Raport Białoruś

Białoruś: zablokowany opozycyjny portal internetowy, a zagraniczni korespondenci dostali ostrzeżenie

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2017 13:56
Ministerstwo Informacji Białorusi poinformowało, że na portalu internetowym Biełorusskij Partizan regularnie publikowane są materiały, w których "zawarta jest zakazana informacja". Jednocześnie zwróciło uwagę wszystkim mediom, w tym zagranicznym, akredytowanym na Białorusi, "na konieczność bezwzględnego przestrzegania przepisów o środkach masowego przekazu".
Audio
  • Zablokowano niezależny portal. Relacja Włodzimierza Paca z Mńska (IAR)
Pomnik Lenina przed budynkiem rządu i parlamentu w Mińsku
Pomnik Lenina przed budynkiem rządu i parlamentu w MińskuFoto: SergeyPhoto7/Shutterstock.com

Białoruskie władze zablokowały dostęp do opozycyjnego portalu informacyjnego Biełorusskij Partizan (belaruspartisan.org). Powodem ma być "systematyczne naruszanie przepisów o mediach".

Swiatłana Kalinkina - redaktor naczelna portalu - powiedziała, że najpierw chce ustalić konkretne przyczyny blokady. Dopiero potem będzie podejmować dalsze działania.

Biełorusskij Partizan to jeden z najbardziej krytycznych wobec białoruskich władz portali informacyjnych. Został założony przez dziennikarza Pawła Szeremeta, który zginął w Kijowie w ubiegłym roku. Pod jego autem wybuchła bomba.

Komunikat ministerstwa informacji, do którego kompetencji należy m.in. nadzór nad funkcjonowaniem mediów, zawiera również informację, że decyzja o zablokowaniu portalu zapadła 14 grudnia.

O problemach z dostępem do portalu informowały w czwartek media niezależne, zaalarmowane przez internautów.

Biełorusskij Partizan (belaruspartisan.org) to opozycyjny portal internetowy, założony 12 lat temu przez Pawła Szeremieta. Ten niezależny dziennikarz zginął w 2016 r. w Kijowie – w jego samochodzie podłożono ładunek wybuchowy.

Komunikat białoruskiego resortu przypomina „wszystkim podmiotom sfery informacyjnej, w tym przedstawicielom mediów zagranicznych, akredytowanych na terenie Białorusi”, o obowiązku bezwzględnego przestrzegania przepisów o mediach.

PAP/IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: zarzut szpiegostwa dla ukraińskiego dziennikarza

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 06:45
Ukraiński dziennikarz Pawło Szarojko, oskarżony przez Komitet Bezpieczeństwa Państwowego Białorusi (KGB) o szpiegostwo, usłyszał w poniedziałek zarzuty. Według KGB na liście jego współpracowników było co najmniej 16 osób.
rozwiń zwiń
Czytaj także

10 lat telewizji Biełsat. Niesie informacje na Białoruś, stara się stawić opór coraz silniejszej propagandzie Kremla

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2017 23:59
Telewizja Biełsat jest niezależna od białoruskich władz, nadaje z Polski program dla Białorusi. Według badań zna ją co trzeci Białorusin, co dziesiąty ogląda. W okresie, gdy Rosja coraz skuteczniej wywiera propagandowy wpływ na Białorusinów, to jedyna stacja, w której Białorusini mogą zobaczyć obiektywny obraz świata i pielęgnować białoruską tożsamość.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Manewry Zapad wywołały alarm w umysłach Białorusinów? "Mniej osób za aneksją Krymu”

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 21:36
We wrześniu na Białorusi mniej osób z aprobatą mówiło o aneksji Krymu przez Rosję - tak twierdził niezależny białoruski socjolog Andrej Wardamacki, przedstawiając w Warszawie analizy ostatnich badań. Wpływ mediów Rosji jest na Białorusi wciąż bardzo duży, ale jak się wydaje, myślenie Białorusinów zmieniły nieco rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe Zapad 2017. Politolog Źmicier Kuchlej mówił, że wiele zależy od tego, jak wiele uwagi Zachód poświęca Białorusi, jego stanowisko wpływa czasem na przebieg wydarzeń.
rozwiń zwiń