Raport Białoruś

Białoruś: niezależni dziennikarze ukarani w tym roku już 19 razy

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2015 14:00
Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy poinformowało, że w tym roku miejscowe sądy już 19 razy karały przedstawicieli tego zawodu.
Konferencja prasowa.
Konferencja prasowa.Foto: Glow Images/East News

Byli oni zazwyczaj uznani za winnych nielegalnego rozpowszechniania informacji w zagranicznych mediach.

Wartość nałożonych kar grzywny wyniosła około 95 milionów rubli, czyli prawie 23 tysiące złotych. Pociągani do odpowiedzialności karnej dziennikarze zazwyczaj publikowali swoje materiały w telewizji Biełsat lub Białoruskim Radiu Racyja. Te dwie białoruskojęzyczne stacje nadają swoje programy z Polski. Władze w Mińsku dotychczas nie wydawały ich pracownikom akredytacji, które w myśl miejscowego prawa są potrzebne do legalnej pracy na Białorusi.

Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy uważa, że karanie osób, których reportaże czy publikacje pojawiają się w zagranicznych mediach, jest niezgodnie z prawem i nosi charakter zastraszania.

W piątek grzywnami ukarano dziennikarzy Biełsatu

Ostatnio w piątek grzywny wysokości po 3,6 mln rubli białoruskich (870 zł) otrzymali Natalla Krywaszej oraz Kastuś Żukouski. Podstawą było przygotowanie przez nich materiału filmowego o burzeniu przed dożynkami domów w miasteczku Buda-Kaszalowa w obwodzie homelskim na wschodzie kraju. Został on wyemitowany w telewizji Biełsat.
Żukouskiego czeka wkrótce kolejna rozprawa, za materiał o samobójstwie wykładowczyni Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego. Milicja sporządziła już w tym roku siedem protokołów przeciwko niemu. W sumie został ukarany grzywnami wysokości prawie 18 mln rubli (prawie 4800 zł). Dla Krywaszej to druga grzywna w tym roku. W kwietniu wymierzono jej karę wysokości 5,4 mln rubli (1300 zł).

Założony w 2007 roku Biełsat jest niezależną stacją białoruskojęzyczną, która nadaje z Polski programy dla widzów na Białorusi. Jej działalność jest finansowana głównie przez Telewizję Polską i polskie MSZ. Władze Białorusi od początku istnienia Biełsatu odmawiają mu akredytacji i nie godzą się na rejestrację jego biura w Mińsku.
Według BAŻ w tym roku ukarano już niezależnych dziennikarzy 19 razy grzywnami, których łączna wysokość wynosi 95 mln rubli białoruskich (niecałe 23 tys. zł). BAŻ zwraca uwagę, że ściganie dziennikarzy, których nazwiska i publikacje pojawiają się w zagranicznych mediach, jest niezgodne z prawem i "nosi otwarcie charakter zastraszania i szantażu".

Przedstawicielka OBWE ds. wolności mediów Dunja Mijatović podkreśliła w połowie września 2014 roku, że władze Białorusi powinny wykazać wolę wprowadzenia międzynarodowych standardów w sferze wolności słowa. Zwróciła też uwagę na konieczność niezwłocznych zmian w ustawie o mediach, która ogranicza ich wolność. Wskazała m.in., że należy zmienić wymóg akredytacji dziennikarzy i zapewnić im skuteczniejsze sposoby zdobywania informacji.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

OBWE apeluje o poprawę sytuacji mediów w Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 06:10
Media na Białorusi nadal stykają się z poważnymi wyzwaniami i władze kraju powinny wykazać wolę wprowadzenia międzynarodowych standardów w sferze wolności słowa - podkreśliła w Mińsku przedstawicielka OBWE do spraw wolności mediów Dunja Mijatović.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: dziennikarka ukarana grzywną za artykuł dla Biełsatu

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2014 23:59
Dziennikarkę z Bobrujska sąd ukarał grzywną 4,8 mln rubli białoruskich (1,5 tys. zł) za pracę dla zagranicznych mediów bez akredytacji. Podstawą był artykuł opublikowany na portalu Biełsat TV - podało w piątek Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grodno: wysoka grzywna dla dziennikarza, za wywiad dla ”zagranicznego” radia

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2014 14:31
To kolejny proces przeciw białoruskim dziennikarzom, którzy współpracują z niezależnymi mediami. Nie mogą one rejestrować się na Białorusi, stąd ich redakcje mieszczą się zazwyczaj poza granicami kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: niezależny dziennikarz skazany za współpracę z Deutsche Welle. ”Akcja zastraszania”

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2014 15:36
Białoruscy milicjanci przeszukali mieszkanie dziennikarza, jego rodziców. - W rodzinach białoruskich dziennikarzy zapanował strach – mówi dziennikarz Aleksander Burakou.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: grzywna dla dziennikarki za pracę bez akredytacji

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2015 22:37
Sąd w Brześciu skazał we wtorek dziennikarkę z tego miasta na grzywnę wys. 5,4 mln rubli białoruskich (1,3 tys. zł) za pracę bez akredytacji. Podstawą był m.in. artykuł na stronie nadającego z Białegostoku po białorusku Radia Racyja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: dziennikarze znów ukarani za materiał dla telewizji Biełsat

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2015 23:45
Kolejni białoruscy dziennikarze ukarani grzywnami za współpracę z telewizją Biełsat. Dwóch przedstawicieli tego zawodu sąd w Dzierżyńsku pod Mińskiem uznał za winnych współpracy z zagranicznym środkiem masowego przekazu bez oficjalnej akredytacji.
rozwiń zwiń