Raport Białoruś

Białoruś: ulica wieszcza Mickiewicza zmieniona na Mickiewicza czekisty

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2019 11:10
W Rzeczycy w obwodzie homelskim miejscowe władze zmieniły nazwę ulicy Adama Mickiewicza na ulicę Jewgienija Mickiewicza - sowieckiego czekisty, który na Białorusi utrwalał władzę sowiecką - piszą niezależne białoruskie media. Władze miejskie twierdzą, że naprawiają tylko błąd, który zakradł się ukradkiem, i "przywrócona została historyczna sprawiedliwość”. 
Audio
  • Przemianowano ulicę Mickiewicza. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Fotografia litograficzna według obrazu Walentego Wańkowicza Mickiewicz na Judahu Skale
Fotografia litograficzna według obrazu Walentego Wańkowicza "Mickiewicz na Judahu Skale"Foto: Biblioteka Narodowa, domena publiczna (polona.org)

Rada Miejska podjęła decyzję w tej sprawie 26 marca, oficjalna informacja pojawiła się w piątek.  Dla niewprawnych obserwatorów zmiany będą niezauważalne - zarówno ulica, jak i przylegający do niej zaułek nadal będą nosić nazwisko Mickiewicza.

Jednak zamiast upamiętniać polskiego poetę, który urodził się na terenie dzisiejszej Białorusi, teraz ulica będzie przypominać o innym Mickiewiczu.

Jewgienij Mickiewicz, urodzony na Ukrainie, w czasie rewolucji październikowej był w Rzeczycy bolszewickim komisarzem, a potem rozpoczął karierę w radzieckiej policji politycznej. Był szpiegiem GPU i NKWD na Zachodzie, pracował w szkole KGB.

Portal TUT.by zwrócił się do władz Rzeczycy z prośbą o wyjaśnienie przyczyn zmiany.

Urzędnicy twierdzą, że ulica w istocie zawsze upamiętniała Jewgienija Mickiewicza, a teraz jedynie "przywrócona została historyczna sprawiedliwość”. Do 2015 roku ulica miała być po prostu ulicą "Mickiewicza”, bez imienia. W 2015 roku specjalna komisja przy Radzie Ministrów zobowiązała władze lokalne do umieszczenia na tabliczkach pełnych nazwisk patronów ulic.

- Wszyscy kojarzyli poetę Adama Mickiewicza, więc tak napisali - Adam. Ale w ubiegłym roku miejscowy aktywista skierował do władz miasta pismo, w którym wskazywał, że jeszcze w 1959 roku ulicy nadano imię Jewgienija Mickiewicza. Skierowaliśmy zapytanie do archiwum i okazało się, że rzeczywiście, patronem ulicy jest Jewgienij, a nie Adam - tłumaczyli urzędnicy, cytowani przez TUT.by.

"Niewykluczone, że wieszcz będzie miał inną ulicę"

Cztery lata temu białoruskie władze postanowiły zrobić porządek z nazewnictwem i od tego czasu nazwy ulic są pisane w całości. Pracownicy służb wytwarzających nowe tablice dla ulic w Rzeczycy znali tylko jednego Mickiewicza - Adama. Dlatego, nie wdając się w szczegóły, napisali na tabliczkach: "ulica Adama Mickiewicza". Jednak niedawno jeden z emerytów zauważył, że w czasach radzieckich mieszkał na ulicy Jewgienija Mickiewicza, a teraz opłaty komunalne za swoje mieszkanie otrzymuje na ulicę Adama Mickiewicza. Zwrócił się do miejscowych władz, które twierdzą, że po sprawdzeniu w archiwach były zmuszone przywrócić pierwotną nazwę. Jedna z białoruskich gazet napisała, że władze Rzeczycy zapewniają, że nie mają nic przeciwko Adamowi Mickiewiczowi i niewykluczone, że będzie on miał swoją ulicę w powstającej nowej dzielnicy miasta.

Co ciekawe, Białorusini mają też swojego wieszcza narodowego, który urodził się jako Konstanty Mickiewicz. Jednak zapewne, aby nie było nieporozumień, pisał swoje utwory pod pseudonimem literackim jako Jakub Kołas.

PAP/IAR/agkm

INFORMACJE O BIAŁORUSI: RAPORT BIAŁORUŚ >>>

INFORMACJE O BIAŁORUSI: RAPORT BIAŁORUŚ >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Prof. Aleksander Kraucewicz: Białoruś to od wieków część Europy

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 23:59
Europejskość Białorusi starały się zatrzeć przez 10-lecia władze Związku Radzieckiego. - Do niedawna, do upadku ZSRR na Białorusi, nie wolno było pisać prac i badać politycznej historii kraju do 1917 roku - czyli nie można było pisać żadnej pracy o Wielkim Księstwie Litewskim - mówi portalowi PolskieRadio24.pl historyk prof. Aleksander Kraucewicz.
rozwiń zwiń