Raport Białoruś

Białoruś: zatrzymano aktywistów, którzy chcieli się modlić za Kuropaty

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 12:14
W Mińsku zatrzymano w poniedziałek aktywistów, którzy chcieli wziąć udział w akcji w intencji ofiar Kuropat. W Brześciu na zachodzie kraju ukarano grzywną aktywistów - przeciwników budowy zakładów akumulatorowych.
Kuropaty
KuropatyFoto: Archiwum prywatne

W poniedziałek wieczorem ok. 10 aktywistów zebrało się w centrum Mińska, by modlić się w intencji ofiar represji stalinowskich w Kuropatach. Co najmniej trzy osoby zatrzymano „prewencyjnie”, by nie mogły dotrzeć na miejsce spotkania. 

Pozostałym udało się przeprowadzić akcję, która trwała ok. 40 minut. Zatrzymani aktywiści zostali wypuszczeni po spędzeniu ok. godziny w samochodzie milicyjnym. 

Opozycja i środowiska niezależne sprzeciwiają się usuwaniu przez władze krzyży z miejsca kaźni ofiar represji politycznych w Kuropatach na obrzeżach Mińska. Władze twierdzą, że „porządkują” teren, a krzyże postawione tam przez obywateli to „nielegalne konstrukcje”.

W poniedziałek sądy w Brześciu ukarały karami grzywny (w wysokości równowartości ok. 1400 i 460 zł) dwóch tamtejszych aktywistów, którzy zostali zatrzymani w piątek i w niedzielę. Są to przeciwnicy budowy w Brześciem zakładów akumulatorowych. Protesty mieszkańców odbywają się w tym mieście regularnie w czasie weekendów. 


INFORMACJE O BIAŁORUSI: RAPORT BIAŁORUŚ >>>

INFORMACJE O BIAŁORUSI: RAPORT BIAŁORUŚ >>>


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Prof. Aleksander Kraucewicz: Białoruś to od wieków część Europy

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 23:59
Europejskość Białorusi starały się zatrzeć przez 10-lecia władze Związku Radzieckiego. - Do niedawna, do upadku ZSRR na Białorusi, nie wolno było pisać prac i badać politycznej historii kraju do 1917 roku - czyli nie można było pisać żadnej pracy o Wielkim Księstwie Litewskim - mówi portalowi PolskieRadio24.pl historyk prof. Aleksander Kraucewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: w Kuropatach demontowane są krzyże, zatrzymani działacze

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 15:38
Na uroczysku Kuropaty, na obrzeżach stolicy Białorusi, likwidowane są krzyże. Upamiętniają one tysiące ludzi rozstrzelanych przez NKWD w czasach stalinowskich represji. Zatrzymywani zostali działacze opozycyjni, którzy próbowali dowiedzieć się, co się dzieje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: apel metropolity o przerwanie demontażu krzyży

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 15:40
Zwierzchnik białoruskich katolików abp Tadeusz Kondrusiewicz, metropolita mińsko-mohylewski, wezwał do natychmiastowego powstrzymania akcji usuwania krzyży z uroczyska Kuropaty pod Mińskiem, gdzie w latach represji stalinowskich rozstrzelano tysiące ludzi. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Czaputowicz: likwidowanie krzyży w Kuropatach na Białorusi to zły sygnał

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 20:36
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz zaapelował do Białorusi o godne upamiętnianie ofiar stalinowskich represji. W uroczysku Kuropaty, na obrzeżach stolicy Białorusi, likwidowane są krzyże upamiętniające tysiące ludzi rozstrzelanych przez NKWD. Lokalne władze leśne tłumaczą to porządkowaniem terenu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: ulica wieszcza Mickiewicza zmieniona na Mickiewicza czekisty

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2019 11:10
W Rzeczycy w obwodzie homelskim miejscowe władze zmieniły nazwę ulicy Adama Mickiewicza na ulicę Jewgienija Mickiewicza - sowieckiego czekisty, który na Białorusi utrwalał władzę sowiecką - piszą niezależne białoruskie media. Władze miejskie twierdzą, że naprawiają tylko błąd, który zakradł się ukradkiem, i "przywrócona została historyczna sprawiedliwość”. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Działacz: apelujemy do Zachodu, do Polski w sprawie Kuropat

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2019 13:32
Gdy władze ogłosiły, że trzeba zrobić porządek w Kuropatach i zdemontowano 70-100 krzyży, ludzie zbierają się tam na modlitwę. Białoruski działacz Wiaczesław Siwczyk mówi portalowi PolskieRadio.pl, że Białorusinom potrzebne jest wsparcie Zachodu, zachodnich społeczeństw w obronie tego miejsca pochówku setek tysięcy stalinowskich ofiar. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Brześć: akcja przeciw budowie fabryki akumulatorów

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2019 14:40
W Brześciu, niedaleko polskiej granicy, mieszkańcy po raz kolejni wyrazili swój sprzeciw wobec zakładów produkujących akumulatory, które powstają w ich mieście.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kamil Kłysiński: Aleksander Łukaszenka nie był przychylny krzyżom w Kuropatach

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 22:01
- Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka nie toleruje samowolnych akcji opozycji. Dlatego nieprzychylnie spoglądał na postawione przez nią w Kuropatach krzyże, a niedawno oficjalnie głośno pytał, dlaczego one tam się znalazły - powiedział w Polskim Radiu 24 Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mińsk: wejście z piłą tarczową i konfiskata sprzętu Biełsatu. Zabrano komputery i dyski

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 19:00
Białoruscy śledczy przeprowadzili we wtorek niespodziewaną rewizję w biurze telewizji Biełsat w Mińsku i skonfiskowali trzy laptopy, dwa komputery i przenośne dyski twarde. Pracownicy Biełsatu uznali przeprowadzoną akcję za represje ze stron władz. 
rozwiń zwiń