Raport Białoruś

Białoruś: obrońcy praw człowieka uczcili pamięć zabitych w Paryżu

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2015 06:00
Były białoruski więzień polityczny, szef Centrum Praw Człowieka "Wiasna" Aleś Bialacki i jego koledzy złożyli w czwartek kwiaty i zapalili znicz przed ambasadą Francji w Mińsku, by uczcić pamięć zabitych w zamachu w redakcji tygodnika "Charlie Hebdo".
Ślad po kuli w budynku w pobliżu redakcji Charlie Hebdo
Ślad po kuli w budynku w pobliżu redakcji "Charlie Hebdo"Foto: PAP/EPA/ETIENNE LAURENT

- Próby ograniczania w różny sposób wolności słowa, począwszy od zabijania dziennikarzy po antydemokratyczne ustawy, kontrolowanie internetu i sądowe procesy niezależnych dziennikarzy, są zjawiskiem, przeciwko któremu powinno walczyć całe społeczeństwo zarówno we Francji, jak i na Białorusi - zaznaczył Bialacki.
Składając kondolencje Paryżowi i całej Francji, Bialacki podkreślił, że miasto to jest bliskie jego organizacji. - Dla nas to wielki cios także dlatego, że jesteśmy członkami Międzynarodowej Federacji Praw Człowieka, której siedziba leży w 11. dzielnicy Paryża, gdzie doszło do zamachu - oznajmił.
"Wiasna" podkreśla na swojej stronie internetowej, że w 11. dzielnicy z inicjatywy władz lokalnych prawie dwa lata wisiał portret Bialackiego, gdy był on więźniem politycznym. Również z inicjatywy władz dzielnicy Bialacki został honorowym obywatelem Paryża.
W listopadzie 2011 r. Bialacki został skazany na 4,5 roku kolonii karnej o zaostrzonym rygorze i na konfiskatę mienia za zatajenie dochodów wyjątkowo dużej wysokości. Sąd uznał, że nie zapłacił on podatków od ponad 560 tys. euro przekazanych na jego konta w bankach w Polsce i na Litwie w latach 2007-2010.
Na wolność wyszedł po spędzeniu za kratkami 1050 dni. Polska udzieliła Białorusi pomocy prawnej w sprawie Bialackiego, przekazując białoruskiej prokuraturze dane z prowadzonych w Polsce kont bankowych, z których "Wiasna" finansowała działalność. Wywołało to międzynarodowy skandal i dymisje w Prokuraturze Generalnej. Ówczesny szef polskiego MSZ Radosław Sikorski przepraszał w 2011 r. białoruską opozycję za "karygodny błąd", a prokuratura zapowiedziała zmianę praktyki i drobiazgową analizę każdego białoruskiego wniosku.

Aleś
Aleś Bialacki i białoruscy obrońcy praw człowieka składają kwiaty przed ambasadą Francji w Mińsku; fot. spring96.org

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: zakazano podwyżek cen na czas świąt

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2014 13:00
Ministerstwo handlu Białorusi wprowadziło moratorium na wzrost cen artykułów konsumpcyjnych. Będzie ono obowiązywać przez cały okres świąteczny - do 15 stycznia 2015 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś sformowała oddział do ochrony granicy z Ukrainą

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2015 19:26
Ma ochraniać odcinek 377 km, w tym fragment granicy wodnej. Oddział przystąpił do pracy w poniedziałek wieczorem - poinformował we wtorek przedstawiciel Państwowego Komitetu Granicznego Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka w święta obiecuje spokój. A tajniacy do soboru nie wpuścili opozycjonistki

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2015 10:34
Aleksander Łukaszenka oświadczył, że w jego kraju zawsze będzie zgoda i spokój, a także życzył pokoju Ukrainie. Mówił o tym podczas wizyty w mińskim soborze katedralnym Ducha Świętego w prawosławne Boże Narodzenie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: metropolita Rosjanin o prawosławnej jedności Rosji, Białorusi i Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2015 23:00
Cerkiew prawosławna odgrywa rolę jednoczącą na obszarze Rosji, Białorusi i Ukrainy – tak mówił w posłaniu bożonarodzeniowym do prawosławnych wiernych zwierzchnik Białoruskiej Cerkwi Prawosławnej metropolita Paweł.
rozwiń zwiń