Raport Białoruś

Resort rozwoju: otwieramy nowy rozdział relacji z Białorusią

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2016 19:00
Pogłębianie współpracy gospodarczej i inwestycyjnej Polski z Białorusią - to główny temat spotkań wicepremiera Mateusza Morawieckiego szefem białoruskiego państwa Aleksandrem Łukaszenką, premierem Andriejem Kobiakowem oraz wicepremierem Michaiłem Rusym – o tym napisało ministerstwo rozwoju w komunikacie.
Audio
  • Media białoruskie o wizycie wicepremiera Morawieckiego. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Jedno ze spotkań polskiej delegaci na Białorusi
Jedno ze spotkań polskiej delegaci na BiałorusiFoto: Ministerstwo Rozwoju

Szef resortu rozwoju i finansów uczestniczył wraz z delegacją polskiego rządu, w IV posiedzeniu Polsko-Białoruskiej Międzyrządowej Komisji Współpracy Gospodarczej. Otworzył także XX Forum Ekonomiczne Dobrosąsiedztwo – podał resort.

- Otwieramy dzisiaj nowy rozdział w historii polsko-białoruskich relacji i zależy nad na tym, aby zyskały one jakościowo nowy wymiar. Nasza wymiana gospodarcza jest już widoczna i przynosi konkretne efekty, ale nasze ambicje są większe, dlatego jesteśmy otwarci na szeroką współpracę z Białorusią – mówił wicepremier Mateusz Morawiecki, według komunikatu resortu. Jak dodał wicepremier, nic tak nie służy zbliżeniu między narodami jak inwestycje i wymiana handlowa.

W swoim komunkacie MR cytuje też wiceministra – według niego Radosław Domagalski podkreślił, że ”rozwijanie współpracy z Białorusią kreuje obiecujące perspektywy dla polskich przedsiębiorców”. - Ministerstwo Rozwoju musi wspierać polskich przedsiębiorców, zarówno tych którzy prowadzą biznes na Białorusi, jak również tych, którzy planują ewentualnie wejść na rynek białoruski. Dialog na poziomie ekonomicznym jest potrzebny, aby polski biznes miał zapewnione warunki do rozwijania swojej działalności na tym rynku – zaznaczył on.

Resort informuje o powstaniu IPO

W informacji MR napisano też, ze podczas XX Polsko-Białoruskiego Forum Gospodarczego „Dobrosąsiedztwo 2016”w obecności wicepremiera Morawieckiego oraz wicepremiera Białorusi Michaiła Rusego, został podpisany list intencyjny dotyczący utworzenia Polsko-Białoruskiego Centrum IPO (Initial Public Offering – pierwsza oferta publiczna). Jego celem ma być budowa profesjonalnego ośrodka edukacji, konsultacji oraz doradztwa prawnego dla białoruskich przedsiębiorców.

W zamierzeniu Polsko-Białoruskie Centrum IPO będzie prowadziło działania ułatwiające białoruskim przedsiębiorstwom dostęp do nowoczesnych źródeł finansowania z wykorzystaniem polskiego rynku kapitałowego.

Dokument podpisali przedstawiciele Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Polsko-Białoruskiej Izby Handlowej i Przemysłowej oraz Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego.

Jak podało MR, w Forum Ekonomicznym "Dobrosąsiedztwo" uczestniczyli też przedstawiciele firm tradycyjnie współpracujących z Białorusią, ale także przedstawiciele spółek poszukujących tu nowych kontaktów i możliwości – w sumie reprezentanci około 150 polskich przedsiębiorstw, czyli kilka razy więcej niż zazwyczaj brało udział w Polsko-Białoruskich Forach Gospodarczych.

Ministerstwo rozwoju o relacjach Polski i Białorusi

Resort rozwoju napisał również, że ”polski rząd podjął działania sprzyjające zacieśnieniu stosunków polsko-białoruskich”. ”Włącza się to w proces poprawy relacji UE z Mińskiem i szerzej Białorusi z Zachodem. Obie strony uznają ten proces za korzystny, otwierający wiele możliwości w różnych dziedzinach, w tym także w zakresie współpracy gospodarczej” – głosi komunikat ministerstwa rozwoju.

. Polska jest obecnie – według danych za pierwsze półrocze 2016 r. – trzecim partnerem handlowym Białorusi, trzecim eksporterem na Białoruś i dziewiątym inwestorem. Z kolei dla Białorusi Polska jest szóstym rynkiem eksportowym. To dobry punkt startowy do rozwoju współpracy, handlu i inwestycji, które mogą pogłębić i stabilizować wzajemne relacje – stwierdzono w komunikacie.

W sierpniu br. minęło 25 lat od ogłoszenia niepodległości przez Białoruś a w najbliższych miesiącach będziemy również obchodzić ćwierćwiecze nawiązania stosunków dyplomatycznych między Warszawą a Mińskiem. Program wizyty wpisuje się w obchody tych jubileuszy – napisano.

Komunikat Ministerstwa Rozwoju / PAP /agkm

bialorus. polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Wicepremier Morawiecki: Polska otwarta na współpracę gospodarczą z Białorusią

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2016 23:59
Wicepremier Mateusz Morawiecki w Mińsku spotkał się m.in. z szefem białoruskiego państwa Aleksandrem Łukaszenką. Otworzył XX Polsko-Białoruskie Forum Gospodarcze ”Dobrosąsiedztwo 2016” w Mińsku. W tym roku w forum wzięła udział rekordowa liczba ponad 500 uczestników.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wicepremier Morawiecki: zostaliśmy zaproszeni do udziału w prywatyzacji na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2016 21:19
Wicepremier Mateusz Morawiecki spotkał się m.in. z szefem białoruskiego państwa Aleksandrem Łukaszenką i premierem Andriejem Kabiakouem. Rozmawiano o gospodarce. Białoruski premier poprosił Polskę o wsparcie jej kandydatury do Światowej Organizacji Handlu, a także zaproponował kupno energii elektrycznej z budowanej w Ostrowcu elektrowni atomowej. Resort rozwoju ocenił w swoim komunikacie, że wizyta urzędników i polskich biznesmenów w Mińsku to nowe "otwarcie" w relacjach Białorusi i Polski.
rozwiń zwiń