Raport Białoruś

Białoruska opozycja: najpierw zwolnienie więźniów, wolne wybory, potem kredyty dla Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2014 21:30
Białoruska opozycja jest zaniepokojona faktem, że Unia Europejska w kontaktach z białoruskimi władzami zwraca coraz mniejszą uwagę na kwestię więźniów politycznych.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): forum ”Więźniowie polityczni na Białorusi”
Forum Więźniowie polityczni na Białorusi
Forum ”Więźniowie polityczni na Białorusi”Foto: svaboda.org

W odezwie przyjętej do społeczności międzynarodowej opozycyjni działacze zwracają uwagę, że taka polityka może doprowadzić do wzmożenia represji na Białorusi. Uczestnicy forum ”Więźniowie polityczni na Białorusi”, które odbyło się w Mińsku, zwrócili się również z apelem do samych Białorusinów, aby domagali się wypuszczenia na wolność więźniów politycznych.

Uczestnicy forum "Więźniowie polityczni Białorusi" w Mińsku wyrazili przekonanie, że wobec władz białoruskich należy stosować strategię trzech kroków: "zwolnienie i rehabilitacja wszystkich więźniów politycznych Białorusi", "przeprowadzenie uczciwych i wolnych wyborów", a dopiero potem "kredyty i inwestycje".

Wyrazili też "zaniepokojenie i oburzenie tym, że wbrew oficjalnemu stanowisku UE jest prowadzony dialog z białoruskim reżimem bez zwolnienia więźniów politycznych".

"Uważamy, że brak odpowiedzialności i pryncypialności europejskich urzędników prowadzi do nasilenia represji i pojawiania się nowych więźniów politycznych" - napisano w oświadczeniu, przypominając niedawną wypowiedź szefowej misji dyplomatycznej UE na Białorusi Mairy Mory.
Pod koniec września Mora w programie białoruskiej telewizji ONT poświęconym Ukrainie zaapelowała do Białorusinów: "Popierajcie swojego prezydenta, żeby w sąsiednim państwie nie było więcej wojny". Reagując na oburzenie białoruskich środowisk opozycyjnych, Mora podkreśliła później, że apelowała jedynie o to, by popierać Aleksandra Łukaszenkę w jego postawie wobec Ukrainy. - Zdumiewająca liczba Białorusinów ma zupełnie inny pogląd na wydarzenia w sąsiednim kraju - zaznaczyła. Powiedziała też, że "stanowisko UE odnośnie do sytuacji na Białorusi, w tym w sferze praw człowieka, jest niezmienne".

Na czwartkowym forum wezwano też Białorusinów, by domagali się zwolnienia więźniów politycznych i nie dopuszczali do pojawiania się kolejnych.

W forum wzięli udział m.in. jeden z liderów opozycyjnej organizacji Białoruska Chrześcijańska Demokracja (BChD) Pawieł Siewiaryniec, który odzyskał wolność w październiku 2013 r., oraz szef Zjednoczonej Partii Obywatelskiej (ZPO) Anatol Labiedźka, zwolniony w kwietniu 2011 r. Obu zatrzymano po rozpędzeniu przez władze protestów po wyborach prezydenckich w 2010 r.
Forum zostało zorganizowane przez czołowe białoruskie organizacje opozycyjne, w tym Partię BNF, ZPO, ruch "O Wolność" i kampanię "Mów Prawdę!".

- Więźniem politycznym może zostać każdy z nas - mówi Paweł Siewiaryniec jeden z liderów opozycji i były więzień polityczny.

Według Centrum Praw Człowieka "Wiasna" na Białorusi jest obecnie siedmiu więźniów politycznych, w tym jeden z kandydatów opozycji w wyborach prezydenckich 2010 r. Mikoła Statkiewicz, który odsiaduje wyrok sześciu lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

Tymczasem przedstawiciele białoruskich władz twierdza, że w ich kraju nie ma więźniów politycznych, są jedynie politycy, którzy odsiadują wyroki za konkretne przestępstwa.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Łukaszenka wyśle wojsko na Ukrainę? Separatyści z Doniecka: byłoby świetnie

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2014 17:02
Białoruś jest gotowa wysłać swoje wojska na Ukrainę w ramach misji pokojowej - oświadczył Aleksander Łukaszenka. Ideę tę poparli prorosyjscy separatyści ze wschodu Ukrainy. Brak jest reakcji ze strony władz w Kijowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Jedna czwarta Białorusinów broniłaby kraju przed Rosją”

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2014 14:00
Ponad jedna czwarta Białorusinów broniłaby kraju z bronią w ręku, gdyby Rosja podjęła próbę zbrojnego przyłączenia terytorium Białorusi lub jego części, albo gdyby to NATO było agresorem - wynika z wrześniowego sondażu instytutu NISEPI.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przestała istnieć Euroazjatycka Wspólnota Gospodarcza. Będzie Unia Eurazjatycka

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2014 18:45
Wspólnota przekształcona zostanie Eurazjatycką Unię Gospodarczą. W piątek dołączyła do niej Armenia. Ten ostatni kraj pod wpływem nacisków Kremla zrezygnował w ubiegłym roku z podpisania z umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka o aneksji Krymu: to niedopuszczalne

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2014 11:56
Wiktor Janukowycz jest winien obecnej sytuacji na Ukrainie - uważa Aleksander Łukaszenka. Podczas konferencji dla rosyjskich dziennikarzy, zarzucił mu stworzenie "skorumpowanego systemu władzy", ale obalenie Janukowycza nazwał już "antykonstytucyjnym przewrotem".
rozwiń zwiń