Raport Białoruś

Białoruś chce 3 mld dol. kredytu z MFW. "Jeśli nas nie poprą, nie będzie to tragedia"

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2015 23:59
Białoruś powinna uwzględniać przede wszystkim własne interesy narodowe przy uzgadnianiu programów finansowych z MFW – oświadczył we wtorek Aleksander Łukaszenka. Premier Andrej Kabiakou poinformował, że rząd negocjuje z MFW kredyt wysokości 3 mld USD.
Audio
  • Białoruś chce 3 mld kredytu z MFW. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Siedziba Międzynarodowego Funduszu Walutowego
Siedziba Międzynarodowego Funduszu WalutowegoFoto: Wikipedia/public domain/IMF

- Powinniśmy działać w interesie własnego narodu. Jeśli w MFW nas nie poprą i nie zrozumieją, nie będzie to tragedia. Będziemy z nimi nadal współpracować albo nie współpracować wcale, ale najważniejszy jest nasz naród i państwo – oświadczył Łukaszenka na naradzie poświęconej rozmowom z MFW.

Ocenił, że podczas rozmów w sprawie nowego programu strona białoruska nie stwierdziła żadnych problemów. - To, co nam się proponuje, jest rozsądne i wcześniej czy później będziemy musieli to zrealizować. Ale jest kwestia, kiedy, w jakim terminie, a przede wszystkim jakie to będzie miało konsekwencje – powiedział.

Zaznaczył, że Białoruś zdecyduje się tylko na "unowocześnienie tego, co jest”. Jeśli na przykład miałyby zostać podniesione opłaty za usługi komunalne, to tylko pod warunkiem, że ludzie będą w stanie za nie zapłacić, a jeśli zostanie przeprowadzona prywatyzacja, to tylko "uczciwa, czysta, otwarta i na zasadzie konkurencji”.

Łukaszenka przyznał, że na Białorusi powinien zostać podniesiony wiek emerytalny, który obecnie wynosi 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. Zastrzegł jednak, że należy przy tym "skonsultować się z narodem”. - Jestem przekonany, że wykształcony i rozsądny naród białoruski poprze nas, gdy dowiedziemy w oparciu o liczby i fakty, że jeśli nie zrobimy tego teraz, to spadnie to wszystko na nasze dzieci – dodał.

Premier Kabiakou ze swej strony poinformował, że negocjowany jest kredyt wysokości 3 mld dolarów na 2,28 proc., spłacany przez 10 lat. - To nam się opłaca – zapewnił. – "Nikt nam nie daje kredytów pod taki procent, nawet Rosjanie”.

Misja MFW na Białorusi

W listopadzie na Białorusi przebywała na zaproszenie białoruskiego rządu misja MFW na czele z Peterem Dolmanem, który powiedział, że program koncentrowałby się na głębokich reformach strukturalnych i wzmocnieniu sektora prywatnego w gospodarce.

W ostatnich latach Białoruś otrzymała od Rosji kredyty warte dziesiątki miliardów dolarów, korzystała też z rabatów na ceny energii, jakich udzielała jej Moskwa. Teraz jednak obserwatorzy twierdzą, że znaczące spowolnienie rosyjskiej gospodarki sprawia, że Mińsk jest zmuszony szukać wsparcia finansowego na Zachodzie.

31 marca tego roku Białoruś spłaciła ostatnią transzę poprzedniego kredytu MFW typu stand-by, wynoszącą 75,9 mln dolarów.

Minister finansów Białorusi Uładzimir Amaryn powiedział w październiku, że w 2016 roku na spłatę i obsługę zadłużenia zagranicznego jego kraj będzie musiał przeznaczyć około 3,3 mld dolarów.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

UE zawiesiła sankcje wobec Łukaszenki i urzędników reżimu

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2015 20:50
Państwa UE zawiesiły w czwartek na cztery miesiące sankcje wobec przedstawicieli władz Białorusi. Decyzję podjęto w kontekście poprawy stosunków UE z tym krajem. Zawieszenie restrykcji obejmuje m.in. Aleksandra Łukaszenkę. W piątek akty prawne dotyczące zawieszenia sankcji wobec Białorusi zostały opublikowane w unijnym Dzienniku Urzędowym. Obowiązują od soboty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: Łukaszenka proponuje Zachodowi nowe otwarcie

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2015 21:01
Aleksander Łukaszenka zaproponował w piątek Zachodowi, by zamknąć kartę dotychczasowej historii stosunków i rozpocząć je na nowo - od czystej karty. Mówił o tym na ceremonii swego zaprzysiężenia na piątą kadencję.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka przeciwny strukturalnym reformom

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2015 20:57
Aleksander Łukaszenka w piątek podczas ceremonii zaprzysiężenia wypowiedział się przeciwko nieprzemyślanym i narzucanym z zewnątrz reformom strukturalnym. Według niego takie reformy można by przeprowadzić w ciągu pół roku, ale naród nie jest do nich gotowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka: Białoruś nie odejdzie od swego systemu państwa socjalnego

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2015 23:57
Białoruś nie zamierza burzyć swego systemu państwa socjalnego – oświadczył we wtorek 17 listopada Alaksandr Łukaszenka na spotkaniu z szefem misji Międzynarodowego Funduszu Walutowego w tym kraju Peterem Dolmanem.
rozwiń zwiń