Raport Białoruś

OBWE apeluje o poprawę sytuacji mediów w Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 06:10
Media na Białorusi nadal stykają się z poważnymi wyzwaniami i władze kraju powinny wykazać wolę wprowadzenia międzynarodowych standardów w sferze wolności słowa - podkreśliła w Mińsku przedstawicielka OBWE do spraw wolności mediów Dunja Mijatović.
Dunja Mijatowić i Uładzimir Makiej
Dunja Mijatowić i Uładzimir MakiejFoto: OBWE

Wyraziłam zaniepokojenie poważnymi wyzwaniami, z jakimi nadal stykają się media na Białorusi - napisała Mijatović w oświadczeniu po pierwszym dniu wizyty w tym kraju. - Nie ma żadnych zmian pozytywnych. Nadal istnieje konieczność, by władze wykazały polityczną wolę wprowadzenia międzynarodowych standardów w dziedzinie wolności słowa i swobody mediów - powiedziała.
Mijatović zwróciła również uwagę na konieczność niezwłocznych zmian w ustawie o mediach, która jej zdaniem ogranicza ich wolność. Wskazała m.in., że należy zmienić wymogi akredytacji dziennikarzy i zapewnić im skuteczniejsze sposoby zdobywania informacji.
- Nadszedł czas, by obniżyć presję na media na Białorusi - oznajmiła, przypominając, że jej urząd jest gotów udzielić odpowiednich rekomendacji.
Przedstawicielka OBWE za okoliczność pozytywną uznała to, że żaden z dziennikarzy nie jest w więzieniu i przeciwko żadnemu nie jest prowadzona sprawa karna. Podkreśliła jednak, że na Białorusi nadal stosowana jest praktyka krótkoterminowych zatrzymań dziennikarzy, i wezwała władze do jej zaprzestania.
W poniedziałek Mijatović spotkała się z przedstawicielami oficjalnego Białoruskiego Związku Dziennikarzy oraz niezależnego Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy (BAŻ), a także z niezależnymi działaczami. Wraz z wiceminister spraw zagranicznych Białorusi Aleną Kupczyna otworzyła też seminarium na temat współpracy mediów z organami ochrony prawa.
Kupczyna zapewniła ze swej strony, że Białoruś jest gotowa do konstruktywnego dialogu z OBWE, i wyraziła zainteresowanie wykorzystaniem eksperckiego potencjału tej organizacji "w celu udoskonalenia krajowego ustawodawstwa".

Dunja Mijatovi spotkała się też z szefem MSZ Uładzimirem Makiejem - podaje OBWE.
BAŻ poinformowała w poniedziałek, że w tym roku zanotowano 21 przypadków zatrzymywania dziennikarzy w związku z wykonywaniem przez nich obowiązków służbowych, co jest liczbą dwukrotnie niższą od ubiegłorocznej. Ale jednocześnie zaczęto wymierzać dziennikarzom grzywny za rzekome łamanie zasad wykonywania pracy dziennikarskiej - podkreślił prawnik BAŻ Andrej Bastuniec.
PAP/OBWE/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Dyrektor Biełsatu Europejczykiem Roku Reader’s Digest

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 16:23
Dyrektor Biełsatu Agnieszka Romaszewska-Guzy jako pierwsza osoba z Polski otrzymała tytuł Europejczyka Roku 2013, przyznawany przez europejskie wydanie Reader’s Digest..
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eurodeputowani pytają Komisję Europejską o Biełsat

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2013 05:00
Polscy eurodeputowani zapytali Komisję Europejską o możliwości wsparcia telewizji Biełsat. To odpowiedź na apel białoruskiej opozycji, która chce by telewizję wsparły inne państwa UE i jej instytucje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Buzek: Fundusz na Rzecz Demokracji może wesprzeć Biełsat

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2013 18:40
Unia Europejska ma instrumenty, które mogą wesprzeć Biełsat. Najważniejszy z nich wydaje się nowy Fundusz na Rzecz Demokracji, utworzony z inicjatywy Polski – mówi portalowi PolskieRadio.pl Jerzy Buzek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Unia powinna otworzyć sakiewkę dla Biełsatu”

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2013 06:00
Jeśli trzeba otworzyć sakiewkę, sprawdza się porzekadło "wśród najlepszych przyjaciół, psy zająca zjadły”. Nie można pozwolić, by tym razem tak się stało – mówi eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski, pytany o Biełsat. Opozycja białoruska chce, by tę telewizję wspierały inne kraje Unii, nie tylko Polska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Współpracownik Biełsatu dostał ostrzeżenie

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2013 10:50
Białoruska prokuratura ostrzegła niezależnego dziennikarza Aleksandra Barazienkę. Uznała, że dziennikarz dopuścił się naruszenia ustawy o środkach masowego przekazu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biełsat znów nie dostał akredytacji na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2013 17:50
Białoruskie MSZ uważa, że nie może wystawić akredytacji jedynej białoruskojęzycznej stacji na Białorusi, gdyż dziennikarze współpracując z nią łamali prawo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Reporterzy Biełsatu zatrzymani za fotografowanie budowy elektrowni atomowej

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2013 14:44
Aleś Barazienka i Nasta Jaumen zostali zatrzymani w Ostrowcu w pobliżu placu budowy nowej białoruskiej elektrowni atomowej - informuje portal Biełsatu. Fotografowali plac budowy w rocznicę tragedii w Czarnobylu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: telewizję Biełsat czekają kolejne procesy. Sąd Najwyższy anulował swój wyrok

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 13:21
Kolegium Sądu Najwyższego Białorusi unieważniło we wtorek 24 czerwca korzystny dla telewizji Biełsat wyrok w sprawie o rzekomo bezprawne używanie znaku towarowego Biełsat TV, którą wytoczył jej przez szef firmy BIEŁSATplus Andrej Bielakou.
rozwiń zwiń