Raport Białoruś

"Nieznana na Białorusi historia". Polskie książki w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2018 13:41
W stolicy Białorusi, Mińsku, ostatni dzień 25. Międzynarodowych Targów Książki. Stoisko polskie cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na różnorodność oferowanych wydań. Szczególne miejsce na półkach zajęły książki związane z historią Polski, często nieznaną czytelnikom za naszą wschodnią granicą. 
Audio
  • Książki historyczne w Mińsku. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Narodowe stoisko polskie na targach w Mińsku
Narodowe stoisko polskie na targach w MińskuFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

ksgal12.jpg
Polski książki historyczne w Mińsku

Tomasz Adamski, dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku, powiedział Polskiemu Radiu, że wyjątkowo ważny jest wątek dotyczący II wojny światowej i stosunków polsko-żydowskich.

- Mamy na naszym stanowisku książki o Irenie Sendlerowej, Janie Karskim, o zachowaniu polskiego dziedzictwa żydowskiego i o tym co zostało zrobione przez ostatnie dekady. Mamy też książki związane z Powstaniem Warszawskim - powiedział dyrektor. Tomasz Adamski podkreśla, że w białoruskich mediach takie określenie jak "polskie obozy śmierci” nie istnieje. "Białorusini znają historię i wiedzą, że obozy były niemieckie." 

Andrej Januszkiewicz, dyrektor prywatnego wydawnictwa "Januszkiewicz” powiedział, że tematyka relacji polsko-żydowskich w okresie drugiej wojny światowej jest na Białorusi słabo znana. Dlatego jest otwarty na propozycje druku tłumaczeń polskich książek. - Trzeba aby ludzie mogli się zapoznać z różnymi opiniami i mogli odkrywać dla siebie prawdę historyczną - mówi Andrej Januszkiewicz.

Dodaje, że w ramach odkrywania prawdy historycznej planuje wydanie na wiosnę na Białorusi biografii marszałka Józefa Piłsudskiego. 

IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Mińsk: 600 polskich tytułów na targach książki. Od "Lalki" po "Kuchnię polską". Jest duże zapotrzebowanie na polską literaturę

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2018 15:13
Od "Lalki" po "Kuchnię polską", od książek dla dzieci po historię i politykę, poprzez okolicznościowe wydawnictwo, nawiązujące do 100-lecia polskiej niepodległości. Białorusini chcą czytać czytać polską literaturę, polskie opracowania, jest tutaj na to zapotrzebowanie - mówią polscy dyplomaci. 
rozwiń zwiń