Raport Białoruś

Liderzy białoruskiej opozycji przyjeżdżają do Warszawy. Chcą nawiązać współpracę z polskimi partiami

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2014 11:29
W Warszawie opozycjoniści z Białorusi spotkają się z przedstawicielami polskich władz i partii politycznych. Po raz pierwszy w polskim Sejmie odbędzie się wysłuchanie białoruskiej opozycji.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): białoruscy opozycjoniści przyjechali do Polski
Anatol Labiedźka na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Warszawie w 2011 roku.
Anatol Labiedźka na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Warszawie w 2011 roku.Foto: Portal PolskieRadio.pl/Agnieszka Kamińska

Wieczorem przedstawiciele białoruskiej opozycji mają spotkać się z Tomaszem Orłowskim, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W czwartek będą uczestniczyć w posiedzeniu sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

 

 

Anatolij Labiedźka, lider Zjednoczonej Partii Obywatelskiej powiedział Polskiemu Radiu, że główne tematy rozmów to sytuacja na Białorusi oraz kwestia zacieśnienia polsko-białoruskiej współpracy międzypartyjnej. - To powinna być platforma dla dyskusji i wymiany poglądów i należy postawić cele do pracy na przyszłość - mówi Labiedźka. Polityk ten zamierza wystartować w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Opozycjonista zwrócił uwagę, że białoruska opozycja ma już dobrze ułożoną współpracę z czołowymi partiami w Szwecji i na Litwie.

Do Polski przyjeżdża ośmiu liderów opozycji. Nie będzie wśród nich m.in. Aleksandra Milinkiewicza, lidera ruchu ”O Wolność” i Mikoły Statkiewicza, byłego kandydata na prezydenta, który odbywa wyrok 6 więzienia.

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Grodno: wysoka grzywna dla dziennikarza, za wywiad dla ”zagranicznego” radia

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2014 14:31
To kolejny proces przeciw białoruskim dziennikarzom, którzy współpracują z niezależnymi mediami. Nie mogą one rejestrować się na Białorusi, stąd ich redakcje mieszczą się zazwyczaj poza granicami kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: niezależny dziennikarz skazany za współpracę z Deutsche Welle. ”Akcja zastraszania”

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2014 15:36
Białoruscy milicjanci przeszukali mieszkanie dziennikarza, jego rodziców. - W rodzinach białoruskich dziennikarzy zapanował strach – mówi dziennikarz Aleksander Burakou.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Władze Białorusi i Rosji chcą zmusić ludzi do milczenia”

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2014 23:59
System jest podobny w Rosji, na Białorusi – chodzi o to, by zamknąć ludziom usta i potem pokazywać ich milczenie na Zachodzie jako dowód zgody z polityką władz. A osiągnąć to można tylko poprzez represje. Dlatego tak bardzo nęka się nas wszystkich, którzy otwarcie wyrażamy nasz sprzeciw – mówi portalowi PolskieRadio.pl Jurij Rubcow, białoruski działacz opozycyjny. Podkreśla, że Białorusinom można pomóc poprzez rozpowszechnianie informacji o represjach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wital Rymaszeuski: Putin i dyktatury na wschodzie to zagrożenie dla całej Europy, Zachód wciąż tego nie rozumie

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 23:59
Zachód postrzega agresję Putina i autorytarne reżimy na wschodzie jako problem regionalny. To błąd – mówi portalowi PolskieRadio.pl białoruski opozycjonista Wital Rymaszeuski. Działacz zauważa, że zagrożeniem dla bezpieczeństwa Europy jest również postępująca integracja Rosji i Białorusi. Zaznacza, że nie jest to decyzja białoruskiego narodu, bo na Białorusi od wielu lat nie było wolnych wyborów.
rozwiń zwiń