Raport Białoruś

Wiceministrowie o granicy polsko-białoruskiej

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2016 07:00
Rozwój infrastruktury transgranicznej i dotyczącej jej bazy prawnej był głównym tematem posiedzenia Polsko-Białoruskiej Międzyrządowej Komisji Koordynacyjnej ds. Współpracy Transgranicznej, jakie miało miejsce w czwartek w Mińsku na szczeblu wiceministrów.
Granica polsko-białoruska na linii kolejowej Białystok-Grodno
Granica polsko-białoruska na linii kolejowej Białystok-GrodnoFoto: Rafamiga/Wikimedia Commons/CC-BY-SA-3.0

Polska i Białoruś chciałyby "bez niepotrzebnych opóźnień” podpisać umowę o stosunkach prawnych na granicy – oświadczyli wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jakub Skiba i wiceminister spraw zagranicznych Białorusi Jauhen Szestakou po podpisaniu protokołu w sprawie aktywizacji prac na rzecz rozwoju infrastruktury transgranicznej między dwoma krajami.

Skiba i Szestakou są współprzewodniczącymi Polsko-Białoruskiej Międzyrządowej Komisji Koordynacyjnej ds. Współpracy Transgranicznej.

Strony polska i białoruska potwierdziły w protokole gotowość do aktualizacji umów międzyrządowych dotyczących współpracy transgranicznej. Wśród nich kluczowa jest Umowa o stosunkach prawnych na granicy polsko-białoruskiej, regulująca całe spektrum zagadnień związanych z tą współpracą. Obowiązująca wersja tej umowy pochodzi z 1961 roku (jest to umowa między PRL i ZSRR) i wymaga dostosowania do współczesnych uwarunkowań.

Jak podkreślił Szestakou, by umowa mogła zostać uzgodniona i podpisana, „konieczne jest zakończenie trwającej od 2011 roku weryfikacji przebiegu granicy między państwami”. Chodzi o to, jak twierdził, że na odcinkach wodnych granica mogła nieznacznie zmienić swój bieg i wymaga to sprawdzenia. Wiceminister Skiba zgodził się z tym postulatem i wyraził nadzieję, że do podpisania umowy dojdzie "jak najszybciej, może w 2017 roku" - podaje PAP.

Przejścia graniczne

W protokole strony zapowiedziały także m.in. prace nad nową redakcją umowy o przejściach granicznych (z 24 kwietnia 1992 roku) i porozumienie w sprawie budowy drugiego mostu granicznego przez rzekę Bug na drogowym przejściu granicznym Sławatycze-Domaczewo.

Skiba podkreślił podczas konferencji prasowej, że o ile same przejścia graniczne są w zadowalającym stanie, to Polska chciałaby zainwestować i unowocześnić infrastrukturę dojazdową do nich, tj. np. drogi i mosty.

Polski wiceminister przebywa z wizytą na Białorusi w dniach 28-30 września.

Na piątek zaplanowanie jest jego spotkanie z białoruskim ministrem spraw wewnętrznych.

Wiceszef MSWiA odwiedzi także polskie miejsca pamięci na Białorusi, m.in. majątek rodziny Reytanów w Hruszowce, oraz spotka się z polską mniejszością w Baranowiczach.

Z Mińska Justyna Prus (PAP) / agkm

bialorus. polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Zobacz więcej na temat: Białoruś Raport Białoruś
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

"Zabrano pralkę, zmywarkę". Białoruś: skonfiskowano majątek opozycjonisty Aleksandra Makajeua

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2016 07:18
Wykonawcy sądowi przyszli wczesnym rankiem do mieszkania działacza proeuropejskiego i demokratycznego ”Ruchu Solidarności Razem” i zaczęli spisywać jego mienie. Następnie zabrali pralkę, mikrofalówkę, zmywarkę, telewizor, wentylator i inne rzeczy. Jak powiedział mediom Aleś Makajeu, który ma żonę i małe dziecko, jego dobytek ma być skonfiskowany na poczet grzywien, które przyznał mu sąd za udział w akcjach politycznych.
rozwiń zwiń