Raport Białoruś

Premier Białorusi: przyjęliśmy 46 tysięcy obywateli Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 13:45
Do tej pory 15 tysięcy Ukraińców otrzymało zezwolenia na pracę, większość osiedla się głównie w przygranicznym obwodzie homelskim – powiedział szef białoruskiego rządu Michaił Miasnikowicz.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): na Białoruś przyjechało 46 tysięcy Ukraińców
Na wschodzie Ukrainy trwa wojna. Na zdjęciu członkowie ochotniczego batalionu Azow, przed wyjazdem na front
Na wschodzie Ukrainy trwa wojna. Na zdjęciu członkowie ochotniczego batalionu Azow, przed wyjazdem na frontFoto: PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

WOJNA NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

Premier Michaił Miasnikowicz powiedział, że obywatele Ukrainy osiadają głównie w przygranicznym obwodzie homelskim. Część z nich decyduje się na osiedlenie w obwodzie witebskim na wschodzie kraju oraz w Mińsku i okolicach. Dodał, że na Białoruś przyjeżdżają nie tylko mieszkańcy Donbasu, ale również innych regionów Ukrainy.

W poniedziałek Aleksander Łukaszenka zadeklarował, że Białoruś jest gotowa przyjąć wszystkich Ukraińców, ”którzy chcą żyć i normalnie pracować”. Szef państwa wydał dekret wprowadzający ułatwienia dla obywateli Ukrainy, którzy przyjechali na Białoruś. Pomaga to uzyskiwać zasiłki, znaleźć pracę i przyjmować ukraińskie dzieci do białoruskich szkół.
- Oczywiście będziemy takim ludziom pomagać. Już o tym mówiliśmy. Przyjmiemy wszystkich, którzy chcą żyć i normalnie pracować. Mamy przecież regiony i branże, gdzie rąk do pracy bardzo brakuje - oznajmił.
Od 30 sierpnia na Białorusi obowiązuje prezydencki dekret wprowadzający ułatwienia dla obywateli Ukrainy, którzy czasowo przebywają na terytorium Białorusi. Upraszcza on m.in. procedurę przyznawania państwowych zasiłków obywatelom Ukrainy, a także pozwala czasowo przebywającym na Białorusi dzieciom obywateli Ukrainy uzyskać prawo do edukacji przedszkolnej, ogólnej i średniej oraz specjalnej na równi z niepełnoletnimi obywatelami Białorusi.
Zgodnie z dekretem Ukraińcy mogą zapisywać swe dzieci na naukę w placówkach oświatowych Białorusi bez dokumentów, których nie mogą okazać z przyczyn obiektywnych. Dekret zwalnia także z konieczności wnoszenia opłaty państwowej za zezwolenie na zatrudnianie Ukraińców na Białorusi oraz ze specjalnej zgody na prawo do pracy.
PAP/IAR//agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Łukaszenka wyśle wojsko na Ukrainę? Separatyści z Doniecka: byłoby świetnie

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2014 17:02
Białoruś jest gotowa wysłać swoje wojska na Ukrainę w ramach misji pokojowej - oświadczył Aleksander Łukaszenka. Ideę tę poparli prorosyjscy separatyści ze wschodu Ukrainy. Brak jest reakcji ze strony władz w Kijowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Jedna czwarta Białorusinów broniłaby kraju przed Rosją”

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2014 14:00
Ponad jedna czwarta Białorusinów broniłaby kraju z bronią w ręku, gdyby Rosja podjęła próbę zbrojnego przyłączenia terytorium Białorusi lub jego części, albo gdyby to NATO było agresorem - wynika z wrześniowego sondażu instytutu NISEPI.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: parlament za powołaniem Unii Eurazjatyckiej

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 20:30
Obie izby białoruskiego parlamentu, Izba Reprezentantów i Rada Republiki, ratyfikowały w czwartek porozumienie o Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG) Rosji, Kazachstanu i Białorusi. Dokument przewiduje, że EUG powstanie 1 stycznia 2015 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Analityk OSW: na Ukrainie możliwa jest druga fala rewolucji

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2014 23:58
Jeśli po wyborach nowy rząd i prezydent nie podejmą szeroko zakrojonych reform, można spodziewać się wybuchu niezadowolenia społecznego – powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Tadeusz A. Olszański z Ośrodka Studiów Wschodnich
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka o aneksji Krymu: to niedopuszczalne

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2014 11:56
Wiktor Janukowycz jest winien obecnej sytuacji na Ukrainie - uważa Aleksander Łukaszenka. Podczas konferencji dla rosyjskich dziennikarzy, zarzucił mu stworzenie "skorumpowanego systemu władzy", ale obalenie Janukowycza nazwał już "antykonstytucyjnym przewrotem".
rozwiń zwiń