Raport Białoruś

Białoruś: tzw. wybory prezydenckie mogą się odbyć już w październiku

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2015 15:34
Białoruska Centralna Komisja Wyborcza (CKW) zaproponowała, by wybory prezydenckie odbyły się 11 października - powiedziała we wtorek dziennikarzom szefowa CKW Lidzija Jarmoszyna, cytowana przez państwową agencję BiełTA.
Audio
  • Wybory będą być może 11 października. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Budynek rządu i parlamentu w Mińsku. Przed nim statua stoi wciąż Lenina
Budynek rządu i parlamentu w Mińsku. Przed nim statua stoi wciąż LeninaFoto: pixabay.com

 

Czytaj także
raport o bialorusi zacharowa dzibladze 1200 free.JPG
Raport: Łukaszenka jest przyparty do muru, czas na twardą politykę UE

Aleksander Łukaszenka, rządzący autorytarnie Białorusią od 1994 roku, zapowiadał wcześniej, że będzie ubiegał się w wyborach o kolejną, piątą kadencję.

Według Jarmoszynej jest to termin uzasadniony, bo nie wymaga zwoływania nadzwyczajnej sesji parlamentu. - Parlament, który obecnie pracuje, do swego urlopu może ogłosić kampanię wyborczą - dodała. Zaznaczyła, że zwróci się do parlamentu, by uczynił to 30 czerwca. Ten dzień można by wtedy uważać za początek kampanii.

Szefowa CKW zwróciła też uwagę, że przy terminie 11 października w razie drugiej tury wyborów nie zostanie przekroczony określony w konstytucji termin wyboru prezydenta. "Jeśli wybory odbywają się w ostatni możliwy dzień, to zarzucają nam, że są zmanipulowane i zostały rozpisane za późno - powiedziała.
-
Dodała, że na wybory zostaną zaproszeni jako obserwatorzy przedstawiciele OBWE, WNP i Rady Europy. Zapewniła, że będą mogli swobodnie pełnić swoją misję przez cały okres kampanii wyborczej.

Wcześniej Jarmoszyna kilkakrotnie wymieniała datę 15 listopada jako najbardziej prawdopodobny termin wyborów. Powiedziała też, że zostanie on ostatecznie ustalony przez niższą izbę parlamentu, Izbę Reprezentantów.

Plany opozycji


Białoruskim organizacjom opozycyjnym nie udało się tym razem porozumieć w sprawie wspólnego kandydata na wybory. W związku z tym jeden z byłych kandydatów na prezydenta Uładzimir Niaklajeu - cieszący się największym poparciem wśród polityków opozycji - wystąpił ze struktur opozycji, w tym z kampanii "Mów Prawdę!", której przewodniczył. Z udziału w wyborach zrezygnował też Ruch "O Wolność", którego przywódca Aleksander Milinkiewicz był wspólnym kandydatem opozycji w wyborach w 2006 roku.

O planach startu w wyborach wspominało na razie kilku polityków, m.in. Alaksandr Łukaszenka oraz szef Partii Liberalno-Demokratycznej Siarhiej Hajdukiewicz. Opozycyjna Zjednoczona Partia Obywatelska wysunęła kandydaturę swego przywódcy Anatola Labiedźki. Partia BNF powiadomiła zaś, że poprze działaczkę "Mów prawdę!" Taccianę Karatkiewicz.

W poprzednich wyborach prezydenckich w 2010 r. startowało siedmiu kandydatów opozycji. Po zamknięciu lokali wyborczych 19 grudnia doszło do brutalnego zdławienia protestów przeciwko oficjalnym wynikom, dającym prawie 80 proc. poparcia Łukaszence. Jeden z kandydatów opozycji, Mikoła Statkiewicz, nadal odbywa wyrok 6 lat pozbawienia wolności, gdyż sąd uznał go za winnego organizacji masowych zamieszek.

Farsa wyborcza

Opozycja i wielu ekspertów zgadzają się co do tego, że na Białorusi zmiana władzy nie może nastąpić drogą głosowania, gdyż mechanizm demokratycznych wyborów został zniszczony. Wybory są fałszowane na wielu poziomach tego procesu.

Żadne wybory na Białorusi od czasu wyboru Łukaszenki w 1994 roku nie zostały uznane przez OBWE i społeczność międzynarodową za wolne i uczciwe. Protesty przeciw fałszowaniu wyborów kończą się zatrzymaniami, aresztami i kilkuletnimi wyrokami skazującymi dla liderów.

Opozycja polityczna i środowiska niezależne są poddawane nieustannej presji ze strony władz, które angażują do tego rozbudowane struktury siłowe, m.in. KGB (służba ta nie zmieniła nazwy po upadku związku radzieckiego i dalej czci jako swego założyciela "Krwawego" Feliksa Dzierżyńskiego").

PAP/in./agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: cztery partie opozycji stworzyły sztab na wybory

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2015 06:00
Cztery opozycyjne organizacje białoruskie utworzyły sztab koordynacyjny na wybory prezydenckie w 2015 roku i parlamentarne w 2016 r. - poinformowali ich przedstawiciele we wtorek na konferencji prasowej w Mińsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: niezależne środowiska alarmują w sprawie uniwersytetu w Wilnie

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2015 06:01
Prawie 60 znanych przedstawicieli inteligencji na Białorusi skrytykowało wybór nowego rektora Europejskiego Uniwersytetu Humanistycznego (EHU) w Wilnie, twierdząc, że zatracono białoruski charakter tej uczelni. EHU zapewnia, że nadal działa w imię Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: opozycjonista i poeta Niaklajeu tworzy nowy ruch. "Wojsko i służby są prorosyjskie"

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2015 23:59
Były kandydat opozycji na prezydenta Białorusi, poeta Uładzimir Niaklajeu, który w kwietniu wystąpił z ruchu "Mów Prawdę!", jakiemu przewodniczył, rozpoczął tworzenie nowego ruchu ogólnopaństwowego. Powiedział o tym w piątek w Radiu Swaboda.
rozwiń zwiń