu uzyskania przez Białoruś niepodległości w 1991 r. Do roku 1994, czyli do objęcia urzędu prezydenta przez Aleksandra Łukaszenkę, trwała aktywizacja dwustronnych kontaktów. Polska strona wykazywała wówczas gotowość wzięcia na siebie - jak pisze Szpakouski - roli "parasola" dla nowych państw w organizowaniu ich współpracy z europejskimi instytucjami, co "zwiększało geopolityczny prestiż Polski, a jednocześnie wpisywało się w interesy polityki zagranicznej nowo powstałych państw postsowieckich".

Drugi etap stosunków przypada na okres "tworzenia państwowości (Białorusi) na fundamencie republiki prezydenckiej". Białoruś zdecydowała się wówczas stworzyć Państwo Związkowe z Rosją, co "nie było zgodne z kursem polskiego kierownictwa".

"Białorusko-rosyjska integracja była błędnie rozumiana przez polskie władze jako ”imperialny projekt Moskwy”, co odbiło się negatywnie na dwustronnych stosunkach. Przy tym polska strona nie zauważała, że Białoruś ma w różnych sojuszach międzypaństwowych z udziałem Rosji znacznie większą samodzielność niż sama Polska w ramach UE i w stosunkach z NATO" - czytamy.

Według komentatora stosunki dwustronne dodatkowo pogorszyły się po dojściu do władzy braci Kaczyńskich, kiedy to Polska staje się "ostatecznie podporą dla białoruskich organizacji dysydenckich", a także dochodzi do prób "sztucznego upolitycznienia działalności polskiej mniejszości, co doprowadziło w rezultacie do rozłamu w Związku Polaków na Białorusi".

Trzeci etap w stosunkach następuje - według Szpakouskiego - po 2008 roku, gdy do władzy w Polsce dochodzi Platforma Obywatelska. Uważa on, że fakt ten, jak również zainicjowanie przez Polskę Partnerstwa Wschodniego wpłynął na zmianę kursu władz polskich w polityce zagranicznej. Jednakże po wyborach na Białorusi w 2010 roku "strona polska nadal mieszała się w wewnętrzną politykę Białorusi" i była jednym z inicjatorów "agresywnej polityki sankcji UE" wobec Mińska.

Obecny, czwarty etap dobrze oddaje określenie "chłodny" - uważa komentator. Jest on jednak zdania, że najbardziej kryzysowy okres w stosunkach - po czasowym odwołaniu z Białorusi ambasadora RP Leszka Szerepki w 2012 roku - już minął, a punktem zwrotnym było spotkanie szefów MSZ Białorusi i Polski na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie w 2013 roku.

Teraz "zadaniem dwustronnego dialogu jest praca nad błędami przeszłości, aby uniknąć konfliktów lat minionych i wreszcie osiągnąć pożądany poziom białorusko-polskiej współpracy" - ocenia komentator.

Podkreśla on, że strona polska powinna przede wszystkim zrozumieć, że Białoruś jest suwerennym państwem, jej stosunki z Rosją nie są przeszkodą w stosunkach z Polską, a polskie rozumienie niezależności, demokracji i prawa "nie jest uniwersalne dla Białorusi". Warszawa powinna też "zrezygnować z iluzorycznych prób zmienny ładu politycznego na Białorusi" - pisze Szpakouski.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Łukaszenka rządzi Białorusią 20 lat. Umacnia reżim pod bokiem Europy

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 13:30
Aleksander Łukaszenka, który obchodzi właśnie 20-lecie na stanowisku prezydenta, zbudował w Białorusi autorytarny system, w którym wszelkie przejawy sprzeciwu są dławione. Niestety, raczej trudno spodziewać się rychłych zmian sytuacji politycznej. Dyktatora wspiera finansowo Rosja - bez jej dotacji rządy Łukaszenki nie byłyby możliwe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: ulotki wzywające do pomocy dla Ukrainy i walki z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 12:45
W ulotkach napisano, że rosyjsko-ukraińska wojna jest również wojną Białorusinów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: linie lotnicze zmieniają trasy lotów na Ukrainą

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 10:50
Białoruskie linie lotnicze Bieławia zmieniły trasy swoich lotów nad wschodnią Ukrainą w związku z czwartkową katastrofą samolotu pasażerskiego malezyjskich linii lotniczych, w której zginęło blisko 300 osób.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: opozycja apeluje o wyłączenie rosyjskich kanałów

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2014 23:00
Opozycyjna Białoruska Chrześcijańska Demokracja wezwała władze, by zrezygnowały z rosyjskich stacji, jako źródła dezinformacji i propagandy. Rosyjska telewizja jest na Białorusi bardzo popularna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś chce włączenia Rosji do działań Partnerstwa Wschodniego

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 14:30
Białoruś opowiada się za udziałem w dialogu z krajami Partnerstwa Wschodniego państw trzecich, w tym Federacji Rosyjskiej. Białoruskie MSZ twierdzi, że ma to służyć zmniejszeniu napięcia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś przejmie od Ukrainy produkcję broni dla Rosji?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2014 09:00
Rosja zaproponowała Białorusi produkcję podzespołów do broni, które dotychczas były wytwarzane na Ukrainie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: na razie bez decyzji w sprawie polskich jabłek

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 14:24
Białoruś jeszcze nie podjęła decyzji, czy dołączy się do rosyjskiego embarga na polskie owoce i warzywa. Tak wynika z artykułu zatytułowanego ”Polskie jabłka niezgody”, który ukazał się w największym państwowym dzienniku, ”Sowietskaja Biełorussija”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś chce zastąpić Zachód na rosyjskim rynku żywności

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 23:55
Władze w Mińsku deklarują zwiększenie dostaw produktów żywnościowych do Rosji. Białoruska żywność miałaby zastąpić częściowo produkty z krajów zachodnich, na które embargo nałożył prezydent Władimir Putin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Wzrosną ceny na rosyjskim rynku”. "Imperium" zła upadnie?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 23:59
Białoruskie rolnictwo czekają ”złote czasy”. Tak mińskie media skomentowały dekret prezydenta Władimira Putina o nałożeniu embarga na płody rolne krajów, które przyłączyły się do sankcji wobec Rosji z powodu sytuacji na Ukrainie.
rozwiń zwiń