Raport Białoruś

Politolog Paweł Usow: gry w liberalizację nie naruszą białoruskiego systemu

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2015 00:02
Uwolnienie więźniów jest spowodowane poważnymi problemami gospodarczymi Białorusi - ocenił w komentarzu dla portalu PolskieRadio.pl białoruski politolog, dr Paweł Usow. Ekspert zaznaczył, że Aleksander Łukaszenka będzie próbował wyjść z izolacji politycznej, możliwa jest kolejna "gra w liberalizację", ale reżim w żadnym wypadku nie pozwoli na zachwianie systemu władzy.
Paweł Usow
Paweł UsowFoto: Profil Pawła Usowa na Facebooku/archiwum prywatne

Okoliczność, że Aleksander Łukaszenka zdecydował się na uwolnienie więźniów właśnie teraz, jest dowodem poważnych ekonomicznych problemów Białorusi i tego, że Mińsk nie może już liczyć na istotne finansowe wsparcie ze strony Rosji – zaznaczył ekspert.

Do tego, jak podkreślił analityk, okres wyborczy jest szczególnym wyzwaniem ekonomicznym. - Wybory na Białorusi oznaczają poważne nadwerężenie systemu finansowego kraju, trzeba zadowolić elektorat. Teraz rzecz w tym, by sytuacja gospodarcza w odczuciu wyborców się nie pogorszyła. Tymczasem ona nie może się nie pogorszyć, jeśli wziąć pod uwagę katastrofalną zapaść rosyjskiej gospodarki. Dlatego dla Łukaszenki ważne jest, by dotrwać przynajmniej do wyborów, uniknąć do tego czasu poważnych gospodarczych tarapatów – wyjaśnił Paweł Usow.

Analityk nie jest przy tym przekonany, czy Zachód natychmiast okaże pomoc finansową Łukaszence.

”Władza nie pozwoli na zachwianie systemu”

Paweł Usow ocenił także, że z punktu widzenia władz powstały warunki sprzyjające temu, by reżim białoruski próbował wyjść z międzynarodowej izolacji.

- Co dotyczy wyborów, zdecydowanie uwolnienie więźniów stwarza bardzo dobre warunki, by zmiękczyć stanowisko Zachodu w odniesieniu do ich wyników. Możliwe, że Unia Europejska i USA nie uznają rezultatu głosowania, ale rezolucje po wyborach nie będą już tak ostre, jak wcześniej i Aleksander Łukaszenka być może przestanie być uznawany za wyrzutka - zauważył politolog.

Paweł Usow zaznaczył, że Aleksander Łukaszenka nie pozwoli na to, by system władzy się zachwiał w wyniku ewentualnych zmian.

- Zawsze jest jakieś ”ale”. Wszystkie te gry w liberalizację miały już miejsce i na pewno władza nie pozwoli, żeby zagrażały one stabilności systemu – podkreślił.

W sobotę Aleksander Łukaszenka uwolnił sześciu więźniów politycznych, w tym byłego kandydata opozycji na prezydenta Mikołę Statkiewicza. O ich oswobodzenie od lat ubiegał się Zachód i przedstawiał ten postulat jako pierwszy krok w poprawie relacji z Białorusią. W związku z represjami wobec społeczeństwa obywatelskiego, fałszerstwami wyborczymi sankcjami Unii Europejskiej jest objętych obecnie ponad 170 osób, w tym szef białoruskiego państwa.

Dr Paweł Usow jest białoruskim politologiem, pracuje m.in. w Centrum Prognoz Politycznych. Przez kilka lat wykładał na Białorusi, na uniwersytecie w Mohylewie, ale w 2005 roku z przyczyn politycznych nie pozwolono mu kontynuować pracy. Jest autorem wielu publikacji naukowych i publicystycznych o polityce Białorusi i innych państw Europy Środkowo-Wschodniej.  Niedawno, w 2014 w Instytucie Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk ukazała się jego analiza łukaszenkowskiego systemu: "Powstanie, konsolidacja i funkcjonowanie reżimu neoautorytarnego na Białorusi".

