Raport Białoruś

Niedaleko uroczyska w Kuropatach może powstać państwowe centrum wystawiennicze

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 14:10
- Do 2021 roku w Mińsku ma zostać wybudowane Narodowe Centrum Wystawiennicze – zarządził prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka. Najprawdopodobniej powstanie ono niedaleko od uroczyska w Kuropatach – miejsca kaźni ofiar represji stalinowskich. 
Kuropaty
KuropatyFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Polecenie wybudowania centrum, które ma służyć przede wszystkim promocji eksportu, Łukaszenka wydał we wtorek. 

Służba prasowa głowy państwa poinformowała, że w tym celu wyznaczone zostało miejsce „przy centrum handlowym Ekspobieł”. Znajduje się ono w pobliżu Kuropat, a pomiędzy uroczyskiem i obiektem handlowym znajduje się dość spora przestrzeń, obecnie wysiana trawą. 

-nRozpatrywane były inne punkty, w tym rejon (dzielnica – PAP) Malinówki i miejsce przecięcia obwodnicy z trasą na Brześć, jednak to mogłoby naruszać interesy mieszkających tam ludzi – poinformowała służba prasowa. 

Radio Swaboda pisze o „niejednoznacznej reakcji” społeczeństwa obywatelskiego na plany nowej budowy, ponieważ „istnieją obawy, czy nie zostanie naruszona strefa ochronna wokół kompleksu memorialnego”. Tym bardziej, że przez pole przy Kuropatach przebiega tzw. Droga Śmierci, którą ofiary były przewożone na miejsce kaźni. 

Kuropaty, gdzie w dołach śmierci spoczywa od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy ofiar represji politycznych, zgładzonych przez NKWD, mają status zabytku, a wokół nich znajduje się strefa ochronna. 

Aktywiści obawiają się, by np. nie doszło do zmiany szerokości strefy ochronnej, by umożliwić budowę. Dotychczasowym budowom w pobliżu Kuropat, m.in. obwodnicy Mińska czy restauracji „Pojedziemy, Pojemy”, towarzyszyły protesty środowisk niezależnych. 

Wadzim Nikałajenka, główny architekt obwodu mińskiego, zapewnił Radio Swaboda, że przy projektowaniu centrum nie zostaną naruszone strefy ochronne ani Droga Śmierci. Uściślił, że na razie nie ma żadnego konkretnego projektu, a tylko polecenie prezydenta. 

Z Mińska Justyna Prus (PAP) / agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Kamil Kłysiński: Aleksander Łukaszenka nie był przychylny krzyżom w Kuropatach

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 22:01
- Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka nie toleruje samowolnych akcji opozycji. Dlatego nieprzychylnie spoglądał na postawione przez nią w Kuropatach krzyże, a niedawno oficjalnie głośno pytał, dlaczego one tam się znalazły - powiedział w Polskim Radiu 24 Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwszy przewodnik dla podróżujących do Katynia i Smoleńska

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2019 21:35
”Katyń. Przewodnik szlakiem Zbrodni” to pierwsza publikacja, która łączy historię zbrodni katyńskiej i dochodzenia prawdy o niej z praktycznymi informacjami dla osób, które rozważają podróż na cmentarz katyński, do Kozielska, Katynia, Smoleńska, Gniezdowa, na lotnisko Smoleńsk-Siewiernyj.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Abp Kondrusiewicz o niszczeniu krzyży w Kuropatach: nie mogłem milczeć

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 10:30
- Nie mogłem milczeć, ponieważ jest to znieważanie krzyża – powiedział zwierzchnik białoruskich katolików abp Tadeusz Kondrusiewicz, komentując po raz kolejny demontaż krzyży na uroczysku w Kuropatach na obrzeżach Mińska.  Kościół, jak mówił, "ma on swobodę moralnej oceny rzeczywistości, ma prawo komentować zjawiska i zdarzenia, które przeczą normom chrześcijańskim”. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wydano przewodnik dla osób chcących odwiedzić Katyń

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 21:24
W związku z Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej i 79. rocznicą Zbrodni Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia opublikowało szczególny przewodnik. Na temat publikacji "Katyń. Przewodnik szlakiem Zbrodni" mówili w Polskim Radiu 24 jej autorzy: Jadwiga Rogoża z Ośrodka Studiów Wschodnich oraz Maciej Wyrwa z CPRDiP.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Na Białorusi może być piąty, szósty czy siódmy cmentarz katyński"

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 15:20
- Ciągle zbieramy informacje o osobach, które zaginęły na obszarze obecnej Białorusi i padły ofiarą zbrodni katyńskiej - mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Maciej Wyrwa, autor książki o białoruskiej liście katyńskiej. Dodaje, że szukamy nie tylko symbolicznego piątego cmentarza, ale też prawdopodobnie kilku kolejnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Epicentrum terroru. Nowe akta o operacji polskiej NKWD na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2019 20:00
W tym roku ujrzymy tom niepublikowanych wcześniej dokumentów na temat tzw. operacji polskiej NKWD z lat 1937-1938 na obszarze białoruskiej republiki sowieckiej – zapowiedział dr Maciej Wyrwa w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl. W książce znajdą się m.in. wspomnienia dzieci skazanych rzekomych ”polskich szpiegów i dywersantów” ze zbiorów historii mówionej.
rozwiń zwiń