Raport Białoruś

Białoruski polityk spotka się z prezydentem, marszałkami Sejmu i Senatu

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 09:00
W poniedziałek na zaproszenie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego z czterodniową wizytą do Polski przybywa szef Rady Republiki Zgromadzenia Narodowego Białorusi Michaił Miasnikowicz; w Warszawie spotka się z prezydentem RP, premierem, marszałkiem Sejmu oraz szefem MSZ. 
Michaił Miasnikowicz
Michaił Miasnikowicz Foto: Shutterstock/Uralskij Ivan

Wizyta Miasnikowicza potrwa do czwartku 14 lutego; delegacja Białorusi oprócz Warszawy odwiedzi także Białystok. 

W poniedziałek Miasnikowicz spotka się z szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem, we wtorek z minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigą Emilewicz oraz z prezesem Polskiej Akademii Nauk prof. Jerzym Duszyńskim. 

Na środę zaplanowano rozmowę szefa izby wyższej białoruskiego parlamentu z premierem Mateuszem Morawieckim. Tego dnia Miasnikowicz spotka się także z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. Po spotkaniu planowana jest uroczystość przekazania księgozbioru Bibliotece Senackiej. O godz. 11.00 białoruska delegacja zostanie powitana na posiedzeniu Senatu. 

Przed południem w środę odbędzie się ceremonia podpisania umowy między Polską a Białorusią o zabezpieczeniu społecznym; po niej Miasnikowicz i Karczewski wygłoszą oświadczenia dla mediów. 

Po południu szef izby wyższej parlamentu Białorusi spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą. Później zaplanowano jego spotkanie z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim oraz wicemarszałkiem Sejmu Ryszardem Terleckim (PiS). 

W czwartek delegacja białoruska odwiedzi Białystok, gdzie razem z marszałkiem Senatu odwiedzi Uniwersytet Medyczny; w ramach tej wizyty zaplanowano spotkanie z rektorem tej uczelni prof. dr hab. Adamem Krętowskim. Tego samego dnia zaplanowano też spotkanie z wojewodą podlaskim Bohdanem Paszkowskim i marszałkiem województwa podlaskiego Arturem Kosickim.

PAP/agkm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Andżelika Borys: nie było miejsca dla Polaków na 100 lat niepodległości, to było jak policzek wobec mniejszości polskiej

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 16:06
Związek Polaków na Białorusi, nieuznawany przez władze łukaszenkowskie, nie mógł nigdzie zorganizować obchodów stulecia niepodległości - jeden z właścicieli lokali ”rozmyślił się” 10 minut przed koncertem. Wtedy zaproszeni goście przyszli do innej sali – gdzie zaczęto im gasić światło.  – To wynik presji ze strony białoruskich władz  - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Andżelika Borys, prezes ZPB. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andżelika Borys: KGB zakazuje dzieciom udziału w imprezie Związku Polaków

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 20:59
Związek Polaków na Białorusi organizuje w niedzielę w Mińsku spotkanie świąteczno-noworoczne dla dzieci uczących się języka polskiego. Niestety, jak informuje prezes ZPB Andżelika Borys, KGB zainteresowało się sprawą – jest presja na dzieci, na nauczycieli, zakaz udziału w uroczystości. To już kolejne dziwne wydarzenie tego rodzaju w ciągu ostatnich miesięcy. Wcześniej np. w Mołodecznie gościom ZPB na spotkaniu opłatkowym towarzyszyli tajniacy z kamerami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andżelika Borys: KGB uderza w polskie dzieci. Oczekujemy reakcji polskich władz

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2019 17:56
Od ponad miesiąca trwa akcja blokowania polskich uroczystości, zakazuje się dzieciom udziału w spotkaniach choinkowych, Polaków filmują tajniacy, wyprasza się ich z sali, wywiera się presję na nauczycieli. Tak jest w wielu miejscach Białorusi. Związek Polaków na Białorusi apeluje o stanowczą reakcję władz – mówi Andżelika Borys portalowi PolskieRadio24.pl. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Poczobut: władze Białorusi uznają polskich księży za niepewny, prozachodni element

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 19:04
Władz Białorusi od lat wypychają polskich duchownych z kraju, to stały element presji, tak samo jak i walka z językiem polskim – komentuje dla portalu PolskieRadio24.pl Andrzej Poczobut. Władze Białorusi chcą pozbyć się kolejnego polskiego księdza, Sobiesława Tomali, Od 20 lat pełnił posługę w Soligorsku i teraz mu jej zakazano.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zerwać umowę z Rosję. Opozycja Białorusi ogłasza kampanię w obronie niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 23:00
"Konkretne działania” w ramach nowej kampanii w obronie niepodległości Białorusi zapowiedzieli w poniedziałek w Mińsku liderzy partii opozycyjnych. Wśród postulatów – zwiększenie roli języka białoruskiego i wypowiedzenie umowy o państwie związkowym z Rosją.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rada Naczelna ZPB o dyskryminacji Polaków na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 22:52
Rada Naczelna nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi uchwaliła oświadczenie, w którym potępiła przypadki dyskryminacji środowisk polskich zrzeszonych w ZPB – poinformował w poniedziałek portal Znadniemna.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mike Pence w Polsce. Były ambasador USA: Polska ma ważną rolę do odegrania

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 23:59
- Przed Polską, jako sojusznikiem USA i członkiem UE, są ważne zadania. Może wpłynąć pozytywnie na politykę USA w kwestii UE i Ukrainy. To bardzo ważne, gdyż w obliczu wyzwań Zachód musi się zjednoczyć – mówił portalowi PolskieRadio24.pl były ambasador w Polsce Daniel Fried, komentując wizytę wiceprezydenta USA z okazji konferencji bliskowschodniej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Były ambasador USA Daniel Fried: Polacy na gruzach komunizmu dokonali cudu. Uważajmy teraz na dezinformację Rosji

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 20:15
- Jestem dumny, że razem z naszymi polskimi przyjaciółmi zniszczyliśmy ład jałtański i budowaliśmy Europę bez podziałów – mówi były ambasador Daniel Fried w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl. Były asystent sekretarza stanu ds. Europy przestrzegł przed agresywną dezinformacją Rosji i przed próbami zastraszania w stylu Chruszczowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruski portal niezależny liczy na pomoc Polski. Zasłużona Karta'97 nie ma wsparcia finansowego od zeszłego roku

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 13:00
Portal Karta’97, kierowany przez dysydentkę białoruską, dziennikarkę Natalię Radzinę, walczy o przetrwanie. Charter97.org jest jednym z niewielu mediów, które walczą z propagandą Rosji na Białorusi. Obecnie, jak mówi Natalia Radzina, redakcja Karty’ 97 od początku roku musi radzić sobie bez funduszy. Sytuacja jest bardzo trudna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michaił Miasnikowicz deklaruje rozwiązanie w szkole w Wołkowysku, ale nie widzi problemów w związku z językiem polskim

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 11:00
Białoruś i Polska potrzebują bliższych kontaktów, by budować zaufanie i rozwijać współpracę - mówi PAP Michaił Miasnikowicz, przewodniczący Rady Republiki. Polityk zapowiada „pozytywne rozstrzygnięcie” w sprawie przyjęcia pierwszoklasistów do szkoły polskiej w Wołkowysku. Jednocześnie utrzymuje, że nie ma problemów z nauczaniem języka polskiego - choć sporo wydarzeń z ostatnich miesięcy świadczy o tym, że jest inaczej.
rozwiń zwiń