***

Białoruska wersja komentarza:

Тое што Лукашэнка вырашыў гэта зрабіць зараз, сведчыць пра сур'езныя эканамічныя праблемы і немагчымасць разлічваць на фінансавую дапамогу з боку Расеі. Выбары ў Беларусі патрабуюць сур'ёзнага фінансавага напружвання сістэмы, каб задаволіць электарат. Зараз жа задача ў тым, каб эканамічная сітуацыя электарату не пагоршылася. А яна не можа не пагоршыцца ўлічваючы катастрафічнае падзенне расейскай гаспадаркі. Таму для Лукашэнка важна прынамсі дацягнуць да выбараў без сур'езных эканамічных надломаў. Тым ня менш, я не ўпэўнены, што Захад імгненна працягне руку фінансавай дапамогі для Лукашэнка. Што тычыцца выбараў, то безумоўна, вызваленне палітычных вязняў стварае вельмі добрыя ўмовы да змягчэння пазіцыя Захаду ў дачыненні да йх вынікаў. Магчыма, што ЕС і ЗША не прызнаюць йх вынікаў, але рэзалюцыі ня будуць такімі жорсткімі і ў рэшце Лукашэнка можа перастаць быць ізгоем. Так ці інакш, для беларускага рэжыму склаліся нечакана пазітыўныя ўмовы для таго, каб выйсці з палітычнай ізаляцыі. Толькі заўседы існуе "але". Усе гэтыя гульні ў "лібералізацыю" ўжо мелі мейсца і напэўна ўлада не дазволіць, каб яны пагражалі стабільнасці сістэмы.

 

PolskieRadio.pl/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Raport: czas na twardą politykę UE wobec Białorusi – to szansa na demokratyzację

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2015 18:00
Aleksander Łukaszenka jest w ślepym zaułku – Białoruś znajduje się w bardzo złej sytuacji gospodarczej i to dobry moment na wznowienie konsekwentnej polityki Zachodu, stawianie warunków w zakresie praw człowieka i demokratyzacji – to główna teza raportu pozarządowych organizacji Freedom Files oraz grupy roboczej Komitetu Międzynarodowej Kontroli Sytuacji Praw Człowieka na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rubel białoruski ostro idzie w dół. Tanieją też waluty Rosji i Kazachstanu

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2015 16:26
Za wschodnią granicą nadal drożeje dolar. Amerykańska waluta umacnia się w Rosji, Kazachstanie i na Białorusi. W Mińsku w czwartek dolar kosztowało 16, 5 tysiąca rubli białoruskich, a w sobotę – już 16, 73 tys. rubli białoruskich. To oficjalne dane, w kantorach białoruskich dolar był jeszcze droższy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sześciu więźniów politycznych na wolności. Mikoła Statkiewicz: będę walczył o wolną Białoruś

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2015 10:15
Szef białoruskiego państwa Aleksander Łukaszenka podjął decyzję o uwolnieniu sześciu opozycjonistów - więźniów politycznych. W Mińsku przywitany został ze szczególnym entuzjazmem jeden z nich: Mikoła Statkiewicz, były opozycyjny kandydat na prezydenta Białorusi w wyborach 2010 roku. Polityk podkreślił, że nie pisał prośby o łaskę, nie emigruje i będzie zmagał się nadal o wolną i demokratyczną Białoruś.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsze reakcje w Mińsku: uwolnienie opozycjonistów to nie przypadek

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2015 12:00
Mińskie media, komentując decyzję Aleksandra Łukaszenki o wypuszczeniu na wolność więźniów politycznych, zwracają uwagę, że nie jest ona przypadkowa. Obawiają się przede wszystkim, że sytuacja się powtórzy, jak to już miało miejsce: reżim znów weźmie zakładników, a za ich zwolnienie będzie domagał się od Zachodu pieniędzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

UE o zwolnieniu białoruskich więźniów: długo oczekiwany krok

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2015 23:59
Unia Europejska oczekuje rehabilitacji politycznej uwolnionych więźniów i przywrócenia im pełni praw – zaznaczyli we wspólnym oświadczeniu Białorusi szefowa dyplomacji UE Federica Mogherini i komisarz ds. polityki sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych, Johannes Hahn.
rozwiń zwiń