Raport Białoruś

Białoruś: obchody rocznicy Rewolucji Październikowej. Dzień wolny

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 14:00
Mińsk oficjalnie świętuje 101. rocznicę wybuchu Rewolucji Październikowej. Białoruś jest jednym z ostatnich krajów, gdzie rocznica przewrotu bolszewickiego w carskiej Rosji jest nadal świętem państwowym i dniem wolnym od pracy. 
Audio
  • Rewolucja październikowa - obchody na Białorusi. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Rewolucja październikowa - obchody w Mińsku
Rewolucja październikowa - obchody w MińskuFoto: PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Aleksander Łukaszenka przekazał mieszkańcom Białorusi okolicznościowe życzenia. Pod stołecznym pomnikiem Włodzimierza Lenina- przywódcy Rewolucji Październikowej. białoruscy komuniści złożyli kwiaty. Z okazji święta - tak jak w czasach radzieckich - od kilku dni uroczyście oddawane są do użytku odremontowane drogi, przedszkola czy nowe bloki mieszkalne. 

Białoruski historyk Ihar Mielnikau powiedział Polskiemu Radiu, że dla wielu jego rodaków święto to straciło już na znaczeniu. - Nie ma dziś ono takiego znaczenia jak w czasach radzieckich. Wtedy to było duże święto - zwycięstwa bolszewików nad caratem. Dziś jest to raczej dzień wolny od pracy związany z radziecką historią -mówi doktor Mielnikau. 

Historyk podkreśla, że obecne białoruskie władze próbują łączyć z Rewolucją Październikową powstanie niepodleglej Białorusi.

W 1917 roku w ramach rewolucji władzę w Rosji przejęła Rada Komisarzy Ludowych z Włodzimierzem Leninem na czele. Lew Trocki został ministrem spraw zagranicznych, a Józef Stalin komisarzem do spraw narodowości.

IAR/PAP/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: zatrzymano prodemokratycznych działaczy, którzy bronili Kuropat

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2018 10:30
Działacze białoruskiej demokratycznej opozycji,  Wolha Nikałajczyk, Maja Naumawa, Leanid Kułakau zostali zatrzymani i dziś czeka ich proces. Protestowali od dłuszego czasu przeciwko restauracji, którą zbudowano bardzo blisko miejsca, gdzie doszło do masowych egzekucji stalinowskich.
rozwiń zwiń