Raport Białoruś

Prezydent rozmawial z Anżeliką Orechwo, szefową Związku Polaków

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2011 21:10
Tematem była sytuacja na Białorusi, a w szczególności z sytuacja polskiej mniejszości w tym kraj

W komunikacie Kancelarii napisano, że prezydent "wyraził swoją solidarność zarówno z Polakami mieszkającymi na Białorusi, jak i przedstawicielami demokratycznej opozycji".

Według komunikatu Komorowski "zadeklarował wolę wsparcia zarówno dla Związku Polaków na Białorusi, jak i konieczności przemian demokratycznych w tym kraju".
We wtorek Orechwo mówiąc o swoim spotkaniu z prezydentem, zapowiadała, że chciałaby poruszyć sprawę Andrzeja Poczobuta.

Do czasu nadania tej depeszy PAP nie udało się skontaktować z Orechwo.

W ubiegłym tygodniu Komorowski przez kilka dni prowadził konsultacje w sprawie Poczobuta. O jego aresztowaniu rozmawiał m.in. z szefem MSZ Radosławem Sikorskim i szefem Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Longinem Komołowskim.
Poczobut, dziennikarz "Gazety Wyborczej" i szef Rady Naczelnej nieuznawanego przez władze białoruskie ZPB 11 lutego został skazany na 15 dni aresztu za "aktywny udział" w manifestacji opozycji w Mińsku z 19 grudnia 2010 roku, w wieczór po wyborach prezydenckich. W miniony piątek sąd miejski w Mińsku oddalił wniesioną przez niego apelację. Poczobut argumentował, że podczas demonstracji wykonywał pracę dziennikarską.

13 lutego Rada Naczelna ZPB ogłosiła list otwarty, w którym zwróciła się do Komorowskiego, "by zabrał głos" w sprawie Poczobuta, a także w sprawie działań wobec "innych członków organizacji".

W niedzielę na przejściu granicznym z Białorusią w Kuźnicy prezydent zadeklarował, że Polska nadal będzie wspierała, na wszystkie dostępne, zgodne z prawem międzynarodowym sposoby, działalność obywateli białoruskich, dążących do zbudowania społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi.

Komorowski powiedział także, że jest pewien - o ile osoby zaangażowane w walkę o demokrację na Białorusi będą w Polsce - iż władze naszego kraju będą "z największą życzliwością" rozpatrywały wnioski o azyl, a on sam, korzystając z uprawnień prezydenta, będzie "z największą życzliwością" rozpatrywał wnioski o obywatelstwo polskie.

W czwartek Sejm ma rozpatrzyć projekt rezolucji potępiającej reżim Alaksandra Łukaszenki za przemoc i represje wobec społeczeństwa białoruskiego oraz za sfałszowanie wyników grudniowych wyborów. Ma to być wyraz solidarności z walczącymi o demokratyczną Białoruś.

PAP/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

"Boimy się, że na Związek Polaków spadną represje"

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2011 12:14
- Niedawno w siedzibie związku w Witebsku doszło do przeszukania. Skonfiskowano komputery, nośniki informacji. Po aresztowaniu naszego działacza Andrzeja Poczobuta odczuwamy zagrożenie – mówi w rozmowie z portalem szefowa nieuznawanego przez władze Związku Polaków na Białorusi, Anżelika Orechwo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Reżimowy Związek Polaków: "wymyślone" zarzuty o uciskach

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2011 10:30
Wiceszef uznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi Mieczysław Łysy ocenił w niedzielę jako "absolutnie zmyślone" głosy o tym, że prawa Polaków na Białorusi są ograniczane.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konsulat: Karta Polaka powinna cieszyć naszych sąsiadów

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2011 06:30
Karta Polaka nadaje przywileje osobom polskiej narodowości, ale na terytorium Rzeczypospolitej, nie dotyczą one państwa białoruskiego – mówi w rozmowie z portalem polskieradio.pl polski konsul w Mińsku Paweł Marczuk, pytany o zastrzeżenia białoruskich posłów do tego dokumentu.
rozwiń zwiń