Swiatłana Cichanouska przekazała także, że na dzisiejszym spotkaniu zwróciła się do marszałka Sejmu z prośbą o zorganizowanie wysłuchania w sprawie Białorusi.
- Omówiliśmy także możliwości poszerzenia naszej współpracy i nawiązania nowych kontaktów - napisała w mediach społecznościowych.
"Niezależna, samostanowiąca Białoruś jest jednym z filarów bezpieczeństwa i racją stanu Rzeczpospolitej"
- Niezależna, samostanowiąca Białoruś jest jednym z filarów bezpieczeństwa i racją stanu Rzeczpospolitej; Polska zrobi wszystko, żeby Białoruś była wolnym krajem, wolnych ludzi - podkreślił we wtorek, podczas wspólnej konferencji ze Swiatłaną Cichanouską, marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
Trzydniowa wizyta w Polsce
W poniedziałek liderka białoruskiej opozycji, stojąca na czele Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Białorusi Swiatłana Cichanouska rozpoczęła trzydniową roboczą wizytę w Polsce; tego dnia spotkała się m.in. z szefem MSZ Radosławem Sikorskim i ministrem ds. UE Adamem Szłapką. We wtorek spotkała się z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią oraz z marszałek Senatu Małgorzatą Kidawą-Błońska. Wieczorem zaplanowano świąteczno-noworoczne spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy ze Swiatłaną Cichanouską oraz z przedstawicielami diaspory białoruskiej.
Podczas wspólnej konferencji z Cichanouską marszałek Sejmu podkreślił, że "wolna, niezależna, samorządna, samostanowiąca Białoruś jest jednym z filarów bezpieczeństwa, racją stanu Rzeczpospolitej".
"Pełne wparcie"
- Wolna Białoruś jest w interesie wolnej Polski, jest w sercu wolnej Polski (...). Polska zrobi wszystko, żeby Białoruś była wolnym krajem, wolnych ludzi. Oni już są w sercu wolni - podkreślił Hołownia.
- Musimy dzisiaj myśleć o Białorusi jako o naszym partnerze i o tych wszystkich środowiskach, które na Białorusi w tak absolutnie bezprzykładnie heroiczny sposób przeciwstawiają się złu, jako o sojusznikach w dziele budowania bezpieczeństwa w tej części Europy - podkreślił Hołownia.
Dodał, że z radością i "takim ludzkim przejęciem" przyjął wiadomość i propozycję objęcia patronatem przez polityków z różnych krajów Europy wybranego więźnia politycznego na Białorusi. - Zadeklarowałem, że ja sam do takiej akcji bardzo chętnie włączę się - zapowiedział marszałek.
Hołownia zapewnił liderkę białoruskiej opozycji, że ma jego pełne wsparcie we wszystkich dobrych działaniach na rzecz wolnej Białorusi.
"Chcą zniszczyć nasze relacje, białorusko-polskie. Naszym zadaniem jest nie poddać się"
Cichanouska powiedziała, że bardzo ważne jest, aby wywierać presję na reżim Alaksandra Łukaszenki poprzez sankcje gospodarcze i polityczne.
Podkreśliła, że reżim Łukaszenki jest reżimem przestępczym dokonującym przestępstw przeciwko ludzkości, przeciwko migrantom. - Uważam, że Łukaszenka powinien ponieść odpowiedzialność za te wszystkie przestępstwa - podkreśliła.
Cichanouska zapewniła, że Białorusi walczą nadal i codziennie w jej kraju około 50 osób znowu trafia do więzień. - Teraz około 5 tys. osób jest zatrzymywanych i ściganych z powodów politycznych, takich jak Andrzej Poczobut - powiedziała liderka białoruskiej opozycji. Dodała, że wiele zatrzymanych osób umiera w więzieniach i nawet tam potrzebują humanitarnego traktowania.
- Więc prosimy Polskę o udzielenie jeszcze większej uwagi więźniom politycznym i o domaganie się zwolnienia tych osób z więzień. Oczywiście Białorusini muszą dalej walczyć i chcemy, żeby wszystkie kraje były z nami solidarne - mówiła. Podkreśliła, że Polska przyjęła gościnnie wszystkich uchodźców z Białorusi.
- Polska pokazała nam prawdziwą solidarność - dodała Cichanouska.
Przekazała, że reżim w Mińsku prowadzi obecnie antypolską kampanię i "niszczone są wszystkie wspólnoty polskie wewnątrz Białorusi, są niszczone cmentarze, szkoły".
- Czyli pokazują na, że chcą zniszczyć nasze relacje, białorusko-polskie. I naszym zadaniem jest nie poddać się - podkreśliła liderka białoruskiej opozycji. Prosiła też Polskę o wsparcie europejskich aspiracji białoruskiego społeczeństwa.
W środę liderka białoruskiej opozycji spotka się w Centrum Białoruskiej Solidarności m.in. z grupą białoruskich dzieci, a po południu - z przedstawicielami białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego.
Czytaj także:
Spotkanie z marszałek Senatu
- Zbliżające się wybory parlamentarne w Białorusi były m.in. tematem rozmowy marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej oraz przewodniczącej Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Białorusi Swiatłany Cichanouskiej. Zarówno białoruscy opozycjoniści, jak i strona polska, są zdania, że wybory nie będą demokratyczne.
Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska spotkała się z przewodniczącą Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Białorusi Swiatłaną Cichanouską, liderką białoruskiej opozycji, która przebywa z wizytą w Polsce. W spotkaniu uczestniczył także szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski.
- Jednym z tematów rozmowy były zbliżające się wybory parlamentarne w Białorusi. Zarówno białoruscy opozycjoniści, jak i strona polska, są zdania, że wybory nie będą demokratyczne i – podobnie jak wybory prezydenckie w 2020 r. – mogą zostać sfałszowane - poinformował Senat RP na platformie X.
Jak zaznaczono, podczas spotkania "dyskutowano także o roli Polski jako lidera wsparcia demokratycznej Białorusi w regionie i na arenie międzynarodowej".
Wybory do Izby Reprezentantów Zgromadzenia Narodowego ósmej kadencji i lokalnych rad deputowanych dziewiątej kadencji odbędą się na Białorusi tego samego dnia – 25 lutego 2024 roku. Natomiast wybory do Rady Republiki Zgromadzenia Narodowego zaplanowano na 4 kwietnia 2024 roku.
Swiatłana Cichanouska rozpoczęła w poniedziałek trzydniową roboczą wizytę w Polsce. Spotkała się m.in. z szefem MSZ Radosławem Sikorskim, ministrem ds. UE Adamem Szłapką oraz prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim.
IAR/PAP/in./