Raport Białoruś

Łukaszenka do Maduro: jesteśmy przeciwni ingerencji zewnętrznej

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2019 09:00
Aleksander Łukaszenka przekazał w rozmowie telefonicznej w piątek wieczorem prezydentowi Nicolasowi Maduro wyrazy współczucia z powodu kolejnego wzrostu napięcia w Wenezueli, wspieranego przez siły wewnętrzne, jak i zewnętrzne.
Nikolas Maduro
Nikolas MaduroFoto: PAP/EPA/Cristian Hernandez

- Zdecydowanie nie popieramy jakiejkolwiek zewnętrznej ingerencji w wewnętrzne sprawy suwerennego państwa, w tym mającą na celu destabilizację sytuacji w kraju – cytuje słowa białoruskiego prezydenta jego służba prasowa. Łukaszenka zapewnił, że "Wenezuela może zawsze liczyć na poparcie Białorusi”.

Białoruski prezydent podkreślił, że Mińsk "konsekwentnie opowiada się za pokojowym uregulowaniem sytuacji wewnętrznej w Wenezueli, wyłącznie w ramach prawa i konstytucji”. 

W środę na ulice wielu wenezuelskich miast wyszli demonstranci, żądając ustąpienia prezydenta Maduro i jego rządu. Przewodniczący kontrolowanego przez opozycję parlamentu Juan Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem Wenezueli, a niedługo później fakt ten uznały Stany Zjednoczone i w ślad za nimi kilkanaście innych państw półkuli zachodniej.

W odpowiedzi prezydent Maduro zerwał stosunki dyplomatyczne z USA.

Władze Rosji zadeklarowały, że uznają Maduro za prawowitego prezydenta Wenezueli. 

W maju 2018 r. Maduro wygrał wybory prezydenckie, zapewniając sobie drugą kadencję, ale wybory nie spełniały standardów demokratycznych (władze nie dopuściły do startu większości kandydatów opozycji) i nie zostały uznane przez wiele państw, m.in. przez UE.

Z Mińska Justyna Prus (PAP) /a gkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Litwa: plan ewakuacji 6 tys. osób w wypadku awarii w siłowni atomowej na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 20:00
W razie dużej awarii w przyszłej elektrowni atomowej w Ostrowcu na Białorusi, przy granicy z Litwą, należałoby ewakuować 6 tys. osób z rejonu wileńskiego i święciańskiego, mieszkających w promieniu 30 km od obiektu – przewiduje litewski Plan Obrony Mieszkańców. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś chce eksportować do UE energię z elektrowni atomowej

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 10:00
Białoruś liczy, że po uruchomieniu elektrowni atomowej, którą buduje w obwodzie grodzieńskim, kraje UE będą kupować wyprodukowaną przez nią energię. Mówił o tym we wtorek minister energetyki Wiktar Karankiewicz podczas Forum Energetyczno-Ekologicznego w Mińsku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekspert: możliwy wyścig zbrojeń Rosja-USA. Chodzi o pociski balistyczne średniego zasięgu

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2018 12:00
To Rosja naruszała traktat o pociskach średniego i pośredniego zasięgu, zatem sojusznicy rozumieją zapowiedzi Waszyngtonu o wycofaniu się z traktatu. Jednak taka decyzja Stanów Zjednoczonych była zaskoczeniem – mówił  PolskieRadio24.pl  Tomasz Smura, kierownik biura analiz Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Jedną z możliwych konsekwencji jest rywalizacja Stanów Zjednoczonych i Rosji w zakresie pocisków średniego i pośredniego zasięgu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosja i Białoruś mają walczyć ze"skażeniem" historii, Ławrow skarży się na rusofobię

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 23:56
Minister spraw zagranicznych Rosji powiedział, że rusofobia w szeregu europejskich krajów staje się niemal oficjalną ideologią. Siergiej Ławrow w trakcie pobytu w Mińsku mówił również, że Rosja i Białoruś przywiązują wielkie znaczenie do zachowania wspólnej historii. Białoruś zamierza wraz z Rosją walczyć z "fałszowaniem historii" - deklarował szef białoruskiej dyplomacji.
rozwiń zwiń