Raport Białoruś

Białoruś zakończyła ratyfikację porozumienia wizowego z UE

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 16:00
Białoruś zakończyła ratyfikację porozumienia z Unią Europejską o ułatwieniach wizowych i readmisji – poinformowała we wtorek agencja BiełTA. Ustawy podpisał prezydent Aleksander Łukaszenka. Teraz procedurę ratyfikacji powinna zakończyć strona unijna.
Audio
  • Ratyfikacja umowy z UE. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

łukaszenka 1200 shut
Koronawirus może utrudnić reelekcję Łukaszenki. Ekspert: podjęte ryzyko jest zdumiewające

- Ustawy z 9 kwietnia zostały opublikowane na Narodowym Portalu Prawnym (odpowiednik Dziennika Ustaw, red.), co oznacza, że zostały podpisane przez głowę państwa – przekazała BiełTA.

Wcześniej porozumienie zaakceptowały obie izby parlamentu Białorusi – Izba Reprezentantów i Rada Republiki.

Ułatwienia

Porozumienie ma wprowadzić szereg ułatwień w polityce wizowej między UE i Białorusią. Dla Białorusinów oznacza ono przede wszystkim obniżenie ceny wizy, a także uproszczone będą procedury wnioskowania o wizy różnych kategorii.

Dla obywateli UE wydłużony zostanie okres przebywania na Białorusi w ciągu roku z 90 do 180 dni.

Umowa o ułatwieniach wizowych uprości uzyskiwanie wiz na wjazd do Unii Europejskiej przez obywateli Białorusi. Po wejściu w życie opłata wizowa zostanie obniżona z obecnych 80 euro do 35 euro. W wielu przypadkach Białorusini będą mogli się ubiegać o bezpłatne wizy. Ponadto zostanie skrócony termin, w którym konsulaty będą podejmować decyzję w sprawie wniosku wizowego.

Białoruś i Unia Europejska w styczniu (8 stycznia) podpisały w Brukseli porozumienie o readmisji i ułatwieniach wydawania wiz. 

Jeszcze ratyfikacja w UE

Negocjacje w sprawie uproszczenia procedur wizowych Białoruś i UE prowadziły od 2014 r. UE, podobnie jak w stosunku do pozostałych państw, uzależniała podpisanie tego porozumienia od podpisania umowy o readmisji.

Teraz umowę musi jeszcze ratyfikować strona unijna. Wejdzie ona w życie po wymianie not potwierdzających ratyfikację przez obie strony. 

Po akceptacji dokumentu przez stronę białoruską teraz musi nań wyrazić zgodę Parlament Europejski i zatwierdzić Rada Unii Europejskiej.

Jak się oczekuje porozumienie wejdzie w życie prawdopodobnie w czerwcu tego roku.

IAR/PAP//agkm

***


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Łukaszenka: Rosja płonie od wirusa, w mediach nie wszystko mówili,a u nas spokój

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 12:00
Rosja płonie od koronawirusa, a u nas jest spokojnie; to pytanie retoryczne, kto powinien się odgradzać – oświadczył w poniedziałek Alaksandr Łukaszenka, komentując decyzję Rosji o zamknięciu granicy z jego krajem. Na Białorusi liczba potwierdzonych przypadków zakażeń wzrosła do 36.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koronawirus może utrudnić reelekcję Łukaszenki. Ekspert: podjęte ryzyko jest zdumiewające

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 22:00
- Ryzykowne podejście Mińska do pandemii może zaowocować problemami podczas jesiennych wyborów prezydenckich – prognozuje ekspert OSW Kamil Kłysiński. Dodaje, że w związku z pandemią gospodarka Białorusi może się załamać. Analityk zaznacza, że ani koronawirus, ani spory o ropę nie osłabiły przymierza wojskowego Mińska i Moskwy, czego dowodem jest prowadzony obecnie sprawdzian gotowości bojowej białoruskiej armii w reakcji na natowskie manewry Defender Europe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Macedonia Płn. w NATO. "Wypełniona luka" w puzzlach i znak, że NATO nie ugięło się pod presją Rosji

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 16:16
- Przyjęcie Macedonii Północnej do NATO ma przede wszystkim istotne znaczenie polityczne. Jest to sygnał strategiczny, że NATO nie ugięło się pod presją Rosji, która poprzez agresję na Gruzję, Ukrainę czy organizowanie prowokacyjnych ćwiczeń próbuje zastraszyć państwa członkowskie i powstrzymać m.in. dalsze rozszerzenie Sojuszu – ocenił w komentarzu dla portalu PolskieRadio24.pl Wojciech Lorenz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń