Raport Białoruś

Tusk, Juncker i Mogherini piszą do opozycji białoruskiej. UE odpowiedziała na list opozycji, proszącej o zmiany niedemokratycznych praw

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2015 21:29
Przedstawiciele Unii Europejskiej, w tym szef Rady Europejskiej Donald Tusk, odpowiedzieli na list białoruskiej opozycji, która apelowała o powiązanie pełnego zniesienia sankcji wobec Mińska m.in. z wprowadzeniem zmian do ordynacji wyborczej Białorusi. Białoruscy działacze apelują o stworzenie mapy drogowej przemian.
Audio
  • UE odpowiedziała na list opozycji białoruskiej. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Parlament Europejski

Opozycja przedstawiła mapę drogową

29 października, kiedy UE zawiesiła na cztery miesiące sankcje wobec białoruskich urzędników, pięciu przedstawicieli białoruskiej opozycji: Mikoła Statkiewicz, Uładzimir Niaklajeu, Siarhiej Kalakin, Pawieł Siewiaryniec i Labiedźka wystąpiło z postulatem stworzenia „mapy drogowej” demokratycznych przemian w Białorusi oraz dialogu z UE. Pierwszy punkt dotyczył zmiany ordynacji wyborczej, drugi rozmów między władzą i opozycją pod egidą OBWE, a trzeci przeprowadzenia w 2016 r. uczciwych wyborów parlamentarnych.

Białoruska opozycja w liście do Unii Europejskiej apelowała m.in. o powiązanie znoszenia sankcji wobec władz w Mińsku między innymi z wprowadzeniem zmian do ordynacji wyborczej Białorusi - tak by przyszłoroczne wybory parlamentarne miały szansę być uczciwe.

Tusk, Juncker i Mogherini piszą do opozycji białoruskiej

Tusk, szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oraz szefowa dyplomacji UE Federica Mogherini, podkreślili w liście, że "istnienie silnej opozycji to życiowa konieczność dla rozwoju demokratycznych i pluralistycznych społeczeństw”.

"Ustawodawstwo wyborcze i procedury, jakie odpowiadają standardom międzynarodowym, są niewątpliwie bardzo ważne dla zagwarantowania obywatelom możliwości rzeczywistego wyboru” – napisali w liście, którego tekst zamieściła na swojej stronie białoruska Zjednoczona Partia Obywatelska.

Przedstawiciele UE podkreślili, że do końca roku powinno być gotowe końcowe sprawozdanie Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE z wyborów prezydenckich na Białorusi 11 października i "UE będzie przywiązywać szczególną uwagę do tych rekomendacji i zdecydowanie apelować, by białoruskie władze je realizowały”.

Zapewnili też, że UE jest zaangażowana w wielostronne zabiegi mające na celu poprawę unijno-białoruskich stosunków i ma nadzieję na zwiększenie kontaktów oraz sfer współpracy z Mińskiem.

"Jesteśmy przekonani, że poszerzenie dialogu to klucz do dalszych postępów w naszych stosunkach. Prawa człowieka, demokracja, wyższość prawa i wolność słowa to część tego równania, element zaangażowania UE. Włączanie i intensywne wciąganie w te procesy społeczności obywatelskiej pozostaje najważniejszym warunkiem rozwoju tych stosunków” – napisano w liście.

Szef ZPO Anatol Labiedźka pozytywnie ocenił sam fakt wystosowania listu. - Jeśli chodzi o treść, to jako pozytywny czynnik warto wymienić zbieżność naszych stanowisk w kwestii wolnych i uczciwych wyborów zgodnych ze standardami OBWE. To droga, która może doprowadzić do przemian na Białorusi - oświadczył

Sancje wobec Białorusi zawieszono

UE zawiesiła w październiku sankcje wobec 170 osób i trzech podmiotów na Białorusi w odpowiedzi na uwolnienie w sierpniu wszystkich więźniów politycznych i w kontekście poprawy stosunków UE z Białorusią.

Decyzja będzie obowiązywać do 29 lutego 2016 r. Sankcje obowiązują nadal wobec czterech osób, członków służb bezpieczeństwa Aleksandra Łukaszenki, podejrzewanych o udział w niewyjaśnionym zaginięciu przeciwników politycznych białoruskiego prezydenta. W mocy pozostaje też embargo na broń.

UE wprowadziła sankcje wobec przedstawicieli władz w Mińsku, w tym Łukaszenki, w 2006 roku w związku z fałszowaniem wyników wyborów prezydenckich oraz represjami wobec opozycji. Obejmowały one zamrożenie aktywów i zakaz wjazdu na terytorium UE.

Unia zawiesiła je w 2008 roku w okresie ocieplenia stosunków, ale po wyborach prezydenckich w 2010 roku, rozbiciu opozycyjnej demonstracji w dniu głosowania i skazaniu jej uczestników, w tym byłych kandydatów opozycji, na pobyt w kolonii karnej sankcje wznowiono, a następnie rozszerzono.

W ostatnich miesiącach lista osób objętych sankcjami była znów skracana, ale nadal znajdował się na niej szef państwa. Po zawieszeniu sankcji może on już wjechać na teren UE.

PAP/IAR/agk

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

"Zdrada narodu". Protest przeciw rosyjskiej bazie wojskowej na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2015 11:00
Kilkaset osób, w tym najbardziej znani białoruscy opozycjoniści, wzięło w niedzielę udział w zorganizowanym bez zgody władz wiecu w centrum Mińska przeciwko planom rozmieszczenia na Białorusi rosyjskiej bazy wojskowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

UE zawiesiła sankcje wobec Łukaszenki i urzędników reżimu

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2015 20:50
Państwa UE zawiesiły w czwartek na cztery miesiące sankcje wobec przedstawicieli władz Białorusi. Decyzję podjęto w kontekście poprawy stosunków UE z tym krajem. Zawieszenie restrykcji obejmuje m.in. Aleksandra Łukaszenkę. W piątek akty prawne dotyczące zawieszenia sankcji wobec Białorusi zostały opublikowane w unijnym Dzienniku Urzędowym. Obowiązują od soboty.
rozwiń zwiń